Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Premiera rynków na 2019 r.
Artykuł

Premiera rynków na 2019 r.

PAIH wkrótce przyzna pierwsze granty na ekspansję MŚP. Niemal 160 wniosków w dwóch naborach i 34 na liście rekomendacyjnej pierwszego z nich. Tak Polska Agencja Inwestycji i Handlu podsumowuje dziewięć miesięcy projektu Polskie Mosty Technologiczne (PMT). Zapowiada kolejne rundy konkursu w przyszłym roku, na 12 nowych rynkach.

Zdjęcie przedstawia sale pełną osób którzy są na wykładzie

Stawką w programie PMT jest grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis oraz opracowanie i weryfikacja strategii ekspansji zagranicznej. Mogą go otrzymać MŚP, których oferta jest innowacyjna na danym rynku lub charakteryzuje się istotnym ulepszeniem, a dodatkowe punkty otrzymują te firmy, których produkty/usługi wpisują się w Krajowe inteligentne specjalizacje. PMT składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór i pierwszą ocenę wniosków poprzedza seminarium informacyjne dla przedsiębiorców. Kolejnym krokiem są warsztaty tworzenia strategii, którą grantobiorcy przetestują i wdrożą na rynku zagranicznym w asyście Zagranicznych Biur Handlowych i ekspertów PAIH.

Dajemy polskim przedsiębiorcom profesjonalne wsparcie ekspertów, którzy niemal dosłownie poprowadzą ich za rękę i wskażą jak najlepiej przygotować się do ekspansji. Grant będą mogły wykorzystać m.in. na lokalne doradztwo, np. w zakresie certyfikacji, czy wzornictwa opakowań.

Zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH.

Wyjaśnia, że okres realizacji projektów przez firmy nie może przekroczyć dziewięciu miesięcy, a grant może osiągnąć 100 proc. wydatków kwalifikowanych.

Zdjęcie przedstawia sale pełną osób którzy są na wykładzie

W pierwszym naborze (rynki: USA, Kanada, Meksyk) wpłynęło 70 wniosków na łączną kwotę 13,9 mln zł. Listę rekomendacji do wsparcia tworzą 34 projekty.

Tyle wniosków przeszło pozytywnie wszystkie kroki weryfikacji. Teraz wszystko w rękach przedsiębiorców. To od nich zależy, czy zdecydują się na skorzystanie z naszego wsparcia i podpiszą z nami umowy.

Wyjaśnia Joanna Manikowska, koordynatorka projektu.

Jak tłumaczy, wśród nich znajdują się producenci suplementów diety i zdrowej żywności, ale też firmy meblarskie.

Ciekawe produkty i rozwiązania to m.in. magazynowanie ciepła i ogrzewanie domu z nagrzanego dachu, innowacyjna, ale też ekologiczna metoda produkcji z drewna wykorzystująca odpady.

Mówi Joanna Manikowska.

Podkreśla, że grant mogą też otrzymać firmy medyczne.

Jedna z nich przetestowała i już z sukcesem wprowadziła na kilku rynkach, przenośne KTG, inna wykorzystuje bakteriofagi do antybiotykoterapii dla zwierząt.

Dodaje, że eksperci projektu zarekomendowali do wsparcia również producenta naturalnych maseczek z metalami szlachetnymi o przedłużonej żywotności.

Nie zabrakło oczywiście rozwiązań stricte technologicznych. Wśród nich mamy np. projektor pomagający w terapii autystycznych dzieci, dron z mapami geodezyjnymi do serwisowania farm wiatrowych z zastosowaniem w górnictwie i rolnictwie.

Zdjęcie przedstawia sale pełną osób którzy są na wykładzie

Manikowska dodaje, że z drugiego naboru (Chiny, Japonia, Wietnam) 89 wniosków jest w trakcie oceny formalnej, a trzeci (Kenia, ZEA) trwa do 21 grudnia. Zdradza, że 2019 r. będzie stał pod znakiem krajów nieodkrytych przez naszych rodzimych przedsiębiorców, a my pomożemy im te rynki przeanalizować i sprawić, ze będą na wyciągnięcie ręki.

Planujemy co najmniej cztery rundy naborów. Na pierwszy ogień pójdą Indie, Izrael i Australia, potem zaprosimy przedsiębiorców do aplikowania na rynek Norwegii, Ukrainy i Rosji, następnie – RPA, Egiptu i Algierii i na ostatni kwartał zaplanowaliśmy Indonezję, Koreę Południową i Singapur.

Zdjęcie przedstawia sale pełną osób którzy są na wykładzie

Projekt Polskie Mosty Technologiczne współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. PMT zostanie zrealizowany w latach 2018-2023.

Na grafice znajdują się cztery loga: Funduszy Europejskich, Rzeczpospolitej Polski (flaga), Polskiej Agencji Inwestycji Handlu i Unii Europejskiej (flaga)

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.