Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wizyta polskiej delegacji gospodarczej na Tajwanie
Artykuł

Wizyta polskiej delegacji gospodarczej na Tajwanie

X polsko-tajwańskie forum gospodarcze, spotkania z przedstawicielami tajwańskiego biznesu, nauki i administracji, a także podpisanie porozumień o współpracy w zakresie badań, rozwoju oraz fora inwestycyjne w Tajpej i Kaohsiung – to główne punkty programu misji gospodarczej na Tajwanie z udziałem wiceministra Grzegorza Piechowiaka.

Tajpej nocą

W dniach 17.05-19.05.2022 odbyły się polsko-tajwańskie konsultacje gospodarcze z udziałem wiceministra Grzegorza Piechowiaka.

Wg informacji polskiego biura w Tajpej w skład polskiej delegacji gospodarczej pod przewodnictwem wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka weszli przedstawiciele handlu i biznesu. Podczas 3-dniowej wizyty obie strony przeprowadziły 10. polsko-tajwańskie konsultacje gospodarcze oraz dwie sesje „Forum Inwestycyjnego Polska-Tajwan” w Tajpej i Kaohsiung. Omówiono takie obszary potencjalnej współpracy jak: półprzewodniki, pojazdy elektryczne, energia odnawialna, start-upy. Polska delegacja odwiedziła również Narodową Radę Rozwoju, Park Naukowy w Hsinchu, Narodowe Centrum Kosmiczne (NSPO) oraz Instytut Badań Technologii Przemysłowych (ITRI).

W trakcie wizyty obie strony podpisały trzy memoranda o współpracy (MOU), które mają przyczynić się do rozwoju przyszłej współpracy. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki zawarła porozumienie z Instytutem Techniki Przemysłowej (ITRI), Biuro ds. Substancji Chemicznych z Tajwańską Fundacją Akredytacyjną, a Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-BIP) podpisał MOU z Tajwańskim Stowarzyszeniem Producentów Elektrycznych i Elektronicznych (TEEMA).

Polska i Tajwan – wymiana handlowa

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku Polska wyeksportowała na Tajwan towary o równowartości ponad 694,1 mln PLN, zaimportowawszy jednocześnie towary o wartości 9 340,8 mln PLN. Oznacza to ponad 31% wzrost wymiany handlowej względem roku 2020. Negatywny bilans handlowy w wymianie między Polską a Tajwanem utrzymywał się też w pierwszych czterech miesiącach 2022 roku, podczas których Polska wyeksportowała towary o wartości 344,7 mln PLN, jednocześnie importując towary warte 4 030 mln PLN.

Tajwańskie firmy kontynuujące swoją działalność inwestycyjną w Polsce utworzyły blisko 3 tysiące miejsc pracy.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.