Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska Noc na MaBru
Artykuł

Polska Noc na MaBru

W nocy z 29 na 30 września 2023 r. na rynku Marché Matinal w Brukseli odbyło się wydarzenie Polska Noc na Mabru współorganizowane przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Amsterdamie. Ten festiwal polskich produktów i marek regionalnych z sektora spożywczego był częścią tegorocznej edycji drzwi otwartych MaBru (po Francji, Kolumbii i Portugalii w poprzednich latach) oraz częścią obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia rynku w aktualnej lokalizacji.

Oficjalne przemówienia na otwarcie wydarzenia Polska Noc na MaBru

Polska Noc na MaBru była skupiona wokół kilkudziesięciu stoisk promocyjnych polskich producentów żywności i wyrobów regionalnych, którzy prezentowali swoje specjały na 1000 m kw. powierzchni jednej z hal Mabru. Podczas wydarzenia odbyły się liczne pokazy kulinarne i artystyczne, promujące branżową współpracę polsko-belgijską, oraz degustacje polskich produktów i prezentacje atrakcji turystycznych.

Polska Noc na MaBru – otwarcie

Uroczystość otworzył belgijski książę Laurent wraz z Dyrektorem Generalnym MaBru Laurentem Nysem
i Prezesem Sevketem Temizem,  mowy otwarcia wygłosili także Ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Amsterdamie Magdalena Lekan i Burmistrz Brukseli Philippe Close. Przecięto symboliczną polską wstęgę po czym około 40 polskich dostawców zaprezentowało swoje produkty na dedykowanych stoiskach.

Oficjele przecinający polską wstęgę

Oprawa artystyczna i mistrzowie kulinarni

Podczas wydarzenia o oprawę muzyczna zadbał energetyczny i kolorowy zespół Dagadana, a skuteczne trawienie polskich smakołyków zapewnili tancerze z grupy tanecznej NEXT Tomasza Barańskiego. Chwilę po północy zaskakujący w smakach pokaz kuchni molekularnej przygotował mieszkający w Polsce belgijski mistrz sztuki kulinarnej Jean Bos z asystentami, nagrodzony w 2006 roku tytułem Najlepszego Kucharza Świata. Nie obyło się bez tradycyjnych pierogów i bigosu serwowanych przez całą noc. Rynek był otwarty dla zainteresowanych od północy do 7 rano.

Młodzi tancerze w folkowych strojach tańczą podczas wydarzenia Polska Noc na MaBru
Kucharze w białych kitlach prezentują sztukę kulinarną podczas wydarzenia Polska Noc na MaBru

Polska Noc na MaBru – skuteczny networking

W wydarzeniu wzięło udział ponad 5 tys. odwiedzających, m.in. – VIP-ów ze świata dyplomacji i polityki, przedstawicieli Światowej Organizacji Rynków Spożywczych, Euro-Toques czy Członków Brukselskiej Federacji Horeca i lokalnych przedstawicieli branży HoReCa. Zdecydowaną większością odwiedzających wydarzenie byli przedstawiciele branży i handlu hurtowego, stanowiący ponad 70 proc. gości.  Dla obecnych podczas wydarzenia polskich przedsiębiorców była to doskonała okazja do nawiązania wielu relacji biznesowych z międzynarodowymi liderami branży spożywczej oraz poznania lokalnych trendów branżowych.

Ludzie rozmawiają przy stoiskach z artykułami spożywczymi podczas wydarzenia Polska Noc na MaBru

Polskie produkty do skosztowania

Polska Noc na MaBru miało również na celu budowę wizerunku Polski jako dostawcy zdrowej, wysokiej jakościowo żywności mogącej z powodzeniem konkurować na rynkach europejskich i światowym. Wśród wystawców byli m.in. producenci wyrobów regionalnych, przetwórcy owoców,  napojów, wędlin i ryb. Wszystkich produktów można było skosztować na stoiskach działających – zgodnie z nazwą wydarzenia – przez całą noc.

Kobiety kosztują sękacza podczas wydarzenia Polska Noc na MaBru

Organizatorzy wydarzenia

Współorganizatorami wydarzenia po stronie polskiej była Ambasada RP w Brukseli i Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Brukseli oraz Partnerzy: przedstawicielstwa Regionów Zachodniopomorskiego, Dolnośląsiego, Lubelskiego i Łódzkiego oraz Polskie Linie Lotnicze LOT, Związek Pracodawców Business & Science Poland i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Relacja video z wydarzenia została zamieszczona na kanale YouTube Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: ZBH Amsterdam

  • Wszystko
  • Aktualności (631)
  • Wiedza (273)
  • Kalendarz (1048)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.