Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAlgieria wprowadza nowy podatek importowy - DAPS

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Filip Mudyna | 2019-02-05 11:26:13
podatek, danina, cło, import, daps

Z końcem stycznia 2019 roku władze Algierii wprowadziły nowy podatek nakładany na towary importowane w celach konsumpcyjnych, określany jako DAPS.

29 stycznia 2019 roku władze Algierii przeprowadziły małą rewolucję w obowiązującym w tym kraju systemie regulacji importowych. Przede wszystkim zniesiony został obowiązujący od początku roku 2018 reżim tymczasowych zakazów importowych, obejmujący niemal 900 kategorii towarów. W jego miejsce ustanowiono nową daninę, nakładaną na importowane towary konsumpcyjne, określaną jako DAPS (fr. Droit additionel provisoire de sauvegarde).

Podatkiem DAPS obciążane są wybrane towary importowane w celach konsumpcyjnych. Podatek nie powinien więc, z zasady, obejmować surowców i komponentów przeznaczonych do wykorzystania w procesach produkcyjnych lub maszyn i urządzeń przeznaczonych do wykorzystania w realizacji inwestycji.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 Uzupełniającej Ustawy Budżetowej na rok 2018 z dnia 11 lipca 2018 r., przepisy dotyczące m.in. określania podstawy naliczenia cła, jego pobierania, egzekwowania i rozwiązywania sporów rozszerza się także na DAPS:

"Les règles d’assiette, de liquidation, de recouvrement et de contentieux applicables en matière de droit de douane sont étendues au droit additionnel provisoire de sauvegarde."

Wydaje się więc, że do obliczania zarówno DAPS jak i cła przyjmuje się wartość celną towaru, określaną zgodnie z właściwymi przepisami algierskimi, niepowiększoną o należne cło.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 wspomnianej wyżej Ustawy, od podatku DAPS nie przysługują żadne zwolnienia ani odstępstwa:

"Aucune exonération ne peut être accordée au titre du droit additionnel provisoire de sauvegarde."

W załączeniu znajdą Państwo:

  1. Robocze tłumaczenie dwóch komunikatów algierskiego Ministerstwa Handlu z 29 i 30 stycznia 2019 roku, zawierających szczegółowe informacje dotyczące nowego systemu regulacji importowych.
  2. Listę towarów objętych DAPS, opublikowaną wraz ze stosownym rozporządzeniem 29 stycznia 2019 roku. Lista sporządzona jest w j. francuskim, bazuje jednak na nomenklaturze Systemu Zharmonizowanego HS. Podpozycje HS wskazane są z lewej strony, natomiast przypisane im stawki DAPS - z prawej.

Na koniec należy zaznaczyć, że tymczasowym zakazem importu wciąż objęte są pojazdy klasyfikowane do pozycji HS od 87.01 do 87.05.

Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Algierze z przyjemnością udzieli Państwu wszelkich dodatkowych informacji o podatku DAPS i innych kwestiach związanych z importem do Algierii.
Pliki do pobrania

Algieria - Lista towarów objętych DAPS - 01.2019
pdf | 7.07 MB
Pobierz
Algieria - Tłumaczenie komunikatu MH z 29.01.2019 r.
pdf | 211.58 KB
Pobierz
Algieria - Tłumaczenie komunikatu MH z 30.01.2019 r.
pdf | 198.99 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Pilothouse

The recognisable form of Pilothouse superstructures or cabins is always fully expressed. The cabi...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-27 Dodał: Patryk Tyszko Statki i łodzie Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert