Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Jak transformacja energetyczna kształtuje popyt na lit?
Artykuł

Jak transformacja energetyczna kształtuje popyt na lit?

W miarę przyspieszenia transformacji energetycznej, szczególnie w sektorze transportu i magazynowania energii, rośnie globalne zapotrzebowanie na lit – kluczowy składnik nowoczesnych baterii. Analiza rynku i przewidywania ekspertów wskazują, że nadchodzące dziesięciolecia przyniosą spore wyzwania oraz możliwości dla producentów i krajów bogatych w ten cenny zasób.

Lit - element układu okresowego pierwiastków

Prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej sugerują, że zapotrzebowanie na lit może wzrosnąć nawet 10-krotnie do 2050 roku, głównie z powodu zwiększonej produkcji pojazdów elektrycznych oraz magazynów energii. Polska, jako jeden z liderów europejskiego rynku akumulatorów litowo-jonowych, staje przed szansą umocnienia swojej pozycji, mimo silnej konkurencji międzynarodowej.

Import i produkcja

Mimo że Polska jest znaczącym graczem w produkcji baterii litowo-jonowych, jej zależność (tak jak całej Europy) od importu litu wynosi niemal 100 proc. W świetle regulacji, jak Rozporządzenie 2024/1252 dotyczące surowców krytycznych, Unia Europejska planuje zwiększyć do 2023 r. lokalne zdolności wydobywcze do 10 proc. oraz przetwórcze do 40 proc. Niestety, w Polsce lit występuje w śladowych ilościach.

Inwestycje w wydobycie i recykling

Prognozy pokazują, że w 2040 roku, 82-85 proc. globalnego popytu na lit będzie generować sektor pojazdów elektrycznych. Chociaż obecnie większość światowej produkcji litu skupia się w Chile, Chinach i Argentynie, rosnące zapotrzebowanie może skłonić inne kraje do zwiększenia inwestycji w wydobycie i recykling litu. Dodatkowo globalna przewaga Chin w produkcji akumulatorów może ulec zmniejszeniu, co otwiera nowe możliwości dla Polski na zwiększenie udziału w tym dynamicznie rozwijającym się rynku.

Rola Polski w światowym rynku

Polska, będąc jednym z wiodących producentów akumulatorów w Europie, odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw litu. Polskie fabryki produkowały około 60 proc. wszystkich europejskich baterii EV w 2023 roku, z czego większość produkcji pochodziła z innowacyjnych zakładów.

Innowacje i technologie przyszłości

Innowacje technologiczne, takie jak baterie na bazie fosforanu żelazowo-litowego (LFP), które wymagają mniejszych ilości metali krytycznych, mogą zmienić dynamikę rynku. Zwiększające się inwestycje w technologie recyklingu litu mogą również odegrać kluczową rolę w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko.

W miarę jak świat dąży do realizacji celów związanych z neutralnością klimatyczną, lit staje się coraz bardziej strategicznym surowcem. Polska, wykorzystując swoje doświadczenie i pozycję w produkcji akumulatorów, może odgrywać jeszcze większą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz przyczyniać się do globalnego postępu technologicznego.

Źródła: Polski Instytut Ekonomiczny – Tygodnik Gospodarczy 22/2024, Grand View Research – Lithium Market Size & Trends

  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.