Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Inwestycja PFR w terminal instalacyjny w Gdańsku
Artykuł

Inwestycja PFR w terminal instalacyjny w Gdańsku

Polski Fundusz Rozwoju inwestuje 500 mln zł w budowę T5 – terminala instalacyjnego dla obsługi Morskich Farm Wiatrowych(MFW) w gdańskim porcie Baltic Hub. Część przedsięwzięcia pokryją środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Inwestycja wpłynie na dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Zakończenie zaplanowano na 2026 rok. Jednym ze skutków realizacji budowy terminala będzie powiększenie powierzchni Polski o 21 hektarów.

Terminal w Porcie Gdańsk

Celem inwestycji jest stworzenie nabrzeża przeładunkowego przy terminalu BalticHub o długości 800 metrów i głębokości technicznej 17,5 metra. Dzięki temu możliwe będzie cumowanie statków instalacyjnych oraz statków zaopatrzeniowych dla terminali offshore o długości całkowitej do 170 metrów. Prace budowalne mają rozpocząć się w połowie 2024 r., zakończą się w 2026 r. Inwestycja realizowana jest w modelu “zaprojektuj i wybuduj”.

Pierwsze turbiny wiatrowe powstaną na Bałtyku na przełomie 2026/2027 roku. Według prognoz do 2030 roku morska energetyka wiatrowa będzie zasilać w prąd rocznie ok. 8 mln gospodarstw domowych w Polsce. Szacowana wartość inwestycji w energetykę wiatrową na morzu wyniesie w najbliższych latach ok. 130 mld zł.

Projekty morskich farm wiatrowych będą rozwijane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. To obszary wyznaczone w planie zagospodarowania obszarów morskich w rejonie Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej i Ławicy Odrzanej.

Źródło: PFR

  • Wszystko
  • Aktualności (594)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1015)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.