Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Turystyka w Meksyku
Temat

Turystyka w Meksyku

Przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w sektor turystyczny powinni zwrócić uwagę na Meksyk. To jedno z najbardziej odwiedzanych państw nie tylko w Ameryce Łacińskiej, ale na całym świecie. W 2022 r. przybyło do tego kraju około 66 mln cudzoziemców. Dużo. Ale to i tak mocno poniżej poziomu sprzed pandemii wynoszącego około 100 mln przyjezdnych. Niemniej, statystyki wyraźnie wskazują na szybką odbudowę tej branży. Chyba nietrudno jest odgadnąć, że najliczniejszą nacją odwiedzającą Meksyk są obywatele USA (ca 70 proc.); znaczące miejsca zajmują również Kanadyjczycy i Kolumbijczycy.

Urokliwa plaża w Meksyku, Cancun

Podobnie jak Peru, także Meksyk jest krajem niezwykle interesującym dla każdego typu turysty. Najwięcej chyba osób jest zainteresowanych plażami, opalaniem się i kąpielami w morzu. Takie miejsca jak Cancún, Playa del Carmen, Cozumel, Puerto Vallarta czy Isla Mujeres cieszą się od lat bardzo wysoką popularnością.

Dla miłośników kultury materialnej warte zobaczenia wspaniałe pozostałości kultury Azteków, takie jak np. Templo Mayor w stolicy Meksyku, wspaniały kompleks zabytków wraz z piramidami w Teotihuacán (ca 30 km od miasta Meksyk), największa w świecie piramida w Cholula, a także pozostałości Majów (sławna Chichén Itzá, Palenque, Tulum czy Uxmal). Znaleźć można nawet ślady kultur dawniejszych (zwłaszcza Tolteków), np. Tula.

Również uwagę przyciągają malownicze miasta kolonialne jak Guanajuato, Taxco czy Cuernavaca. Także w Meksyku (a konkretnie w obrębie stolicy) znajduje się najważniejsze sanktuarium maryjne na świecie – Matki Boskiej z Guadalupe – rocznie odwiedzane przez ca 12 mln turystów (dla porównania Lourdes czy Fatimę odwiedza mniej więcej połowa, a Jasną Górę – 1/3 tej liczby).

No i powszechnie znana jest kultura meksykańska – muzyka mariachi, wysokiej klasy wyroby jubilerskie ze srebra, oryginalne ceremonie Dnia Zmarłych czy popularna na całym świecie kuchnia meksykańska. A do tego bez trudu można spędzać czas w klubach czy dyskotekach.

Turystyka w Meksyku – inwestycje w sektor

Nic więc dziwnego, że dla Meksyku jest to jedna z ważniejszych branż. Szacuje się, że rocznie udział turystyki w PKB Meksyku wynosi 8,5 proc., tj. ca 125 mln USD. Z tego też względu władze Meksyku zachęcają firmy zagraniczne do inwestowania w meksykańską branżę turystyczną. W 2022 r. inwestycje w ten sektor wyniosły 3,4 mld USD, co stanowi 9,8 proc. całości bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Do największych inwestorów należą USA, Francja, Kolumbia i Niemcy.

Meksyk – podobnie jak i inne kraje – zachęca do inwestowana w hotelarstwo, ale także gastronomię, centra turystyczne, biura podróży, infrastrukturę transportową itp. Najważniejszymi zachętami jest wprowadzenie inwestorom zagranicznym różnych możliwości prawnych działania w Meksyku oraz znaczne ułatwienia fiskalne. Ponadto istnieje szereg dodatkowych ułatwień dla inwestycji realizowanych w regionach o niższym poziomie rozwoju. Należy także wziąć pod uwagę, że Meksyk jest republiką federalną, z dużą autonomią poszczególnych stanów (oficjalna nazwa państwa to Meksykańskie Stany Zjednoczone). Istnieją zatem możliwości uzyskania dodatkowego wsparcia ze strony konkretnych stanów czy nawet miast.

Warto zainteresować się tym niezwykle ciekawym rynkiem, nie tylko jako miejscem swoich wyjazdów turystycznych, ale także jako interesującym miejscem do rozwoju współpracy handlowej i inwestycyjnej. Także w turystyce.

Autor: Dariusz Latoszek, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, MRiT   

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.