Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Kultura biznesu w Gwatemali
Artykuł

Kultura biznesu w Gwatemali

Gwatemala to kraj sporych możliwości eksportowych i inwestycyjnych dla polskich przedsiębiorców. Zajmuje 70. miejsce na świecie pod względem ekonomii, a gospodarka Gwatemali jest największą w Ameryce Środkowej.

flaga Gwatemali

Zrozumienie, szanowanie i przestrzeganie zasad kultury biznesowej w Gwatemali, może znacząco wpłynąć na sukces w prowadzeniu interesów i spotkań towarzyskich w tym kraju.

Umawianie spotkań

Spotkania biznesowe z Gwatemalczykami należy umawiać z możliwie dużym wyprzedzeniem, telefonicznie lub mailowo.

Pisząc maile, listy lub wiadomości faksem, który do tej pory jest w Gwatemali używany, powinno się rozpocząć od zapytania o zdrowie partnera, a na zakończenie dodać osobiste życzenia sukcesu i dobrego samopoczucia.

Terminy spotkań

Najlepszymi terminami na złożenie wizyty w Gwatemali jest okres od lutego do lipca oraz od września do listopada.

W ustaleniu terminu pierwszego spotkania dobrze widziane jest skorzystanie z pomocy miejscowego pośrednika, np. pracownika/cy ambasady lub banków.

Punktualność

Gwatemalczycy mają bardziej elastyczne podejście do czasu w porównaniu z kulturami zachodnimi.

W kontaktach biznesowych wszyscy starają się przestrzegać punktualności, szczególnie przy pierwszym spotkaniu. Choć nawet takie mogą nie zaczynać się punktualnie.

Na imprezy towarzyskie prawie wszyscy są spóźnieni. Dobrze jest przyjść z do godziny po wyznaczonym terminie. Jest to nie tylko akceptowane, ale nawet oczekiwane.

Powitania i tytułowanie

Gwatemalczycy witają się z mężczyznami uściskiem dłoni. Z paniami -serdecznym, ale delikatnym uściskiem dłoni, utrzymując bezpośredni kontakt wzrokowy. Panie odwzajemniają lekki uścisk dłoni.

Przyjaciele i bliscy znajomi mogą wymienić się pocałunkiem w policzek.

Ważne jest używanie w kontaktach form grzecznościowych i tytułów zawodowych z nazwiskiem lub bez nazwiska.

Nie ma specjalnego rytuału dotyczącego wręczania wizytówek. Mile widziane jest jednak wręczenie jej w wersji dwujęzycznej.

Przyjęcia i posiłki

Gwatemalczycy na spotkania biznesowe najchętniej wybierają pory śniadań lub lunche. Lunch jest głównym posiłkiem dnia w Gwatemali. Ewentualny wybór pory obiadowej, a w zasadzie obiado-kolacji na spotkanie jest znacznie rzadszy.

Jeśli zostaniesz zaproszony do restauracji, za przyjęcie zapłaci gospodarz. Jeśli zaoferujesz zapłatę za swój posiłek, co będzie dobrze widziane, prawie pewne, że spotkasz się z grzeczną odmową.

W trakcie oficjalnego przyjęcia z gwatemalskim partnerem nie spodziewaj się decyzji biznesowych, to nie miejsce na podejmowanie takich. Zdarzają się wyjątki, ale wtedy propozycja zawsze wychodzi ze strony gwatemalskiego partnera.

Gwatemalczycy unikają alkoholu, zwykle piją najwyżej kieliszek szampana.

Zachowania przy stole

Jeśli zostaniesz zaproszony do domu gwatemalskiego partnera, nie przynoś żadnego jedzenia. Byłoby to bardzo źle odebrane.

Przed przybyciem na takie spotkanie skorzystaj wcześniej z toalety, ponieważ opuszczanie przyjęcia w tym celu, nie spotka się ze zrozumieniem.

Podczas domowego przyjęcia warto spróbować wszystkich podanych przez gospodarza dań, nawet wtedy, jeśli czegoś nie lubisz.

Gwatemalczycy podczas jedzenia są zazwyczaj małomówni. Jeśli poruszysz jakiś temat lub zadasz pytanie, to odpowie zwykle gospodarz.

Ubiór

W kontaktach biznesowych panowie noszą lekkie, klasyczne garnitury i krawaty, a panie stylowe sukienki i bluzki lub kostiumy.

W czasie wolnym panowie noszą spodnie i koszule, a panie spódnice i bluzki, choć coraz częściej spotyka się kobiety w spodniach.

Tenisówki, dżinsy czy szorty są częściej widziane na terenach wiejskich niż w miastach. W pełni akceptowane są w rekreacji, uprawianiu sportów lub na plaży.

Zadbany wygląd w Gwatemali jest postrzegany jako oznaka szacunku dla partnerów biznesowych. Niedopuszczalne są nawet tylko przybrudzone buty. Nieakceptowane, a nawet wręcz nielegalne, są stroje w stylu militarnym.

Rozmowy i zachowania negocjacyjne

Przed przejściem do rozmów na tematy zawodowe, prawie zawsze ma miejsce krótka pogawędka na tematy ogólne, niezwiązane z biznesem. Ważne jest, aby poświęcić czas na poznanie się, utrzymując przy tym kontakt wzrokowy podczas rozmowy.

Gwatemalczycy cenią sobie budowanie relacji i harmonię, dlatego unikaj agresywnego przechodzenia do sedna sprawy i agresywnej sprzedaży oraz jakiejkolwiek formy konfliktu.

W gwatemalskiej kulturze biznesowej istnieje silne poszanowanie dla hierarchii i autorytetu. Decyzje podejmowane są z góry na dół, czyli najczęściej przez osoby na najwyższych stanowiskach. Bardzo przestrzegany jest szacunek dla starszych i osób wyżej postawionych w firmie.

Tematy rozmów

Dobre tematy do rozmów to rodzina, podróże, hobby, historia i kultura Gwatemali, sport (zwłaszcza piłka nożna) oraz muzyka.

Należy unikać tematów związanych z religią, rasizmem, kwestiami Majów, ubóstwem i polityką.

Nie należy również porównywać Gwatemali z sąsiedzkimi krajami.

Niedopuszczalna jest bezpośrednia krytyka i negatywne komentarze dotyczące kraju i ludzi. Dla Gwatemalczyków liczy się zachowanie atencji, uprzejmości i taktu.

Gestykulacja i zachowania publiczne

Dystans interpersonalny w Gwatemali wynosi około 70-100 cm w mieście i nieco mniejszy, 40-70 cm na terenach wiejskich.

Nie gestykuluj w sposób mogący zostać źle odebrany. Dla Gwatemalczyka gest „figi z makiem” czy znaku „OK” są  nieprzyzwoite.

Źle odebrana może zostać także pozycja ze skrzyżowanymi rękoma lub stanie z rękoma opartymi na biodrach, takie uznawane są za postawy agresywne.

Jeśli jesteś fanem fotografii, musisz z tym bardzo uważać w Gwatemali. Nie pozwalaj sobie na robienie zdjęć Gwatemalczykom, a w szczególności Majom, zawsze uprzednio poproś o wyrażenie przez nich zgody. Ostrożnie podchodź do fotografowania nawet z dalszej odległości, a przede wszystkim dzieci. Może to być kojarzone z niebezpiecznymi zamiarami wobec nich.

Wręczanie i przyjmowanie upominków

Upominków nie wręcza się w Gwatemali na pierwszym spotkaniu, choć drobny upominek dla sekretarki może ułatwić przyszłe kontakty (np. czekolada lub praliny).

Upominek najlepiej wręczyć jednak poza biurem. Jeżeli jednak wręczasz upominek kobiecie w biurze, bezpiecznie jest powiedzieć, że jest on od twojej żony lub siostry.

Będąc zaproszonym do domu, możesz przynieść kwiaty, wino lub czekoladki. Pamiętaj, aby kwiaty nie były białe ani nie były to chryzantemy – te kojarzone są z przykrymi doświadczeniami.

Warto unikać w Gwatemali jedzenia z przydrożnych/ulicznych stoisk oraz przyjmowania płynów, których źródło nie jest do końca znane. Najbezpieczniejsza w tym przypadku będzie woda butelkowana.

Źródło:

  • Polska Agencja Inwestycji i Handlu
  • Jerzy Schroeder „Etykieta biznesu w kontaktach międzynarodowych
  • Wszystko
  • Aktualności (690)
  • Wiedza (12)
  • Kalendarz (3)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.