Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Indie zakazują importu komputerów
Artykuł

Indie zakazują importu komputerów

Ministerstwo Handlu i Przemysłu Indii wydało wczoraj komunikat zakazujący importu komputerów, tabletów i laptopów. Powody tej decyzji nie zostały wyjaśnione, ale eksperci twierdzą, że jest to próba stymulowania lokalnej produkcji tych urządzeń.

W okresie od kwietnia do czerwca wartość importu sprzętu elektronicznego do Indii wyniosła 19,7 mld dolarów i rok do roku wzrosła o 6,25 proc. Według danych rządowych, laptopy, tablety i komputery osobiste stanowią około 1,5 proc. całkowitego rocznego importu Indii, z czego prawie połowa pochodzi z Chin.

W związku z decyzją rządu premiera Narendry Modiego sprowadzenie tego rodzaju sprzętu będzie możliwe tylko po uzyskaniu specjalnej licencji. Według agencji Reuters, powołującej się na indyjskie źródła rządowe, takie rozwiązanie ma również na celu ograniczenie dostaw z Chin ze względu obawy związane z bezpieczeństwem produktów.

Już w 2014 r. Indie zaczęły wprowadzać wysokie cła na produkty takie jak telefony komórkowe oraz części i akcesoria do nich, aby przyspieszyć produkcję krajową, jednak UE uznała, że jest to bezpośrednie naruszenie zasad WTO.

  • Wszystko
  • Aktualności (633)
  • Wiedza (273)
  • Kalendarz (1045)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.