Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Rozwój morskiej energetyki wiatrowej szansą dla polskiej miedzi
Artykuł

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej szansą dla polskiej miedzi

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej znacząco zwiększa zapotrzebowanie na podmorskie kable elektryczne. Globalny popyt na te kable ma wzrosnąć aż 9,5-krotnie w latach 2020-2028. W Polsce do 2030 roku moc zainstalowana morskiej energetyki wiatrowej ma wynieść 6,1 GW. W całej Unii Europejskiej może to być nawet 111 GW. Ze względu na dynamiczny rozwój tej branży, podmorskie kable stały się jednym z kluczowych elementów europejskiego łańcucha dostaw.

Zbliżenie na miedziany drut na szpuli w fabryce.

Rosnące zapotrzebowanie na podmorskie kable elektryczne

Produkcja kabli podmorskich jest zdominowana przez kilka dużych firm, takich jak Nexans (Francja), NKT (Dania), Prysmian (Włochy) i brytyjskie JDR Cables, które od 2017 roku należy do polskiej Grupy TELE-FONIKA Kable SA. Ze względu na rosnący popyt, producenci kabli mają już w pełni zarezerwowane moce produkcyjne na najbliższe lata. Produkcja kabli jest kosztowna i wymaga specjalistycznych systemów instalacyjnych oraz lokalizacji fabryk w portach, co stanowi barierę wejścia dla nowych graczy na rynek. Wysoki popyt powoduje wzrost cen – od 2004 do 2022 roku ceny kabli podmorskich zwiększyły się pięciokrotnie.

Miedź jako kluczowy surowiec

Rosnący popyt na kable podmorskie to nie tylko kwestia ograniczeń produkcyjnych, ale również rosnących cen miedzi. W maju 2024 roku cena tego surowca osiągnęła rekordowe notowania, przekraczając 11 tys. USD za tonę. Miedź jest kluczowym materiałem wykorzystywanym w produkcji kabli podmorskich, co dodatkowo wywiera presję na ceny.

Szansa dla polskiej gospodarki

Polska, jako jedenasty największy eksporter miedzi na świecie, ma wyjątkową szansę skorzystać na rosnącym popycie na ten surowiec. W 2023 roku wartość polskiego eksportu miedzi i jej produktów wyniosła 5,4 miliarda USD, a w latach 2019-2023 wzrosła o 46 procent. Dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na świecie stwarza dla Polski okazję do umocnienia swojej pozycji na rynku międzynarodowym. Silna pozycja jako eksportera miedzi może przynieść korzyści polskiej gospodarce i wesprzeć globalne dążenia do dekarbonizacji energetyki.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy, nr 33/2024

  • Wszystko
  • Aktualności (705)
  • Wiedza (299)
  • Kalendarz (1157)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.