Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Przewodnik eksportera > Najważniejsze: czy jestem gotowy na eksport?
Poradnik

Najważniejsze: czy jestem gotowy na eksport?

Jeśli to czytasz, to zapewne jesteś na początku drogi rozwoju eksportu swojej firmy. Poniżej znajdziesz zagadnienia, które powinieneś przemyśleć, aby podjąć trafną decyzję o rozpoczęciu eksportu. Ten dział jest pierwszym krokiem tej wielkiej przygody. Ekspansja zagraniczna to zmiana sposobu myślenia i działania całej firmy. Ty i wszyscy Twoi pracownicy powinniście być do tego gotowi. Determinacja i wiara w sukces zarządzających i pracowników to kluczowe elementy powodzenia takiego przedsięwzięcia!

Czy jestem gotowy na eksport? Poznaj wszystkie kroki przygotowawcze na poniższej grafice lub obejrzyj wideo o tym, o czym powinieneś pamiętać przed rozpoczęciem działalności eksportowej, a następnie przejdź do szczegółów, które sprecyzują, co najlepiej zrobić na początku.

Infografika dotycząca ekspansji zagranicznej i kroków koniecznych do podjęcia w eksporcie.


Dobra rada: pewność siebie i cierpliwość!

Wielu doświadczonych eksporterów uważa, że nie ma czegoś takiego jak „idealny” moment na rozpoczęcie ekspansji, a firma nigdy nie jest „w pełni” przygotowana. Pamiętajmy, że pewnych rzeczy nie da się dowiedzieć z wyprzedzeniem i trzeba ich po prostu doświadczyć w praktyce, „na własnej skórze”. Eksport i budowanie relacji z klientem to proces ewolucyjny, w którym błędy stają się lekcjami, a lekcje – kluczem do sukcesu. Bądźmy więc dobrze przygotowani, ale nie zniechęcajmy się niepowodzeniami – wyciągajmy z nich wnioski!

Zaczynamy!

W pierwszym kroku należy zadbać o sześć podstawowych aspektów:

  • stabilność firmy i finansowania
  • odpowiednich ludzi
  • zdolności logistyczne
  • znajomość zagranicznego rynku
  • znajomość zagranicznego klienta
  • wstępną analizę strategiczną

Przeczytaj poniżej o stabilności firmy i finansowania, a następnie przejdź dalej, aby przeczytać o pozostałych aspektach.

Stabilność firmy i finansowania

Jak zadbać o dobry start w eksporcie? Sprawdź, co należy zweryfikować przed rozpoczęciem eksportu, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści i uniknąć niepotrzebnych trudności. Dowiedz się, jak zadbać o stabilność finansowania i jakie działania pozwolą Ci rozwinąć działalność eksportową. Zobacz, jak skutecznie pokierować rozwojem Twojego biznesu.

Ważne jest przede wszystkim to, by rozpoczynając eksport mieć zapewniony solidny wolumen krajowych zamówień i dysponować zaufanym personelem. Eksport może pomóc nam w rozwoju, ale nie stanie się panaceum na problemy, które trapią nas na rynku krajowym.

Potencjalne przychody i koszty

Jak ustalić, czy jestem gotowy na eksport? Aby uniknąć zaskoczenia, zróbmy szybkie badanie dotyczącego tego, czy na nasz produkt lub usługę istnieje popyt na rynkach docelowych oraz czy możemy prowadzić na nich działalność bez konieczności kosztownych modyfikacji naszej oferty (na przykład ze względów regulacyjnych, infrastrukturalnych bądź konsumenckich).

Stabilność finansowania

Niezbędne jest finansowanie (oszczędności, kredyty albo pewne źródło dochodu, na przykład długoterminowe umowy z klientami) na kilkanaście miesięcy działalności. To zapewni nam stabilność oraz pieniądze na rozwój eksportu: przetłumaczenie strony internetowej na obcy język, opracowanie materiałów marketingowych, opłacenie kancelarii czy firmy doradczej, zatrudnienie dodatkowych pracowników, podróże służbowe, udział w targach i misjach.

Ważne jest przede wszystkim to, by rozpoczynając eksport, mieć zapewniony solidny wolumen krajowych zamówień i dysponować zaufanym personelem. Eksport może pomóc nam w rozwoju, ale nie stanie się panaceum na problemy, które trapią nas na rynku krajowym.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.