Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przyszłość AI w Polsce – wyniki prekonsultacji
Artykuł

Przyszłość AI w Polsce – wyniki prekonsultacji

Polska stoi u progu ważnego momentu w kwestii regulacji sztucznej inteligencji. Akt o sztucznej inteligencji, który jako pierwszy na świecie wprowadza kompleksowe regulacje dotyczące rozwoju i stosowania technologii AI, staje się faktem. Unijne wymogi nakładają na kraje członkowskie obowiązek dostosowania swoich systemów prawnych, by skutecznie wdrażać te nowe przepisy.

Symbol AI na czarno-niebieskim tle monitora

Zakończone niedawno prekonsultacje, w których wzięło udział 50 podmiotów, rzucają światło na kierunek zmian, które mogą znacząco wpłynąć na polski sektor technologiczny, a przede wszystkim na przedsiębiorstwa działające w obszarze AI.

AI w Polsce – głos przedsiębiorców w kształtowaniu przepisów

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podkreśla, że priorytetem jest stworzenie jasnego i precyzyjnego prawa.

Dialog z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami naukowymi oraz przedsiębiorcami jest dla nas kluczowy, aby stworzyć przyjazny ekosystem sztucznej inteligencji

– zapewnia wiceminister.

Opinie i rekomendacje przedsiębiorców z sektora AI są nieocenione w kontekście długoterminowego projektowania przepisów, które muszą być elastyczne i dostosowane do szybko zmieniającej się technologii.

Nowy organ nadzoru rynku AI w Polsce

Z prekonsultacji wynika, że większość uczestników opowiada się za powołaniem nowego organu nadzoru rynku AI. Ten organ miałby stać się pojedynczym punktem kontaktowym dla społeczeństwa i partnerów na szczeblu krajowym i unijnym, odpowiedzialnym za rozpatrywanie wniosków dotyczących systemów AI wysokiego ryzyka oraz za przyjmowanie zgłoszeń o poważnych incydentach. Niezależność i bezstronność działania tego organu są niezbędne dla efektywnej regulacji sektora.

Kontrowersje wokół organu notyfikującego

Kwestia podmiotu, który miałby pełnić funkcję organu notyfikującego, budzi podziały. Niektórzy uczestnicy prekonsultacji proponują stworzenie nowej instytucji, która zajęłaby się tym zadaniem, podczas gdy inni sugerują przypisanie tych obowiązków już istniejącym instytucjom, takim jak Polskie Centrum Akredytacji. Niezbędne jest, by wybrana jednostka gwarantowała wysokie kompetencje eksperckie oraz brak konfliktu interesów.

Informacja kluczowa dla różnych grup interesariuszy

Znacząca część prekonsultacji skupiała się na komunikacji i edukacji różnych grup społecznych i zawodowych w kontekście nowego regulaminu. Przedsiębiorcy AI, przedstawiciele administracji publicznej, naukowcy, konsumenci oraz sektor finansowy to tylko niektóre z grup, które powinny być priorytetowo informowane o zmianach w prawie dotyczącym AI w Polsce.

Wprowadzenie Aktu o sztucznej inteligencji jest ważnym krokiem dla polskiego sektora technologicznego i prawdopodobnie przyniesie wiele zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstw związanych z AI. Przedsiębiorcy powinni śledzić rozwój sytuacji i aktywnie uczestniczyć w kolejnych etapach konsultacji, aby maksymalnie wykorzystać nowe możliwości i jednocześnie przygotować się na nadchodzące wyzwania regulacyjne. Dalsze kroki w kierunku efektywnej implementacji Aktu będą kluczowe dla bezpieczeństwa, innowacyjności i konkurencyjności polskiego rynku AI.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, „Przyszłość AI w Polsce – wyniki prekonsultacji wdrożenia aktu o sztucznej inteligencji

  • Wszystko
  • Aktualności (6)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.