Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Handel samochodami elektrycznymi stale rośnie
Artykuł

Handel samochodami elektrycznymi stale rośnie

Samochody elektryczne stanowią ważny element transformacji energetycznej. Zyskują na popularności, a międzynarodowy handel samochodami hybrydowymi (zarówno plug-in, jak i klasycznymi) oraz w pełni elektrycznymi wzrasta.

W 2021 r. UE wydała 11,8 mld euro na importowane spoza Unii klasyczne samochody hybrydowe (41 proc. całkowitego pozaunijnego importu samochodów hybrydowych i elektrycznych), 11,4 mld euro na samochody w pełni elektryczne (39 proc.) i 5,9 mld euro na samochody hybrydowe typu plug-in (20 proc.). W przypadku wszystkich trzech kategorii wartość importu była jednak mniejsza niż wartość eksportu – dla klasycznych hybryd 22,9 mld EUR (55 proc. eksportu poza UE aut hybrydowych i elektrycznych), dla samochodów w pełni elektrycznych – 12,3 mld EUR (29 proc.), a dla hybryd plug-in – 6,8 mld EUR (16 proc.).

Pod względem wartości całkowity eksport samochodów hybrydowych i elektrycznych poza UE w 2021 r. wyniósł 42 mld euro, co stanowi wzrost o prawie 800 proc. w porównaniu z 2017 r. (4,7 mld euro). Całkowita wartość importu wzrosła o ponad 400 proc. – z 5,6 mld euro w 2017 r. do 29 mld euro w 2021 r.

Źródło: Eurostat

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.