06.02.2024
Rośnie wskaźnik PMI
Światowy wskaźnik PMI, w styczniu 2024 roku, po raz pierwszy od jedenastu miesięcy, wybił powyżej obszaru recesyjnego.
Jeden z ważniejszych indeksów daje oznaki ożywienia, pokazując, jak może kształtować się światowa gospodarka w najbliższym czasie.
Co to jest wskaźnik PMI
PMI jest Wskaźnikiem Managerów Logistyki, opartym na badaniach wyselekcjonowanych firm spośród największych oraz rozwijających się gospodarek na całym świecie, przeprowadzanych w okresach comiesięcznych. Pokazuje aktywność menadżerów w danym okresie, w nabywaniu różnych dóbr i usług na rynku.
O wynikach wskaźnika decyduje 27 tysięcy firm badanych każdego miesiąca, na podstawie udzielonych odpowiedzi o warunkach gospodarczych dla określonych zmiennych – czy uległy one pogorszeniu, poprawie, czy pozostały bez zmian, w porównaniu z poprzednim miesiącem wraz z podaniem przyczyn takich zmian. Kluczowe statystyki obejmują ponad 4000 wskaźników gospodarczych.
Badane są m.in. takie zmienne ekonomiczne jak: wielkość produkcji, poziom zatrudnienia, zapasy magazynowe, liczba nowych zamówień krajowych i eksportowych, czas dostaw oraz prognozowane ceny. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w danym sektorze lub globalne.
Wskaźnik PMI jest swego rodzaju zapowiedzią kształtowania się PKB w poszczególnych krajach i pokazuje, w jakim kierunku mogą podążać ich gospodarki.
Możne on dotyczyć konkretnego państwa, stref walutowych – np. strefy Euro, jak również aktualnych tendencji dla całego świata – Global Manufacturing PMI.
Aktualny wskaźnik PMI dla świata i wybranych krajów
W styczniu 2024 po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy Global Manufacturing PMI wyszedł z obszaru recesji, dając wyraźniejsze sygnały ożywienia gospodarczego.
W Niemczech, dla sektora przemysłowego wskaźnik PMI wyniósł 45,5 pkt wobec 43,3 pkt w grudniu 2023 roku.
We Francji, dla sektora przemysłowego, wyniósł 43,2 pkt wobec 42,1 w grudniu 2023 roku.
Wyraźny wzrost odnotowała Holandia – z poziomu 44,8 pkt w grudniu 2023 roku do 48,9 pkt w styczniu 2024 roku. Wciąż jednak pozostaje on na poziomie poniżej 50 pkt oznaczającego ożywienie gospodarcze.
W strefie euro, w sektorze przemysłowym wskaźnik PMI wzrósł w styczniu do poziomu 46,6 pkt wobec 44,4 pkt w grudniu 2023 roku.
Dla Polski, wskaźnik PMI w sektorze przemysłowym zanotował spory wzrost w listopadzie 2023 roku – do poziomu 48,7 pkt wobec 44,5 pkt miesiąc wcześniej Następnie spadł w grudniu do poziomu 47,4 pkt i w styczniu do poziomu 47,1 pkt. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 48,2 pkt.
Wyraźne ożywienie widać na rynkach azjatyckich.
W Chinach, w sektorze przemysłowym, wskaźnik PMI wyniósł 50,8 pkt wobec 50,8 pkt w grudniu 2023 roku. Sporym ożywieniem wykazał się sektor usług, który już w grudniu wzrósł do poziomu 52,9 pkt wobec 51,5 pkt wobec listopada 2023 roku.
W Japonii, w sektorze przemysłowym, indeks PMI w styczniu wyniósł 48 pkt wobec 47,9 pkt w grudniu 2023 roku, a zbiorczy 51,1 pkt wobec 50 pkt miesiąc wcześniej.
W Indiach, w sektorze przemysłowym, wyniósł 56,5 pkt wobec 54,9 pkt w grudniu 2023 roku. Zbiorczy PMI dla Indii osiągnął poziom aż 61 pkt wobec 58,5 pkt miesiąc wcześniej.
W USA, jak , poinformował S&P Global , dla sektora przemysłowego, wyniósł 50,7 pkt wobec 47,9 pkt w grudniu 2023 roku.
Biorąc pod uwagę, że wynik wskaźnika Global Manufacturing PMI powyżej 50 pkt zwiastuje ożywienie gospodarcze, jest ono, na chwilę obecną, bardziej widoczne w Azji i w USA niż Europie.
Źródło: S&P Global, PIE
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (44)
- Wiedza (33)
- Kalendarz (115)
- Centrum Wsparcia (4)
-
Wydarzenie
Polskie firmy na rynkach Azji
Warsztaty „Prowadzenie biznesu w krajach Azji- jak odnieść sukces” pomogą zrozumieć praktyczne aspek…
WydarzenieGdańsk – seminarium „Chiny jako potencjalny rynek eksportowy…
Przedsiębiorstwa z wielu sektorów, od technologii po branżę luksusową, widzą w Chinach szansę na eks…
-
Artykuł
Inauguracja budowy Pawilonu Polski na Wystawę Światową Expo 2025 Osaka
Udział Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai zakłada promocję gospodarki, kultury, nauki i turystyki
ArtykułPFR: Analiza gospodarcza USA – lipiec 2024 r.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem PFR poświęconym analizie gospodarczej USA
-
Wydarzenie
Polskie firmy na rynkach Azji
Warsztaty „Prowadzenie biznesu w krajach Azji- jak odnieść sukces” pomogą zrozumieć praktyczne aspek…
WydarzenieGdańsk – seminarium „Chiny jako potencjalny rynek eksportowy…
Przedsiębiorstwa z wielu sektorów, od technologii po branżę luksusową, widzą w Chinach szansę na eks…
-
Oferta wsparcia
Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Oferta wsparciaKierunek Azja – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z wojewódz…
Projekt „Kierunek Azja – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego po…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.