Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Eksport produktów rolno-spożywczych w 2023 roku
Artykuł

Eksport produktów rolno-spożywczych w 2023 roku

W 2023 roku Polska odnotowała dynamiczny wzrost wartości eksportu produktów rolno-spożywczych, wyróżniając się na tle światowych rynków. Analizując strukturę geograficzną i towarową eksportu, można dostrzec kluczowe czynniki kształtujące rozwój tego sektora.

Produkty rolno-spożywcze

Wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w 2023 roku wzrosła o 8,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając kwotę 51,8 mld euro. Aż 73 proc. eksportu trafiło na rynek Unii Europejskiej, co potwierdza znaczącą pozycję Polski w handlu produktami rolno-spożywczymi w regionie.

Eksport do UE: kluczowi partnerzy i produkty

Niemcy pozostają głównym partnerem handlowym Polski, z eksportem przekraczającym 13 mld euro (wzrost o 11 proc. r/r). Wśród głównych produktów eksportowych znajdują się wyroby tytoniowe, ryby, ziarno zbóż oraz mięso drobiowe. Niderlandy, Francja, Włochy i Czechy również odgrywają istotną rolę jako odbiorcy polskich produktów rolno-spożywczych.

Eksport poza UE: rosnący udział na rynkach globalnych

Pomimo dominacji rynku UE, eksport polskich produktów rolno-spożywczych poza granice Unii także zyskuje na znaczeniu. Wzrost o 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego świadczy o coraz większej konkurencyjności polskich produktów na rynkach globalnych.

Struktura towarowa eksportu: kluczowe produkty

Mięso, przetwory mięsne oraz żywiec stanowią kluczową część polskiego eksportu rolno-spożywczego, generując 19 proc. całkowitej wartości eksportu. Produkty te, wraz z ziarnem zbóż, tytoniem, cukrem i wyrobami cukierniczymi, stanowią główne źródła dochodów z eksportu.

Ziarno zbóż: dynamika wzrostu i kluczowi odbiorcy

Eksport ziarna zbóż, szczególnie pszenicy i kukurydzy, odnotował w 2023 r. 15-procentowy wzrost względem roku poprzedniego. Niemcy pozostają głównym odbiorcą, jednak coraz większą rolę odgrywają również kraje spoza UE, takie jak Nigeria czy RPA.

Perspektywy rozwoju eksportu polskich produktów rolno-spożywczych

Wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski w 2023 roku stanowi obiecujący sygnał dla dalszego rozwoju sektora. Dalsza dywersyfikacja rynków zbytu, innowacje produkcyjne i promocja jakości produktów mogą przyczynić się do utrzymania i zwiększenia konkurencyjności polskiego eksportu na arenie międzynarodowej.

Źródło: KOWR

  • Wszystko
  • Aktualności (534)
  • Wiedza (252)
  • Kalendarz (929)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.