Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Branżowe Punkty Kontaktowe Koordynator (BPK Koordynator)
Instytucja

Branżowe Punkty Kontaktowe Koordynator (BPK Koordynator)

Wprowadź tytuł

Branżowe Punkty Kontaktowe Koordynator (BPK Koordynator)

00-879 Warszawa, ul. Żelazna 87

Branżowe Punkty Kontaktowe (BPK) wspierają przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki z Programu Ramowego Horyzont Europa – największego w historii UE programu wspierającego badania naukowe i innowacje. Biorą udział w ogólnokrajowych wydarzeniach matchmakingowych, networkingowych i brokerskich, skierowanych do krajowych i zagranicznych partnerów naukowych i biznesowych, ale także organizują własne wydarzenia tego typu. Zapewniają pomoc w wyborze i pozyskiwaniu międzynarodowych partnerów do projektów europejskich, organizują szkolenia i warsztaty oraz prowadzą konsultacje indywidualne. W przedsięwzięciu bierze udział sześć instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, które są wyspecjalizowane w określonych branżach oraz mają dostęp do specjalistycznej wiedzy naukowo-technicznej. Sieć Badawcza Łukasiewicz to ponad 4500 naukowców i inżynierów, baza ponad 440 laboratoriów B+R i niemal 500 sztuk unikalnej w skali kraju aparatury badawczej.

Branżowych Punktów Kontaktowych zostały utworzone w styczniu 2022 r. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w celu pomocy beneficjentom programu Horyzont Europa w pozyskiwaniu finansowania dla projektów badawczo-rozwojowych. Obecnie działa 6 punktów merytorycznych, obejmujących swoim zakresem działań takie branże jak: inteligentna i czysta mobilność, przemysł 4.0, technologie medyczne i zdrowie, technologie niskoemisyjne i czysta energia, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka. Nad organizacją funkcjonowania wszystkich punktów czuwa Koordynator.

Jak pomaga eksporterom?

Działania realizowane przez Branżowe Punkty Kontaktowe obejmują:

 1. Organizację szkoleń z zakresu programu Horyzont Europa, które mają na celu wsparcie krajowych podmiotów w zdobywaniu wiedzy niezbędnej do uczestniczenia i tworzenia konsorcjów ubiegających się o dofinansowanie z programu. Szkolenia dotyczą wybranych partnerstw działających w ramach Horyzontu Europa i pozwalają na zapoznanie się z pełną ofertą danego partnerstwa, a także uzyskania informacji związanych z metodami aplikowania oraz sposobami poszukiwania partnerów do projektu.
 2. Organizację wydarzeń matchmakingowych, networkingowych i brokerskich, zarówno dla krajowych jak i zagranicznych partnerów naukowych i biznesowych, których ideą jest budowanie sieci kompetencji pozwalających na tworzenie konsorcjów naukowo-przemysłowych i opracowywanie wniosków projektowych. Szczególny nacisk kładziony jest aktywne poszukiwanie partnerów, integrację przedsiębiorstw i zbudowanie relacji z partnerami zagranicznymi.
 3. Identyfikowanie i pozyskiwanie partnerów do realizacji projektów w HE, w tym współpracę z organizacjami badawczymi, podmiotami finansującymi badania naukowe, jednostkami administracji publicznej oraz przedsiębiorcami. Działania te obejmują także indywidualne konsultacje z zainteresowanymi podmiotami.
 4. Koordynację współpracy z organizacjami międzynarodowymi i działania polegającą na reprezentowaniu na forach międzynarodowych polskich podmiotów. Reprezentacja taka umożliwia przekazywanie podmiotom zagranicznym informacji o kompetencjach polskich podmiotów zainteresowanych współpracą w ramach istniejącego lub nowo powołanego konsorcjum.
 5. Działalność informacyjną i promocyjną dotycząca aktualnych wydarzeń organizowanych przez Branżowe Punkty Kontaktowe oraz informacje o partnerstwach europejskich finansowanych w ramach Programu. Działania te są prowadzone poprzez stronę www oraz profile BPK na Social Mediach.
 6. Prowadzenie działań doradczych związanych z obszarem specjalizacji danego BPK. Konsultacje przeznaczone są dla przedsiębiorców i jednostek naukowych, również w zakresie indywidualnym w celu podniesienia poziomu wiedzy i kompetencji wśród krajowych podmiotów zainteresowanych aplikowaniem do programu HE.

Spis treściTable of contents

 • Wszystko
 • Aktualności (545)
 • Wiedza (257)
 • Kalendarz (939)
 • Centrum Wsparcia (320)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.