Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Francja – wdrożenie nowych zasad recyklingu
Artykuł

Francja – wdrożenie nowych zasad recyklingu

9 marca 2023 skończył się okres przejściowy na dostosowanie się do obowiązujących nowych zasad recyklingu we Francji. Od tego dnia obowiązkowe jest używanie logo Triman na wszystkich opakowaniach skierowanych do konsumenta, rejestracja w organizacji ekologicznej oraz dokonywanie ekoopłat.

We Francji od 1 stycznia 2021 roku logo Triman należy umieszczać na wszystkich opakowaniach (szklanych, kartonowych, metalowych itp.) i papierze drukowanym. Wyjątek stanowią opakowania szklane oraz książki.

Logo Triman

Logo Triman informuje konsumentów o możliwości recyklingu produktu. Wszystkie opakowania z tym logotypem powinny zostać poddane recyklingowi i podlegają rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta

Rozszerzona odpowiedzialność producenta to obowiązek wprowadzony na podstawie nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego 851/2018. Jest
to system, który zobowiązuje producentów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach do ponoszenia finansowej i organizacyjnej odpowiedzialności za gospodarowanie odpadem opakowaniowym na każdym etapie cyklu życia.

Oznakowaniu temu musi towarzyszyć informacja określająca metody segregacji. Każda branża, za pośrednictwem organizacji ekologicznych lub własnych systemów, określa sposoby działania za zgodą ministrów odpowiedzialnych za środowisko i konsumpcję.

Aby uzyskać więcej informacji na temat przyznawania oznakowania Triman we Francji, należy skontaktować się z organizacją ekologiczną CITEO . Jest to właściwa organizacja ekologiczna z branży papierniczej, która została wskazana przez francuskie Ministerstwo Ekologii oraz
ADEME.

AGEC – Anti-Waste for a Circular Economy

Każdy z krajów unijnych definiuje ramy prawne swoich działań. We Francji jest to ustawa AGEC – Anti-Waste for a Circular Economy.

Producenci, zgodnie z definicją prawa AGEC, są zobowiązani do składania corocznych deklaracji do autoryzowanej organizacji ekologicznej o wprowadzonych przez nich na rynek opakowaniach skierowanych do gospodarstw domowych.

Deklaracja dotycząca opakowań umożliwia organizacji ekologicznej obliczenie wysokości podatku, który każdy producent musi zapłacić, aby uczestniczyć w procesie recyklingu opakowań wprowadzonych przez niego na rynek w ciągu roku.

Eko-deklaracja jest sporządzana w okresie od 1 stycznia do 28 lutego roku następnego po wprowadzeniu do obrotu opakowań na podstawie tabeli opłat wybranej eko-organizacji.

Istnieją 3 możliwe rodzaje deklaracji:

  • deklaracja na UVC (fr. Unité de Vente Consommateur – jednostka sprzedaży detalicznej) – dla więcej niż 500 tys. UVC,
  • deklaracja sektorowa – dla mniej niż 500 tys. UVC,
  • stawka ryczałtowa 80 euro – dla mniej niż 10 tys. UVC.

Aby dokonać ekodeklalarcji, należy założyć konto w jednej w organizacji ekologicznych:

Kary finansowe za naruszenie

Zgodnie z art. L541-9-4 francuskiej ustawy AGEC za każde naruszenie obowiązków w zakresie oznakowania i informacji nakładane są kary finansowe. Grzywny te mogą wynieść do 3 tys. EUR dla osób fizycznych i 15 tys. EUR dla osób prawnych.


Źródło: Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Paryżu

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.