Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) 2023
Artykuł

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) 2023

Szacowane dane napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w 2023 roku wskazują na kwotę około 133 mld PLN.

dzwigi budowlane w centrum Warszawy

Obecnie znamy wynik bez danych za listopad i grudzień, ale bazując na dotychczasowym trendzie, Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) wyliczył, że napływ BIZ da szanse osiągnięcia wartości 3,9 PKB za cały 2023 rok.

Jak podał NBP, w pierwszych dziesięciu miesiąca ubiegłego roku do Polski napłynęło BIZ o wartości 113 mld PLN.

Dla porównania, w roku 2022 napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do naszego kraju miał wartość 140,3 mln PLN i był wyższy aż o 24,3% w porównaniu z rokiem 2021. Znaczną kwotę stanowiły jednak instrumenty dłużne.

Rok 2023 jest mniej korzystny kwotowo ale wartość poprawia struktura wskaźnika. Według PIE najbardziej korzystny dla gospodarki jest ten z największą ilością inwestycji equity, w tym reinwestowanych zysków. /mniej pożądane są instrumenty dłużne, które ułatwiając finansowanie aktywności krajowych firm, są jednocześnie obciążeniem finansowym wobec zagranicy. PIE na podstawie danych z NBP wskazał, że w okresie pomiędzy czwartym kwartałem 2022 roku  i trzecim kwartałem 2023 roku, napływ inwestycji dłużnych spadł z 15,3 mld USD do  poziomu 6 mld USD.

W roku 2023 inwestycje equity stanowiły 80% inwestycji zagranicznych napływających do Polski, a reinwestowane zyski 56%. Całkowicie nowych projektów equity jest 25%.

Suma equity i reinwestycji  jest wyższa o 15-16% od średniej historycznej, a udział instrumentów dłużnych znacznie niższy niż w poprzednich latach. Takie zatem proporcje są znacznie korzystniejsze dla długoterminowego potencjału gospodarki i wsparciem dla polskiej złotówki.

Ze wstępnych szacunków Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wynika, że wartość BIZ w Polsce w roku 2023 realizowanych przy udziale PAIH, szacowana jest na 7-7,5 mld EUR, co przełoży się na powstanie około 20 tysięcy nowych miejsc pracy tutaj

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Narodowy Bank Polski

  • Wszystko
  • Aktualności (594)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1015)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.