Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Holandia – wielki kraj 1/8 wielkości Polski – gospodarka
Artykuł

Holandia – wielki kraj 1/8 wielkości Polski – gospodarka

Holandia, oficjalnie od 2020 roku – Niderlandy. Pomimo, że terytorialnie są małym państwem o powierzchni 41 526 km2., czyli w przybliżeniu 1/8 wielkości Polski, gospodarka kraju należy do jednych z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

wiatrak w Holandii

Liczba mieszkańców Niderlandów wynosi 17,987 milionów, co sprawia, że jest dziewiątym najbardziej zaludnionym krajem w Unii Europejskiej i jednym z najgęściej zaludnionych krajów na kontynencie. Gęstość zaludnienia Holandii (420os./km2) jest porównywalna z Indiami (435 os./km2), a 60% populacji mieszka na terenach położonych poniżej poziomu morza.

Holendrzy są narodem bardzo dobrze wykształconym i niezwykle pracowitym. Nieoficjalnie normalny dzienny czas pracy wynosi 12h.

Królestwo Niderlandów w ostatnich latach mocno inwestowało w uniwersytety, z których siedem należy do szanghajskiego zestawienia 100 najlepszych szkół wyższych na świecie.

Gospodarka Niderlandów

Pod względem gospodarczym, Holandia jest siedemnastą co do wielkości gospodarką świata i piątą strefy euro.

Produkt krajowy brutto (PKB) Holandii przekroczył w 2023 roku 1,1 biliona USD i według projekcji wzrośnie do 1,37 biliona USD do roku 2029.

Pod względem PKB na mieszkańca, Niderlandy zajmują czwarte miejsce w Europie z wynikiem na poziomie 57,8 tys. EUR, plasując się za Luksemburgiem, Irlandią i Danią.

Gospodarka Niderlandów jest wysoko rozwinięta i otwarta na nowe technologie. Kluczową rolę odgrywają w niej handel zagraniczny i logistyka, które ściśle związane są ze strategicznym położeniem kraju. W promieniu 500 km od centrum Holandii mieszka ponad 1/3 populacji Unii Europejskiej, czyli ok.170 mln konsumentów.

Bardzo dobrze rozwinięty sektor usług generuje ponad 70% PKB kraju.

Przemysł w Holandii, z udziałem 18,9% w PKB, pozostaje ważnym czynnikiem wspierającym eksport i innowacje technologiczne. Najlepiej rozwinięte są takie jego sektory jak: chemiczny, rafinacja ropy naftowej, metalurgia, produkcja maszyn i urządzeń elektrycznych oraz IT.

W swojej polityce gospodarczej rząd holenderski koncentruje się na kilku sektorach, które mają największe znaczenie dla handlu międzynarodowego i inwestycji.

Nowoczesne rolnictwo, mimo że stanowi niewielki procent PKB Holandii (około 1.6%) jest bardzo intensywne. Niderlandy są trzecim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. W 2023 roku wartość eksportu rolniczego Holandii wyniosła około 124 miliardy EUR.

Ciekawe przykłady gospodarczych sukcesów Niderlandów

 • Giełda papierów wartościowych w Amsterdamie – pierwszy parkiet, który powstał w 1602 roku, czyli nawet sto lat wcześniej niż giełdy w Wielkiej Brytanii i Francji;
 • Rotterdam – największy port w Europie;
 • Amsterdam Schiphol – czwarty co do wielkości europejski hub przewozu towarów drogą lotniczą;
 • ASML, holenderska firma, która jest jedynym producentem systemów litograficznych wykorzystujących technologię ekstremalnie ultrafioletowego (EUV) światła, co pozwala na tworzenie chipów o nanometrowych wymiarach. Wytwarzane są przez maszyny o wielkości dwupiętrowych londyńskich autobusów, a zawierają około 5000 komponentów sprowadzanych z całego globu.

Handel towarami Holandii ze światem

Eksport

W roku 2023 eksport towarów z Holandii osiągną poziom 741,8 mld USD. Było to mniej niż w roku poprzednim o ponad 5%.

Największy udział w eksporcie holenderskich towarów miały kolejno: Niemcy, Belgia, Francja, Wielka Brytania, USA, Hiszpania, Polska, Chiny, Szwecja i Korea Południowa.

Największy wzrost eksportu towarów r/r, wynoszący 26% był do Chin i Irlandii o 23,48%.

Import

Import towarów do Holandii w 2023 roku wyniósł 664,13 mld USD i był niższy w porównaniu z rokiem poprzednim o ponad 10,5%.

Największy udział w imporcie towarów do Holandii miały kolejno: Niemcy, USA, Belgia, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Norwegia, Polska, Irlandia i Hiszpania.

Największy przyrost importu towarów do Holandii w roku 2023 odnotowały: USA (0 14,47%), Dania (12,36%), Brazylia (10,73%), Wietnam (8,85%) i na miejscu 5. – Polska (3,78%).

Wymiana handlowa towarów Niderlandów – ujęcie roczne [mld USD], źródło: UN Comtrade

Niderlandy w roku 2023 zanotowały wysokie dodatnie saldo handlowe o wartości 77,67 mld USD, wyższe o 20,18 mld USD w porównaniu z rokiem 2022.

Eksport i import usług Holandii

Wymiana handlowa usług Niderlandów – ujęcie roczne [mld USD], źródło: IMF, Balance of Payments

W roku 2023 Niderlandy odnotowały wysokie dodatnie saldo handlowe w eksporcie I imporcie usług, które wyniosło 30,79 mld USD.

Handel towarami Polska – Niderlandy

Eksport towarów z Polski do Holandii

Poniższa grafika przedstawia sukcesywny wzrost polskiego eksportu do Królestwa Niderlandów i zwiększoną jego dynamikę od roku 2022.

W roku 2023 Polska zanotowała dodatnie saldo handlowe z Holandią, które wyniosło 1,923 mld EUR.

Wymiana handlowa towarów z Polską – ujęcie roczne [mln EUR], źródło: GUS

Najczęściej eksportowane grupy towarowe z Polski o największym udziale w eksporcie ogółem to: maszyny i urządzenia mechaniczne (m.in. kotły); wyroby elektroniczne i elektryczne (w tym elektronika i sprzęt elektryczny, takie jak akumulatory, urządzenia do przetwarzania danych oraz różnego rodzaju sprzęt audio-wideo); pojazdy i części samochodowe; meble i elementy wyposażenia wnętrz; produkty chemiczne (w tym tworzywa sztuczne oraz wyroby z gumy); produkty rolno-spożywcze (w tym znaczne ilości mięsa, gł. drobiu, produkty mleczarskie, pieczywo i wyroby piekarnicze i wyroby tytoniowe); stal i wyroby ze stali.

Największą dynamikę wzrostu eksportu w ciągu ostatnich pięciu latach odnotowały:

 • zboża (odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkty rolnicze);
 • lokomotywy, pojazdy szynowe oraz ich części;
 • tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego (rosnące zainteresowanie zdrową i ekologiczną żywnością);
 • odzież i dodatki odzieżowe, dziane i niedziane;
 • żeliwo i stal;
 • przyrządy i aparatura optyczne, fotograficzne, medyczne (wzrost eksportu tych zaawansowanych technologicznie urządzeń to odpowiedź na potrzeby sektora medycznego i technologicznego w Holandii);
 • mydło, środki powierzchniowo czynne, preparaty piorące i czyszczące.

Import towarów z Holandii

Największy import towarów z Holandii do Polski, pod względem wartości, w 2023 roku stanowiły kolejno: maszyny i urządzenia mechaniczne oraz elektryczne, pojazdy nieszynowe oraz ich części i produkty chemiczne (znaczące ilości chemikaliów, w tym przetworzone oleje ropy naftowej, farby, leki, olejki eteryczne, preparaty perfumeryjne, mydło oraz nawozy).

Handel usługami Polska – Niderlandy

Polski eksport usług do Królestwa Niderlandów sukcesywnie rośnie zwiększając dynamikę zwłaszcza po roku 2017.

Wymiana handlowa usług z Polską – ujęcie roczne [mln EUR], źródło: Eurostat, International Trade in Services

Dodatnie saldo polskiego eksportu usług do Holandii w roku 2022 osiągnęło poziom prawie 2,953 mld EUR.

Według danych Eurostat, International Trade in Services – Statistics Explained, w roku 2023 polska nadwyżka zmniejszyła się znacznie, ale saldo pozostało dodatnie i wyniosło 1,2 mld EUR .

Polska eksportowała głównie:

 • usługi transportowe i logistyczne (transport drogowy, morski oraz usługi spedycyjne);
 • usługi informatyczne i technologiczne (w tym rozwój oprogramowania, zarządzanie danymi oraz outsourcing IT);
 • usługi finansowe (księgowość, doradztwo podatkowe oraz zarządzanie finansami);
 • usługi inżynieryjne i architektoniczne (projekty budowlane i inżynieryjne realizowane na rzecz holenderskich firm);
 • usługi edukacyjne i szkoleniowe.

W 2023 roku, usługi eksportowane z Polski do Holandii, które odnotowały największą dynamikę wzrostu pod względem wartościowym jak również pod względem procentowym to:

 • usługi informatyczne i technologiczne(wzrost eksportu tych usług wyniósł około 35%, co wynikało z rosnącego zapotrzebowania na zaawansowane technologicznie rozwiązania w Holandii)​​;
 • usługi transportowe i logistyczne(eksport tych usług wzrósł o około 28%, co było napędzane przez zwiększone potrzeby logistyczne związane z rosnącą wymianą handlową między Polską a Holandią)​​;
 • usługi naprawcze i konserwacyjne(usługi związane z naprawą i konserwacją statków oraz maszyn przemysłowych odnotowały wzrost o około 24%, dzięki konkurencyjności polskich usług naprawczych na rynku holenderskim​​);
 • usługi finansowe i księgowe(wzrost w tej kategorii wyniósł około 20%, co było efektem rosnącego zapotrzebowania na usługi doradcze i zarządzania finansami w Holandii​​).

Import holenderskich usług do Polski

W roku 2023 główne usługi importowane przez Polskę z Holandii to w kolejności: usługi biznesowe, profesjonalne i techniczne; usługi transportowe; usługi finansowe; usługi telekomunikacyjne i informatyczne; usługi w zakresie badań i rozwoju; usługi reklamowe i marketingowe.

Więcej informacji o Niderlandach, w tym kultura biznesu tutaj

Źródło:

 • Export Intelligence
 • Główny Urząd Statystyczny (GUS)
 • United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD)
 • The Observatory of Economic Complexity (OEC)
 • Eurostat
 • Wszystko
 • Aktualności (632)
 • Wiedza (273)
 • Kalendarz (1050)
 • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.