Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAmeryka Północna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja MRPiT | 2018-03-26 20:30:19
ameryka północna, usa, kanada, karaiby, gospodarka, meksyk

W Ameryce Północnej sąsiadują ze sobą najbogatsze kraje globu, USA i Kanada, oraz ubogie państwa Ameryki Środkowej i Karaibów.

Anglojęzyczne Stany Zjednoczone uznawane są za motor światowej gospodarki - w 2011 r. PKB USA liczone per capita wynosiło ponad 47 tys. dol. W ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB USA sięga blisko 17 bilionów dol., czyli prawie 25 proc. światowego wzrostu. Do globalnych krezusów zalicza się też Kanadę. Całkiem nieźle radzi sobie także hiszpańskojęzyczny Meksyk, który stał się krajem o średniej stopie życiowej. Natomiast państwa Ameryki Środkowej i Karaibów znajdują się niemal na drugim końcu skali zamożności. W sumie region zamieszkuje ponad 565 mln ludzi, czyli około 8 proc. populacji świata.

 

USA to najbardziej zaawansowana gospodarka świata, która - zwłaszcza po globalnym kryzysie finansowym i spadku dynamiki w Europie oraz wschodzących gospodarkach - napędza globalny wzrost gospodarczy. Sektor usług odpowiada za blisko 77 proc. PKB, przemysł - ponad 22 proc., a rolnictwo - 1,2 proc.

 

PKB USA sięga blisko 17 bilionów dol., czyli ok. 25 proc. światowego PKB, Foto PAP
 

Dynamika i kierunki rozwoju gospodarki kanadyjskiej są bardzo podobne do USA; PKB per capita wynosi około 39 tys. dol. Sektora usług dostarcza 78 proc. PKB, przemysł - 20 proc. a sektor rolniczy około 2 proc.

 

PKB Meksyku per capita wynosi już tylko około 15 tys. dol., a gospodarka kraju opiera się zarówno na nowoczesnych gałęziach przemysłu, jak i bardzo przestarzałych strukturach. Szybko modernizują się takie sektory jak: energetyka i telekomunikacja. Na tle przestarzałej infrastruktury korzystnie odbijają się unowocześnione, rozwijające się porty lotnicze. Znacznie większą rolę niż w USA i Kanadzie odgrywa w Meksyku rolnictwo, a kraj jest znaczącym eksporterem tropikalnych owoców i warzyw.

 

Gospodarka USA, prócz tego, że jest nowoczesna i innowacyjna, jest też silnie napędzana przez liczne bogactwa naturalne, a rosnąca szybko eksploatacja gazu i ropy ze złóż łupkowych czyni ją jednym z najważniejszych producentów surowców energetycznych świata.

 

Stany Zjednoczone są największym na świecie importerem towarów i drugim największym eksporterem. W 2010 roku deficyt w handlu zagranicznym sięgnął 635 mld. Znakomitą część gospodarki stanowi sektor prywatny; w roku 2009 było to ponad 86 proc.

 

Amerykański dolar jest najważniejszą na świecie walutą państwowych rezerw.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych często jest określana, jako "postindustrialna", jako że większy od przemysłu udział w PKB mają np. sektor usług i sektora finansowy; tym niemniej USA są wciąż największą przemysłową potęgą świata.

 

Kanada należy do najbogatszych krajów świata, Foto PAP

 

Kanada, jeden z najbogatszych krajów świata, to jedenasta największa gospodarka pod względem nominalnego PKB. Tak jak w innych rozwiniętych krajach, najważniejszym sektorem gospodarki są usługi, które dają zatrudnienie prawie trzem czwartym Kanadyjczyków.

 

Ponadto, dwie najważniejsze gałęzie gospodarki to przemysł drzewny i naftowy. Kanada ma też liczący się sektor przemysłowy, w którym szczególne znaczenie odgrywają motoryzacja oraz produkcja samolotów. Istotne dla gospodarki jest też rybołówstwo - pod tym względem Kanada jest na ósmym miejscu w globalnym rankingu.

 

W roku 2009 eksport odpowiadał za około 30 proc. kanadyjskiego PKB; największym partnerem handlowym kraju są Stany Zjednoczone. Kanada jest też jednym z niewielu krajów rozwiniętych, które są eksporterami energii netto. W roku 2009 eksport ten odpowiadał za 2,9 PKB.

 

Kanada jest też jednym z największych na świecie producentów pszenicy i innych zbóż, które eksportuje do USA i Azji.

 

Sąsiadujący z USA Meksyk to zaledwie 14 pod względem PKB gospodarka świata, choć w od 1995 roku do 2001 roku cechował ją dynamiczny wzrost, rzędu 5,1 proc. W następnych latach gospodarka zwolniła, jednak jej wzrost nadal oscylował wokół 3 - 4 proc., co jednak jest uznawane za wynik znacznie poniżej potencjału tego kraju. Według prognoz Goldman Sachs, Meksyk ma szansę zostać do roku 2050 piątą największą gospodarką świata.

 

Meksyk jest drugim największym eksporterem sprzętu elektronicznego do USA; sektor ten urósł w między 2010 a 2011 rokiem o 20 proc. Sprzęt elektroniczny to obecnie 30 proc. meksykańskiego eksportu.

 

Kraj ten jest też największym producentem samochodów w Ameryce Północnej.

 

Duże znaczenie odgrywa też w Meksyku przemysł telekomunikacyjny, zdominowany przez sprywatyzowanego w latach 90. giganta Telmex. Kraj też jest szóstym największym na świecie producentem ropy.

 

Niepokojącym zjawiskiem w Meksyku jest działalność karteli narkotykowych, które kontrolują znaczną część gospodarki. Uważa się, że stanowią one zagrożenie dla funkcjonowania meksykańskiej demokracji.

 

PAP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert