Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Zakończyło się święto polskiej przedsiębiorczości
Artykuł

Zakończyło się święto polskiej przedsiębiorczości

Tysiące przedsiębiorców, setki spotkań, dziesiątki paneli i warsztatów – tak wyglądało tegoroczne PAIH Forum Biznesu. Przez dwa dni wydarzenia, eksperci Agencji wraz z partnerami odpowiedzieli na setki pytań, a kolejka do najbardziej obleganego stoiska miała ponad kilometr. Łącznie zarejestrowanych uczestników było niemal siedem tysięcy.

Licznie zgromadzeni na PGE Narodowym przedsiębiorcy i reprezentanci otoczenia biznesu rozmawiali m.in. o tym jak najlepiej przygotować się do ekspansji zagranicznej, kiedy najlepiej rozszerzać działalność na kolejne rynki i jakie są najbardziej perspektywiczne kierunki rozwoju.

Możliwość spotkania na żywo i w jednym miejscu ekspertów reprezentujących 70 rynków zagranicznych zachęciła kilka tysięcy przedsiębiorców do udziału w tegorocznym PAIH Forum Biznesu. Podczas wydarzenia przedstawiciele sektora MŚP mieli okazję otrzymać praktyczną wiedzę i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Głęboko wierzę, że te setki spotkań, które odbyły się podczas Forum jeszcze bardziej wzmocnią polski eksport i przełożą się na kolejne kontrakty firm z Polski z zagranicznymi partnerami

– podkreśla Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Prawdziwym magnesem dla przedsiębiorców okazały się także dwa zorganizowane podczas wydarzenia Fora Gospodarcze. Zarówno otwarcie Forum Polska – Afryka „Relacje Polski z Kontynentem Przyszłości”, jak i II Forum Odbudowy Ukrainy zgromadziły setki zainteresowanych. Przedsiębiorcy licznie uczestniczyli także w panelach poświęconych tej tematyce oraz zadawali wiele pytań dotyczących tych rynków.

Tak duże zainteresowanie zorganizowanymi przez nas Forami Gospodarczymi potwierdza nasze obserwacje co do tych rynków. Afryka jest dla inwestorów szczególnie obiecującym kierunkiem. Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz zwiększająca się siła nabywcza mieszkańców dają mocne fundamenty do intensyfikacji współpracy gospodarczej. Również wątek odbudowy Ukrainy zaczyna nabierać tempa, gdyż każde państwo, nawet w czasie trwania wojny, musi być w stanie funkcjonować. Zarówno wskaźniki wymiany handlowej, jak i zainteresowanie firm bazą PAIH, dowodzą, że polski biznes nieprzerwanie działa w Ukrainie i chce uczestniczyć w jej odbudowie

– dodaje Piotr Dytko, członek zarządu PAIH.

Największym, i niesłabnącym nawet na moment zainteresowaniem, cieszyły się stanowiska Zagranicznych Biur Handlowych. Wielu zainteresowanych zgromadziły jednak również pozostałe standy zarówno innych ekspertów Agencji, jak i partnerów Forum. Dużą popularnością cieszyła się także tegoroczna nowość – strefa spotkań z prelegentami. To w tym miejscu uczestnicy mogli odbyć rozmowy mentoringowe na interesujące ich tematy.

Inną nowością w ramach tegorocznej edycji wydarzenia było wręczenie podczas gali zwieńczającej pierwszy dzień Forum nagród dla firm, jednostek samorządu terytorialnego i pojedynczych osób najbardziej zaangażowanych w rozwój polskiej gospodarki. Poprzez przyznanie tytułów Liderzy Eksportu PAIH, Agencja chciała podkreślić to, jak dużo dla rozwoju Polski robią przedsiębiorcy decydujący się na internacjonalizację działalności. Podczas uroczystej gali doceniono także gminy, które posiadają najbardziej atrakcyjne tereny pod inwestycje. Na Forum rozdano nagrody w dziesiątej już, jubileuszowej edycji ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal”. Niektórzy z pracowników PAIH zostali podczas wydarzenia także odznaczeni „Za zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” przez Ministra Rozwoju i Technologii. Uhonorowanie w ten sposób ekspertów Agencji było nobilitujące dla całej organizacji.

PAIH Forum Biznesu 2023 odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym był Polski Fundusz Rozwoju, a partnerami głównymi: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Strefa Inwestycji, Kamiennogórska SSE Małej Przedsiębiorczości, Invest Park Wałbrzyska SSE, Krakowski Park Technologiczny, Legnicka SSE, Pomorska SSE, Warmińsko-Mazurska SSE, Łódzka SSE, Euro-Park Mielec SSE Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Słupska SSE, Ewo-Park Wisłosan Tarnobrzeska SSE Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Suwalska SSE S.A. i Katowicka SSE. Partnerem merytorycznym była Szkoła Główna Handlowa a patronami medialnymi Dziennik Gazeta Prawna, i.PL, Strefa Biznesu, Business Insider, TVP Info oraz TVP 3 Warszawa.

Źródło

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.