Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Amerykański Boeing kontynuuje inwestycje w Polsce
Artykuł

Amerykański Boeing kontynuuje inwestycje w Polsce

Boeing uruchomił nową inwestycję Boeing Engineering Poland i zapowiedział zatrudnienie kolejnych kilkuset specjalistów w Polsce, którzy będą pracować przy projektach cywilnych i obronnych. Nowe miejsca pracy zostaną utworzone w Gdańsku, Rzeszowie i Poznaniu.

Nowe przedsięwzięcie jest częścią większej inwestycji Boeinga, mającej na celu rozwój inżynierii strukturalnej, produkcyjnej, inżynierii oprogramowania i systemów. Firma planuje stworzyć kompleks inżynieryjny, który skupi się na zaawansowanych technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach, wspierając globalne operacje Boeinga zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym.

Amerykańska firma doskonale wpisuje się w strategię zaawansowanych technologicznie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce.

Krótka historia Boeinga w Polsce

Boeing rozpoczął swoją działalność w Polsce na początku lat 90. XX wieku. Pierwszym krokiem było nawiązanie współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa w Warszawie, co miało miejsce w 1992 roku. W tym okresie Boeing skupił się na produkcji drzwi pasażerskich do samolotów Boeing 757, co stało się jednym z kluczowych projektów w kraju nad Wisłą w okresie transformacji naszej gospodarki.

Działalność Boeinga w Polsce była poprzedzona pierwszymi zamówieniami LOT Polish Airlines na modele 767-200 i 767-300 w 1989 roku, które były dostarczane sukcesywnie do końca lat 90. W tym czasie LOT zyskał miano pierwszego przewoźnika w Europie Środkowo-Wschodniej, który eksploatował samoloty Boeing.

Oddziały Boeinga w Polsce

Obecnie Boeing prowadzi działalność w kilku miastach w Polsce: w Warszawie, Gdańsku, Rzeszowie i Mielcu, zatrudniając ponad 1100 osób.

Oddział Boeinga w Gdańsku zajmuje się rozwojem oprogramowania oraz inżynierią systemów łączności i awioniki. Mapy nawigacyjne tworzone w tym oddziale są wykorzystywane przez blisko połowę wszystkich użytkowników produktów Boeinga na świecie. Polscy inżynierowie tworzą  także oprogramowania, które pomaga prawidłowo rozłożyć ładunek w samolocie.

Oddział Boeinga w Rzeszowie specjalizuje się w inżynierii mechanicznej i elektrycznej, a także zapewnia bieżące wsparcie dla klientów. Działające w Rzeszowie centrum dystrybucji Boeinga jest drugim pod względem wielkości w Europie.

Oddział Boeinga w Warszawie koncentruje się głównie na inżynierii produkcji i testowaniu materiałów. Inżynierowie w tym oddziale ściśle współpracują z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa, realizując różnorodne projekty badawczo-rozwojowe.

Oddział Boeinga w Mielcu, działający jako PZL Mielec jest wyłącznym dostawcą drzwi do pasażerskiego 757 oraz produkuje też inne, mniejsze komponenty dla Boeinga.

Źródło: Altair Agencja Lotnicza, Polskie Linie Lotnicze LOT

  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.