Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Elektryfikacja tureckich kolei przy wsparciu KUKE
Artykuł

Elektryfikacja tureckich kolei przy wsparciu KUKE

KUKE, będąca jedną z czterech europejskich agencji wsparcia eksportu, ubezpiecza finansowanie kolejnego etapu elektryfikacji tureckich kolei państwowych.

Nowoczesny pociąg mknie po szynach

Jest to kluczowy projekt dla transformacji energetycznej kraju, opierający się na dekarbonizacji sektora transportowego i wypełnieniu zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Turcja dąży do zwiększenia długości systemu kolei dużych prędkości do 10 tys. km, co – oprócz korzyści ekologicznych – skutkuje skróceniem czasu transportu, lepszym połączeniem różnych regionów kraju i wzmacnianiem potencjału gospodarczego.

Konsorcjum międzynarodowych instytucji, kierowanych przez bank MUFG oraz brytyjską agencję kredytów eksportowych UKEF, zapewni finansowanie o wartości ponad 1,2 mld euro. Dzięki temu powstanie zelektryfikowana trasa kolejowa o długości 140 km między Yerköy a Kayseri.

KUKE występuje w transakcji jako reasekurator UKEF, ubezpieczając spłatę części finansowania pozyskanego przez rząd Turcji od międzynarodowych banków. Dzięki naszemu zaangażowaniu, do tak znaczącego projektu są włączone polskie firmy jako dostawcy i wykonawcy różnych prac

– podkreślił Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE.

Udział KUKE w projekcie wynosi 205 mln euro, włoskiej agencji SACE 249 mln, a austriackiej OeKB 176 mln euro.

Dorota Filant z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE zapewnia, że umiejętności w zakresie negocjacji i logistyki, które firmy zdobywają polscy eksporterzy na nowych rynkach, ułatwiają integrowanie się w międzynarodowe łańcuchy dostaw i zapewniają przedsiębiorstwom rozpoznawalność.

KUKE S.A. (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.)

ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa

Źródło: KUKE

  • Wszystko
  • Aktualności (544)
  • Wiedza (257)
  • Kalendarz (939)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.