Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Amerykańskie inwestycje w Polsce
Artykuł

Amerykańskie inwestycje w Polsce

Z tegorocznych badań przeprowadzonych przez CBOS, w których zapytał Polaków m.in. o to jakie narody cenią największą sympatią wynika, że najwięcej głosów (65%) otrzymali Amerykanie.

biznesowe centrum Nowego Jorku

Jest to również potwierdzenie badania przeprowadzonego w 23 krajach świata przez Pew Research Center, z którego wynika, że Polska jest najbardziej proamerykańskim państwem na świecie. Aż 93 procent mieszkańców naszego kraju pozytywnie wypowiada się o USA. Ciekawostką jest, że odsetek ten jest wyższy niż pozytywna opinia mieszkańców samych Stanów Zjednoczonych.

Kilka danych o USA

Stany Zjednoczone Ameryki są czwartym największym państwem na świecie. Powierzchnia kraju wynosi 9 826 630 km2 i jest podzielony na 50 stanów oraz 14 terytoriów zależnych o różnym statusie. Stolicą jest Waszyngton, miasto będące także centrum politycznym i administracyjnym kraju.

Wg The World Bank w roku 2022 liczba ludności USA to ponad 333,287 mln.

PKB Stanów Zjednoczonych  w 2022 wyniosło 25,44 bln USD i było to najwyższe PKB spośród wszystkich krajów świata, co trwa nieprzerwanie od roku 1900. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to ponad 76,329 USD.

Więcej informacji na temat USA (gospodarki i wymiany handlowej) tutaj

Amerykańskie inwestycje

Polacy mający tak pozytywny stosunek do Amerykanów, również z tego powodu bardzo dobrze widzą i przyjmują amerykańskie inwestycje.

A dla amerykańskich firm, jednym z kryteriów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych są także pozytywne wzajemne relacje danego kraju z administracją federalną. Kapitał amerykański poza granicami USA najchętniej inwestuje w działalności usługowe i tzw. centra usług wspólnych.

Amerykańskie inwestycje w Polsce

W przypadku naszego kraju, od roku 1999, czyli od przystąpienia Polski do NATO, wzajemne relacje ze Stanami Zjednoczonymi nieprzerwanie pozostają na bardzo dobrym, wysokim poziomie. Amerykańscy inwestorzy zdecydowanie doceniają kreatywność Polaków i polskich firm i tym chętniej inwestują w kraju nad Wisłą. Ich inwestycje w Polsce mają jednak niestandardową strukturę – poza usługami, prawie w połowie dotyczą produkcji. Niebagatelne znaczenie takich decyzji ma zapewne centralne położenie Polski w Europie i rozbudowa infrastruktury transportowej w naszym kraju po wstąpieniu do UE w 2004 roku.

Dynamika napływu kapitału amerykańskiego w latach 2010-2021 była niemal 50% wyższa od wszystkich innych BIZ w Polsce ogółem. Ponad połowa inwestycji  znajduje się w województwie mazowieckim. Kolejnymi atrakcyjnymi lokalizacjami są te w województwie dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, pomorskim, ale także w Małopolsce i na podkarpaciu.

Wg raportu SGH we współpracy z Amerykańską Izbą Handlową (AmCham), wartość inwestycji amerykańskiego kapitału na koniec 2021 roku wynosiła 26,1 mld USD. To pierwsza pozycja wśród krajów spoza UE i druga globalnie po kapitale niemieckim. W naszym kraju swoją działalność prowadzi ponad 1600 firm z kapitałem amerykańskim.

Gigant z Doliny Krzemowej również zainwestuje kolejne amerykańskie dolary w Polsce. Inwestycja Intela, sformalizowana przy udziale PAIH, jest największą BIZ w 2023 roku i największą w dotychczasowej historii Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Polsce. Wartość projektu szacowana jest na 4,6 mld USD. W Miękini oraz Środzie Śląskiej koło Wrocławia Intel wybuduje zakłady integracji i testowania półprzewodników tworząc tym samym ponad 2 tysiące nowych miejsc pracy. Polska dzięki tej inwestycji stanie się częścią najważniejszego obecnie sektora gospodarki, jakim są półprzewodniki.

Firma Intel  posiada już w Gdańsku dział badań i rozwoju (R&D), w którym projektowane są mikroprocesory. Centrum R&D jest jednym z największych spośród 23 laboratoriów zlokalizowanych w Europie i zatrudnia ponad 4500 pracowników.

Visa, jeden z amerykańskich światowych liderów płatności cyfrowych, również z udziałem PAIH, podjęła decyzję nowej inwestycji na naszym rynku. Visa otworzy w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Projekt będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej i piątym w globalnym znaczeniu strategicznym. W ciągu najbliższych kilku lat w hubie znajdzie pracę 1500 specjalistów z obszaru technologii.

Największe amerykańskie inwestycje w Polsce

Giorgi Global Holdings, do którego należy Grupa CANPACK – globalny producent aluminiowych puszek napojowych, opakowań dla przemysłu spożywczego oraz szklanych butelek i metalowych zamknięć koronowych. Firma posiada trzy fabryki w Polsce: w Krakowie, który jest także siedzibą spółki, w Bydgoszczy i Brzesku. Zatrudnia prawie 8 tysięcy osób.

Korporacja Raytheon Technologies Corp., firma obecna w Polsce już kilkadziesiąt lat. Projektuje, uczestniczy w pracach badawczo-rozwojowych oraz wytwarza, wraz z obsługą posprzedażową i eksportem, zaawansowane technologicznie produkty. Koncern zatrudnia prawie 9 tysięcy osób w przemyśle obronnym, lotniczym i wytwórczym. Firma stworzyła prawdziwie podkarpacką dolinę lotniczą, a w Rzeszowie – stolicy regionu – oddział produkujący pomocnicze silniki dla Airbusa, Boeinga i Embraera. We Wrocławiu natomiast znajduje się kompleks badawczo-rozwojowy oraz produkcja systemów sterowania napędami statków powietrznych, lotniczej hydrauliki i układów paliwowych. Korporacja jest gigantem technologii lotniczych i zbrojeniowych.

Warner Bros. Discovery Inc., to właściciel Grupy TVN, posiadającej kanały telewizyjne, serwisy internetowe i streamingową platformę Player. Zatrudnia ponad 2200 pracowników.

Mondelēz International, jeden z największych producentów spożywczych na świecie, którego częścią od ponad 30 lat jest Mondelez Polska. W siedmiu fabrykach w naszym kraju produkowane są słodycze, m.in. wafelki Prince Polo, herbatniki Lubisie i czekolada Alpen Gold. Zakłady zatrudniają około 5100 osób. Grupa inwestuje też w OZE, więcej tutaj

Amazon, firma e- commerce, jedna z największych tego typu firm na świecie. W Polsce wybudowała swoje centra logistyczne, obsługujące klientów w tej częśći Europy, z których tylko to w Poznaniu zatrudnia 7 tysięcy osób. Poza tym, gigant e- commerce znajduje się jeszcze w Sosnowcu. Pozostałe centra logistyczne zlokalizowane są w Kołbaskowie, Gliwicach, Pawlikowicach, Łodzi, Okmianach, we Wrocławiu, Bielanach Wrocławskich i Świebodzinie.

Procter & Gamble,  jedna z największych firm FMCG na świecie, w Polsce jest obecna od ponad 30 lat. W trzech nowoczesnych fabrykach (Łodź, Warszawa, Aleksandrów Łódzki), pracuje prawie 1700 osób. Firma produkuje m.in. kosmetyki, maszynki do golenia i pieluchy.

3M Company, to amerykańska firma, która w Polsce ma 4 zakłady produkcyjne i zatrudnia ponad 4 tysiące osób. Dwa z nich we Wrocławiu, w tym jeden z centrum badawczo-rozwojowym, są największym ośrodkiem koncernu w Europie. Kolejne – koło Grodziska Mazowieckiego i w Rabce. Firma produkuje ponad 12 tysięcy różnych artykułów m.in. związanych z ochrona zdrowia, bezpieczeństwem, transportem czy elektronikę.

Commercial Metals Co., to amerykański właściciel huty stali w  Zawierciu zatrudniający ponad 2000 osób. Huta Zawiercie produkuje stal wykorzystywaną w projektach budowlanych na całym świecie, takich jak stadiony sportowe, budynki, autostrady, mosty czy linie kolejowe.

Pepsico Inc., obecny w Polsce od ponad 30 lat producent napojów i różnego rodzaju przekąsek. Fabryki koncernu zlokalizowane są w Michrowie, Żninie, Grodzisku Mazowieckim i Tomaszowie Mazowieckim. Najnowszy, koło Środy Śląskiej został wybudowany za ponad 1 mld PLN i produkuje chipsy, które będą dostarczane do 20 rynków europejskich. Pepsico zatrudnia bezpośrednio ponad 4000 osób, dając możliwości dla 33 tysięcy miejsc pracy dla swoich kooperantów.

Wiele z amerykańskich firm prowadzi działalność i produkuje w Polsce poprzez europejskie spółki i filie. Przykładem może być Coca-Cola czy Goodyear.

W Polsce amerykański kapitał zainwestował także w szeroki wachlarz usług, obejmujący różnorodne sektory i branże.

Przykładem jest McKinsey & Company, jedna z największych na świecie firm doradczych, specjalizująca się w strategii biznesowej, zarządzaniu, doradztwie finansowym i innowacjach. W Polsce obecna od 30 lat, zatrudnia 1500 pracowników.

Inne firmy doradcze z kapitałem amerykańskim, oferujące szerokie usługi to: IDeloitte, obecna w naszym kraju od prawie 35 lat i zatrudniająca ponad 600 osób; KPMG – globalna firma doradcza w Polsce od 1990 roku; PwC (PricewaterhouseCoopers), firma m.in. usług audytorskich z długą historią działalności w wielu polskich miastach; State Street – dostawcą usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych; Marsh & McLennan Companies, firma zajmująca się ubezpieczeniami, zarządzaniem ryzykiem i doradztwem HR.

Nie mogłoby zabraknąć amerykańskiego kapitału także w sektorze usług bankowym.

Przykładem jest Citi Handlowy, należący do amerykańskiego Citibanku poprzez spółkę Citibank Overseas Investment.

Szeroki zakres usług, zwłaszcza dla klientów korporacyjnych i instytucjonalnych, świadczy w Polsce inny amerykański bank – J.P. Morgan. Ten największy bank w USA i jeden z największych holdingów finansowych na świecie jest obecny w Polsce od połowy 2018 roku.

Inne amerykańskie centra usług wspólnych w Polsce to firmy nowych technologii takie jak Google czy Accenture.

Przykładem jest także firma Microsoft, która prawie rok temu uruchomiła pierwsze w tej części Europy centrum przetwarzania danych w chmurze. Iwestycja zapowiedziana już dwa lata wcześniej kosztowała giganta z Redmond okrągły 1 mld USD.

Amerykański kapitał to także  McDonald’s, Whirlpool Company – producent sprzętu AGD, IBM Polska, Lear Corporation z kilkoma w Polsce fabrykami części i komponentów dla motoryzacji czy Kyndryl Global Service, który produkuje, tworzy, modernizuje i zarządza systemami technologicznymi.

 W roku 2023 to inwestorzy z kapitałem amerykańskim byli największymi inwestorami w Polsce, wyprzedzając inwestorów z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Do roku 2021 firmy z kapitałem amerykańskim, które zainwestowały w Polsce stworzyły  330 tysięcy miejsc pracy. Inwestycje z roku 2023 zwiększą tę liczbę o prawie 5 tysięcy.

Źródło: AmCham, SGH, PAIH, CBOS, Pew Research Center, The World Bank

  • Wszystko
  • Aktualności (548)
  • Wiedza (256)
  • Kalendarz (940)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.