Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska wobec wyzwań sztucznej inteligencji
Artykuł

Polska wobec wyzwań sztucznej inteligencji

W obliczu dynamicznego rozwoju technologicznego, w tym sztucznej inteligencji, wiele krajów staje przed wyzwaniem adaptacji do zmian zachodzących w gospodarce i społeczeństwie. Analiza przeprowadzona przez Credit Agricole prezentuje stopień przygotowania Polski na technologiczny szok związany z postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja - rozmowa z robotem

Z analizy wynika, że Polska plasuje się w środku zestawienia krajów, które poddano ocenie. Warto zauważyć, że Węgry i Czechy osiągnęły podobny poziom przygotowania. Z kolei najwyżej ocenione zostały Szwecja, Szwajcaria oraz Holandia, co wynika przede wszystkim z ich zamożności, dużego zasobu kapitału ludzkiego oraz silnych instytucji.

Przewagi i perspektywy Polski

Polska ma kilka przewag, które stanowią solidną bazę dla przyszłego rozwoju opartego na sztucznej inteligencji. Przede wszystkim należy do nich kapitał ludzki, demografia oraz integracja z globalnymi łańcuchami dostaw usług związanych z technologią informacyjną. Natomiast słabsze wyniki zostały odnotowane w obszarze infrastruktury cyfrowej (ze względu na nadal niski udział gospodarstw domowych mających dostęp do szerokopasmowego Internetu), rynku pracy (m.in. z powodu przerostu zatrudnienia w rolnictwie) oraz otoczenia regulacyjnego.

Wnioski i dalsze kroki

Analiza wskazuje na konieczność kontynuowania działań mających na celu poprawę konkurencyjności Polski w obszarze sztucznej inteligencji. Wzrost udziału gospodarstw domowych mających dostęp do szerokopasmowego Internetu, dalsza modernizacja rynku pracy oraz poprawa otoczenia regulacyjnego mogą być kluczowe dla osiągnięcia długookresowych korzyści z postępu technologicznego. Warto podkreślić, że Polska ma solidne fundamenty do dalszego rozwoju, a zwiększenie inwestycji w kluczowe obszary może przyspieszyć proces adaptacji do nowych technologii.

Źródło: Credit Agricole – MAKROmapa

  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Wiedza (2)
  • Kalendarz (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.