Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska branża meblarska w połowie 2024 roku
Artykuł

Polska branża meblarska w połowie 2024 roku

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wartość produkcji sprzedanej mebli w pierwszej połowie 2024 roku wyniosła 28,4 mld PLN, co oznacza spadek o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku (29,9 mld PLN).

samotna, nowoczesna kanapa w duzym pomieszczeniu

Największy spadek odnotowano w pierwszym kwartale br. – dynamika spadku wyniosła 7 proc.. W drugim kwartale sytuacja nieco się poprawiła, a tempo spadku zmniejszyło się do 4 proc..

Nie wszystkie segmenty branży meblowej zanotowały spadki

Mimo ogólnej tendencji spadkowej, niektóre segmenty rynku radziły sobie całkiem dobrze. Wzrosty zanotowano w dwóch grupach mebli:

  • drewniane meble kuchenne – produkcja wzrosła o 18 proc. r/r.,
  • drewniane meble sypialniane – produkcja wzrosła o 6 proc. r/r..

Chociaż te kategorie stanowią mniejszą część rynku, ich pozytywne wyniki pomogły złagodzić ogólne spadki w trudnym dla branży okresie.

Włosi wyprzedzają Polskę

Podczas gdy polska branża meblarska złapała zadyszkę, Włochy wyprzedziły nas w globalnym eksporcie.

W drugim kwartale 2024 roku wartość włoskiego eksportu mebli wyniosła 2,9 mld EUR, przewyższając polski, który wyniósł 2,8 mld EUR. To pierwszy raz od 2018 roku, kiedy Włosi wysunęli się na prowadzenie.

Polski eksport mebli utrzymuje swoją silną pozycję w Unii Europejskiej i dominuje na rynku wewnątrz strefy euro. Jednak na rynkach poza unijnych, takich jak Azja i Ameryka Północna, włoskie marki i design zyskują nad nami przewagę na tyle dużą, żeby awansować w rankingu.

Niemcy – główny rynek eksportowy dla Polski

Sytuacja w Niemczech, które są największym partnerem handlowym Polski w sektorze meblarskim, ma również duży wpływ na wyniki naszego eksportu. Ponad 30 proc. polskich mebli trafia właśnie do Niemiec, a obecne spowolnienie gospodarcze w tym kraju przyczyniło się do spadków także w polskiej produkcji. To dodatkowy czynnik, który pozwolił Włochom ponownie wyprzedzić Polskę.

Perspektywy na przyszłość

Nie jest jeszcze jasne, czy przewaga Włoch nad Polską w globalnym eksporcie mebli utrzyma się na dłużej. Spowolnienie spadków w drugim kwartale br. polskiej produkcji mebli może będzie dobrym znakiem na drugą połowę 2024 roku. Konkurencja na światowych rynkach w tej branży jest coraz większa, a sytuacja makroekonomiczna, zarówno w Niemczech, jak i innych krajach europejskich, będzie miała bardzo duże znaczenie  dla dalszego rozwoju przemysłu meblowego w naszym kraju.

Polska wciąż ma silne fundamenty:

  • stosunkowo niskie koszty pracy,
  • wykwalifikowaną kadrę,
  • dostęp do nowoczesnych technologii.

Wszystkie te atuty mają duże znaczenie w utrzymaniu konkurencyjności na globalnym rynku meblarskim.

Źródło:

BIZNES.meble., raport p.t. „Dynamika wzrostów hamuje”, 2024r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS)

  • Wszystko
  • Aktualności (705)
  • Wiedza (299)
  • Kalendarz (1157)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.