Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Rośnie wskaźnik PMI
Artykuł

Rośnie wskaźnik PMI

Światowy wskaźnik PMI, w styczniu 2024 roku, po raz pierwszy od jedenastu miesięcy, wybił powyżej obszaru recesyjnego.

ludzie przy stole z komputerem omawiają wskaźniki gospodarcze

Jeden z ważniejszych indeksów daje oznaki ożywienia, pokazując, jak może kształtować się światowa gospodarka w najbliższym czasie.

Co to jest wskaźnik PMI

PMI jest Wskaźnikiem Managerów Logistyki, opartym na badaniach wyselekcjonowanych firm spośród największych oraz rozwijających się gospodarek na całym świecie, przeprowadzanych w okresach comiesięcznych. Pokazuje aktywność menadżerów w danym okresie, w nabywaniu różnych dóbr i usług na rynku.

O wynikach wskaźnika decyduje 27 tysięcy firm badanych każdego miesiąca, na podstawie udzielonych odpowiedzi o warunkach gospodarczych dla określonych zmiennych – czy uległy one pogorszeniu, poprawie, czy pozostały bez zmian, w porównaniu z poprzednim miesiącem wraz z podaniem przyczyn takich zmian. Kluczowe statystyki obejmują ponad 4000 wskaźników gospodarczych.

Badane są m.in. takie zmienne ekonomiczne jak: wielkość produkcji, poziom zatrudnienia, zapasy magazynowe, liczba nowych zamówień krajowych i eksportowych, czas dostaw oraz prognozowane ceny. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w danym sektorze lub globalne.

Wskaźnik PMI jest swego rodzaju zapowiedzią kształtowania się PKB w poszczególnych krajach i pokazuje, w jakim kierunku mogą podążać ich gospodarki.

Możne on dotyczyć konkretnego państwa, stref walutowych – np. strefy Euro, jak również aktualnych tendencji dla całego świata – Global Manufacturing PMI.

Aktualny wskaźnik PMI dla świata i wybranych krajów

W styczniu 2024 po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy Global Manufacturing PMI wyszedł z obszaru recesji, dając wyraźniejsze sygnały ożywienia gospodarczego.

W Niemczech, dla sektora przemysłowego wskaźnik PMI wyniósł 45,5 pkt wobec 43,3 pkt w grudniu 2023 roku.

We Francji, dla sektora przemysłowego, wyniósł  43,2 pkt wobec 42,1 w grudniu 2023 roku.

Wyraźny wzrost odnotowała Holandia – z poziomu 44,8 pkt w grudniu 2023 roku do 48,9 pkt w styczniu 2024 roku. Wciąż jednak pozostaje on na poziomie poniżej 50 pkt oznaczającego ożywienie gospodarcze.

ludzie pracujący w nowoczesnej fabryce

W strefie euro, w sektorze przemysłowym wskaźnik PMI wzrósł w styczniu do poziomu 46,6 pkt wobec 44,4 pkt w grudniu 2023 roku.

Dla Polski, wskaźnik PMI w sektorze przemysłowym zanotował spory wzrost w listopadzie 2023 roku – do poziomu 48,7 pkt wobec 44,5 pkt miesiąc wcześniej  Następnie spadł w grudniu do poziomu 47,4 pkt i w styczniu do poziomu 47,1 pkt. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 48,2 pkt.

Wyraźne ożywienie widać na rynkach azjatyckich.

W Chinach, w sektorze przemysłowym, wskaźnik PMI wyniósł 50,8 pkt wobec 50,8 pkt w grudniu 2023 roku. Sporym ożywieniem wykazał się sektor usług, który już w grudniu wzrósł do poziomu 52,9 pkt wobec 51,5 pkt wobec listopada 2023 roku.

W Japonii, w sektorze przemysłowym, indeks PMI w styczniu wyniósł 48 pkt wobec 47,9 pkt w grudniu 2023 roku, a zbiorczy 51,1 pkt wobec 50 pkt miesiąc wcześniej.

W Indiach, w sektorze przemysłowym, wyniósł 56,5 pkt wobec 54,9 pkt w grudniu 2023 roku. Zbiorczy PMI dla Indii osiągnął poziom aż 61 pkt wobec 58,5 pkt miesiąc wcześniej.

W USA, jak , poinformował S&P Global , dla sektora przemysłowego, wyniósł 50,7 pkt wobec 47,9 pkt w grudniu 2023 roku.

Biorąc pod uwagę, że wynik wskaźnika Global Manufacturing PMI powyżej 50 pkt zwiastuje ożywienie gospodarcze, jest ono, na chwilę obecną, bardziej widoczne w Azji i w USA niż Europie.

Źródło: S&P Global, PIE

  • Wszystko
  • Aktualności (41)
  • Wiedza (33)
  • Kalendarz (102)
  • Centrum Wsparcia (4)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.