Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Grupa Wyszehradzka znaczącym eksporterem na niemiecki rynek
Artykuł

Grupa Wyszehradzka znaczącym eksporterem na niemiecki rynek

W 2023 roku niemiecki import towarów zmniejszył się o 10,1 proc. – poinformował Federalny Urząd Statystyczny Niemiec. Jednakże na tle tej recesji państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) odnotowują wyjątkowo korzystne wyniki.

Państwa grupy Wyszehradzkiej na mapie

Wartość importu towarów z państw V4 do Niemiec wzrosła. Węgry wyeksportowały towary o wartości o 8 proc. większej, Słowacja – o 5,5 proc., a Czechy i Polska – o blisko 3 procent. Wysoka odporność eksportu V4 na recesję niemiecką wynika z relatywnie niższych cen produktów pochodzących z tych państw, co skłania konsumentów do przesunięcia popytu na tańsze towary.

Wzrost udziału V4 w niemieckim imporcie towarów

Dzięki dobrym wynikom eksportu, państwa V4 zwiększyły swój udział w niemieckim imporcie towarów o blisko 2 punkty procentowe w 2023 roku. Polska, plasując się po USA na drugim miejscu, zyskała najwięcej – jej udział wzrósł o 0,75 punktu procentowego, osiągając poziom 6 proc. Czechy, Węgry i Słowacja również odnotowały wzrost udziału, odpowiednio o 0,55, 0,46 i 0,23 punktu procentowego. Razem państwa V4 odpowiadały za 14,7 proc. dostaw towarów do Niemiec, co oznacza istotny udział w niemieckim imporcie.

Kluczowa rola V4 w dostawach przemysłowych

Państwa Grupy Wyszehradzkiej odgrywają kluczową rolę jako dostawcy niektórych wyrobów przetwórstwa przemysłowego do Niemiec. Ponad 61 proc. wyrobów tytoniowych i blisko 46 proc. mebli sprowadzonych do Niemiec pochodzi z państw V4. Dodatkowo państwa te dostarczają blisko 30 proc. pojazdów samochodowych i części motoryzacyjnych, ponad 27 proc. urządzeń elektrycznych i wyrobów z drewna oraz ponad 20 proc. wyrobów gotowych z metali, wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.

Wzrost dostaw pomimo recesji

Nawet w obliczu recesji w 2023 roku państwa V4 odnotowały wzrost udziału w niemieckim imporcie niektórych produktów. Udział V4 w imporcie wyrobów tytoniowych wzrósł o ponad 17 punktów procentowych, a w imporcie mebli o 6,7 punktów procentowych. Jednakże w niektórych kategoriach produktów przemysłowych – takich jak komputery, elektronika, transport oraz koks i produkty naftowe – udział państw V4 zmniejszył się.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy – Polski Instytut Ekonomiczny (PIE)

  • Wszystko
  • Aktualności (30)
  • Wiedza (11)
  • Kalendarz (32)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.