Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Recesja w Niemczech a polski eksport
Artykuł

Recesja w Niemczech a polski eksport

Recesja w Niemczech nie miała dotąd znaczącego wpływu na polski eksport. W 2023 roku niemiecka gospodarka zanotowała spadek PKB o 0,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, głównie z powodu obniżonej konsumpcji, redukcji produkcji w energochłonnych branżach, takich jak chemia i metalurgia, oraz malejących zapasów. Eksport netto miał dodatni wpływ na niemieckie PKB, lecz wynikał głównie z głębszego spadku importu niż eksportu.

Flaga Polski i Niemiec

Sytuacja gospodarcza Niemiec jest istotna dla Polski, gdyż około 10 proc. polskiego PKB zależy od handlu z Niemcami. Analizy wskazują, że popyt niemieckich odbiorców odpowiada za 6,6 proc. polskiego PKB, a eksport przez Niemcy polskiej wartości dodanej dodatkowo generuje 2,4 proc. Według Azjatyckiego Banku Rozwoju, udział handlu z Niemcami w polskim PKB wzrósł o 0,6 pkt. proc. w latach 2021-2022.

Jak informują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, niemiecka recesja znacząco nie wpłynęła na polski eksport do Niemiec. Spadek o blisko 9 proc. odnotowano tylko w listopadzie 2023 roku, ale w tym okresie cały eksport ogółem zmalał o 7 proc. W okresie styczeń-listopad 2023 r. polski eksport do Niemiec rósł szybciej niż eksport ogółem (2,2 proc. r/r w porównaniu do 1,8 proc. r/r). W rezultacie udział Niemiec w polskim eksporcie zwiększył się o 0,1 pkt. proc. do 28 proc. Niektóre branże, takie jak przemysł motoryzacyjny, urządzenia elektryczne i wyroby tytoniowe, radziły sobie doskonale i odnotowały znaczący wzrost eksportu.

Odporność polskiego eksportu na niemiecką recesję można tłumaczyć specyficzną strukturą tego eksportu. Polskie produkty pozostają relatywnie tańsze na rynku niemieckim, co sprawia, że w okresie recesji popyt przenosi się na tańsze produkty, w tym te pochodzące z Polski. Udział Polski w niemieckim imporcie towarów w styczniu-listopadzie 2023 r. wyniósł 6 proc., co było najwyższym poziomem w historii.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy 4/2024, PIE

  • Wszystko
  • Aktualności (31)
  • Wiedza (13)
  • Kalendarz (39)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.