Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Polska na Expo 2020 w Dubaju > EXPO 2020 Dubai – Podsumowanie, część druga
Temat

EXPO 2020 Dubai – Podsumowanie, część druga

OD RECITALI CHOPINOWSKICH PO WARSZTATY EDUKACYJNE. POLSKA PROMOWAŁA KULTURĘ I NAUKĘ NA EXPO 2020 DUBAI

Polska na Expo 2020 Dubai przez 6 miesięcy promowała największe osiągnięcia gospodarcze oraz sukcesy polskich marek na rynku krajowym i zagranicznym. W Pawilonie Polski, który był głównym miejscem prezentacji, odbywały się także wydarzenia pokazujące bogactwo kulturalne, naukowe i turystyczne naszego kraju. Regularnie organizowano recitale chopinowskie, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży czy pokazy mody.

  • W Pawilonie Polski odbyło się 540 recitali chopinowskich. Łącznie zagrało 29 pianistów, którzy zgromadzili na swoich koncertach 43 000 osób
  • Na jednej ze scen Expo 2020 Dubai odbyły się wydarzenia związane z obchodami Dnia Niepodległości (11.11.2021) i Dnia Polski (7.12.2021). W Dubai Millennium Aphitheater wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Tomasz Organek i Kamil Pater, a w ostatnich dniach Expo – Szymon Nehring i Tony Yike Yanga.
  • W ramach wystaw czasowych regionów i instytucji regularnie obywały się warsztaty edukacyjne, quizy, pokazy mody czy prezentacje przestawiające dziedzictwo kulturowe poszczególnych województw
  • Ważnymi wydarzeniami w Pawilonie Polski były także: Dzień Unii Europejskiej (24.10.2021), Światowy Dzień Języka Arabskiego (18.12.2021), Polski Dzień Sportu (2.02.2022), Targi studenckie (20-21.02.2022), Obchody urodzin Fryderyka Chopina (2.03.2022), Dzień Kobiet (8.03.2022) oraz cykl koncertów „Poland. Ukraine. Music concerts” (25-27.03.2022)
  • Na Expo 2020 Dubai Polska zorganizowała wyjątkową akcję #TOGETHER, w ramach której przedstawiciele Pawilonu Polski odwiedzili 9 pawilonów narodowych i wręczyli unikatowe prezenty wykonane przez rodzimych artystów
  • Organizatorem udziału Polski w Expo 2020 Dubai była Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Wydarzenia muzyczne

11 listopada 2021 r. w Pawilonie Polski odbyły się obchody Święta Niepodległości. W oficjalnej części uczestniczyli m.in. Adrian Malinowski, Komisarz Generalny, Jakub Sławek, Ambasador RP w ZEA, Aleksander Laskowski, rzecznik Instytutu F. Chopina i Wojciech Nowak, dyrektor Filharmonii Narodowej. Po uroczystej inauguracji obchodów, studenci zaprosili gości do odtańczenia Poloneza. Następnie zaprezentowali swoje talenty baletowe, taneczne i muzyczne. Odbył się także pokaz mody oraz quiz wiedzy o Polsce. Zwieńczeniem obchodów był uroczysty koncert galowy, który miał miejsce w amfiteatrze Dubai Millennium. Wystąpiło ponad siedemdziesięciu muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki, którzy wykonali utwory Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza. Wydarzeniem wieczoru był występ laureata XVIII Konkursu Chopinowskiego Martina Garcia Garcia. Tego dnia łącznie w koncertach uczestniczyło około 1000 osób.

Polska zaprezentowała się szerokiej publiczności także 7 grudnia 2021 roku. Tego dnia odbył się Dzień Polski, w ramach którego zorganizowano prestiżowe wydarzenia kulturalne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert polskiej muzyki rozrywkowej. Wzięło w nim udział około 700 osób.

Z kolei 29 stycznia 2022 roku na scenie Dubai Millenium Amphitheatre publiczność mogła podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W koncercie wzięło udział około 600 osób, którzy poznali bliżej jeden z najbardziej uznanych zespołów folklorystycznych na świecie. O skali jego popularności świadczy fakt, że od momentu powstania w 1953 roku „Śląsk” zagrał około 9000 spektakli w 44 krajach.

Polska zorganizowała także występ Tomasza Organka i Kamila Patera. 8 lutego 2022 roku wystąpili jako YOU//niverse na scenie Dubai Millenium Amphitheater i udowodnili, że muzyka jest językiem uniwersalnym. Przekonało się o tym 200 gości odwiedzających tego dnia Wystawę Światową.

Na zakończenie projektu Chopin at Expo 2020 Dubai w amfiteatrze odbył się jeszcze koncert galowy dwóch niezwykle utalentowanych pianistów: Tony’ego Yike Yanga z Kanady i Szymona Nehringa – pianisty z Polski. Byli oni finalistami XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. „Poland. Canada. Piano Concert” odbył się 27 marca 2022 roku i  zgromadził około 500 osób.

Oprócz dużych wydarzeń w Pawilonie Polski regularnie odbywał się recitale chopinowskie. Ważną inicjatywą był także cykl 9 koncertów Karoliny Cichej i SW@DA w ramach polsko-ukraińskiej współpracy na Expo. Odbywały się one także w Pawilonie Ukrainy, a łącznie wzięło w nich udział ok. 650 osób.

Wydarzenia kulturalne i społeczne

W trakcie sześciu miesięcy udziału Polski na Expo 2020 Dubai odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. 20 listopada 2021 r. w Pawilonie Polski obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dziecka. Program dnia obejmował m.in. występy muzyczne i taneczne, warsztaty edukacyjne, czy malowanie twarzy. Najmłodsi goście zapoznali się również z najbardziej znanymi wierszami polskich poetów. Tego dnia odbyło się także seminarium „EduTech made in Poland. Trends & Innovations”. Podczas spotkania dyskutowano na tematy związane z przyszłością edukacji, a polskie firmy zaprezentowały swoje innowacyjne rozwiązania dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

2 lutego 2022 r. podczas Polskiego Dnia Sportu obył się turniej piłkarski, w którym uczestniczyło 6 drużyn – reprezentacji pawilonów. Zorganizowano też otwarte zajęcia fitness na terenie Expo 2020 Dubai. Pod koniec lutego podczas „targów studenckich” w Pawilonie Polski można było się z kolei zapoznać z ofertą edukacyjną 15 polskich uczelni. W targach uczestniczyli przedstawiciele: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Lubelskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytet Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponad 700 osób odwiedziło targi i zapoznało się z ofertą uczelni.

Także Dzień Kobiet, który przypadł na 8 marca 2022 r. obfitował w różnorodne wydarzenia i aktywności. Odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich „Women behind the Expo success” poprowadziła Zastępca Komisarza Generalnego Expo 2020 Dubai, Monika Dyląg Sajór. Drugi z paneli zatytułowano „Creativity inspired by Women”. Zgromadził wiele ważnych postaci: wizjonerek, innowatorek i przedstawicielek biznesu. Po panelach odbyły się pokazy mody i kolekcji marek Huzior, Marlu i La Tezza.

Akcja #TOGETHER

Polska zorganizowała na Expo 2020 Dubai jedyną w swoim rodzaju akcję #TOGETHER. W jej ramach powstały unikalne prezenty wykonane przez rodzimych artystów i rzemieślników, nawiązujące do tego, co łączy nas z uczestnikami Wystawy Światowej. Przedstawiciele Pawilonu Polski na czele z Komisarzem Generalnym odwiedzili 9 pawilonów (m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji, Japonii, Nigerii, czy Kanady).

Akcja #TOGETHER w czytelny sposób nawiązała do hasła przewodniego Wystawy Światowej – „Connecting minds, creating the future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Polska podkreśliła znaczenie współdziałania we współczesnej, dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości. Relacja z akcji #TOGETHER prowadzona była w kanałach społecznościowych Poland at Expo i została udokumentowana na filmach.

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu Francji

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilon Arabii Saudyjskiej

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu Korei Południowej

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu Kanady

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu Japonii

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu Tajlandii

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu Nigerii

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu Kenii

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu mobilność (Alif)

Film z wręczenia prezentu przedstawicielom pawilonu wolontariuszy

Przekaz medialny

Aktywność Polski na Expo 2020 Dubai odbiła się szerokim echem. W mediach tradycyjnych ukazało się 6828 publikacji, które dotarły do 175 milinów odbiorców. W kanałach social media Poland at Expo pojawiło się ponad 2600 publikacji. Dotarły one do 86 milionów odbiorców. Oprócz tego ukazało się też 1897 wzmianek profilu Poland at Expo.

Suma zasięgów oficjalnych profili w mediach społecznościowych w okresie od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r. w podziale na poszczególne kanały wyniosła: Facebook (54 mln), Linkedin (0,9 mln), Twitter (0,27 mln), YouTube (10 mln), Instagram (21 mln).

Pawilon Polski cieszył się dużą popularnością wśród uczestników Wystawy Światowej. Odwiedziło go ponad 1,5 miliona osób. Od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku wizyty złożyło 382 dziennikarzy.

Potwierdzeniem uznania, z jakim spotkała się polska prezentacja, były liczne nagrody. Exhibitor Magazine wyróżnił Pawilon Polski i przyznał nagrodę za najlepszy duży pawilon na Expo. Biuro Wystaw Światowych przynało srerbną nagrodę za aranżację wnętrz. Oprócz tego Pawilon Polski zyskał uznanie magazynu 2A otrzymując “Veneration and Innovative Achievement Certificate”. “The National” zaliczył Pawilon Polski do 1 z 17 najbardziej spektakularnych pawilonów na Wystawie Światowej.

Informacje na temat udziału Polski w Expo 2020 Dubai znajdują się na oficjalnej stronie internetowej: https://expo.gov.pl/. Na stronie opublikowane zostały materiały dla mediów, uczestników Wystawy Światowej i przedsiębiorców.

Media Społecznościowe

  • Wszystko
Wyszukiwanie zaawansowane
  • Brak wyników dla wybranego zestawu filtrów. Zmień ustawienia filtrów i spróbuj ponownie.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.