Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska wieprzowina i wołowina popłynie na Filipiny
Artykuł

Polska wieprzowina i wołowina popłynie na Filipiny

Po tym jak kontenery z polskim drobiem popłynęły na Filipiny, dzięki staraniom m.in. Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, możliwe, że dołączą do nich także kolejne, z polską wieprzowiną i wołowiną.

świnki i krowy

Polska dyplomacja gospodarcza także sukcesem zakończyła wielomiesięczne negocjacje dotyczące eksportu polskiego drobiu na Filipiny. Pierwsze kontenery już tam dotarły. więcej tutaj

Od dwóch lat trwały starania aby na filipiński rynek popłynęła także polska wołowina i wieprzowina. Negocjacje prowadziło Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Manili wspólnie z tamtejszą Ambasadą RP. Po dwukrotnych inspekcjach filipińskich przedstawicieli w polskich zakładach, zorganizowanych przez Główny Inspektorat Weterynarii jest dobra wiadomość – Filipiny przyznały Polsce akredytację na import wołowiny i wieprzowiny ( informacje na portalu X podała Ambasada RP na Filipinach). Ważne, że nie tylko dla wybranych zakładów, ale tzw. akredytację systemową, czyli dla wszystkich polskich producentów tych gatunków mięsa.

Rynek filipiński jest dla polskiego eksportu żywności bardzo perspektywiczny. Mięso jest podstawowym składnikiem diety Filipińczyków, a to dla nas prawie 115 mln potencjalnych konsumentów. Ze względu na ograniczoną zamożność Filipińczyków, bardziej optymistycznie wygląda przyszłość eksportu polskiej wieprzowiny, ponieważ jest to mięso znacznie tańsze od mięsa wołowego.

Eksport polskiej żywności rośnie w siłę. Jeszcze 10 lat temu był wart 20 mld EUR. Rok 2023 został zamknięty na poziomie 51,5 mld EUR. To dwa i pół razy więcej. Aby eksport polskiego rynku rolnego pozostał tak progresywny, poza zwyżkami cenowymi, potrzebne są nowe rynki zbytu.

Polska dyplomacja gospodarcza intensywnie pracuje nad otwarciem kolejnych rynków zbytu dla polskiego eksportu mięsa, m.in. takich jak Chiny czy Kuba.

Dla polskiego bydła właśnie został otwarty rynek Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej więcej tutaj

Polska Agencja Inwestycji i Handlu mocno wspierająca polskich eksporterów, odnotowuje kolejne sukcesy w pomocy dla eksportu branży rolno-spożywczej. Przykładem może być wprowadzenie na szeroką skalę naszych krajowych jabłek do Kolumbii, których eksport wzrósł z poziomu 28 tys. USD w 2022 roku do 1,35 mln USD w roku 2023 oraz ich eksport do Chile. Więcej o rynku Chile tutaj

Kontakt z naszymi Zagranicznymi Biurami Handlowymi (ZBH) polski eksporter może uzyskać poprzez stronę Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu tuta

Źródło: PAIH, Ambasada RP Filipiny(X)

  • Wszystko
  • Aktualności (632)
  • Wiedza (273)
  • Kalendarz (1050)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.