Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Specjalne Strefy Ekonomiczne w Senegalu szansą dla polskich przedsiębiorstw
Artykuł

Specjalne Strefy Ekonomiczne w Senegalu szansą dla polskich przedsiębiorstw

Senegal jest bramą do przeszło 100-milionowego rynku ośmiu państw Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej ze wspólną walutą i strefą wolnego handlu. Doskonałe położenie geograficzne bez strategicznych inwestycji nie wystarczy jednak do wzrostu gospodarczego kraju.

W tym celu w ramach programu rozwoju realizowane są liczne projekty takie jak budowa lotniska międzynarodowego, utworzenie nowego centrum administracyjnego w Diamniadio czy właśnie powołanie do życia specjalnych stref ekonomicznych. Liczne inwestycje mają za zadanie zapewnić stały wzrost gospodarczy Senegalu.

Położenie

Specjalne strefy ekonomiczne znajdują się w bliskiej odległości od międzynarodowego lotniska, planowanego nowego portu, powstającego miasta Diamandio i 45 km od centrum Dakaru, gdzie można się dostać dzięki nowoutworzonej autostradzie i linii kolejowej łączącej lotnisko z centrum Dakaru. 

Obszar

Po ogromnym sukcesie pierwszego etapu, podczas którego oddano do użytku część specjalnej strefy ekonomicznej, rząd Senegalu przystąpił do realizacji drugiej fazy gdzie do zagospodarowania jest 718 hektarów.

Korzyści

Zwolnienie z cła na urządzenia, technologie i niezbędne półprodukty, całkowite zwolnienie z podatku dochodowego na okres 50 lat, to tylko niektóre warunki oferowane przez rząd Senegalu, by zachęcić zagranicznych inwestorów do zainstalowania się w specjalnej strefie ekonomicznej.

Warunki

Warunkiem uzyskania akceptacji firmy w SSE jest konieczność przeznaczenia na export około 50 proc. produkcji. Preferowane branże to przemysł agro-alimentacyjny, materiały do konstrukcji i wykończeń.

Pomoc

W Senegalu, na miejscu, istnieje możliwość skonsultowania się z przedstawicielem ZBH, który chętnie pomoże w realizacji projektu.

Film instruktażowy

Autor: Leszek Biały, ZBH Senegal

Spis treściTable of contents

  • Wszystko
  • Wiedza (2)
  • Kalendarz (3)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.