Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Amerykańska firma ponownie inwestuje w Polsce
Artykuł

Amerykańska firma ponownie inwestuje w Polsce

podgrzewane papierosy wraz z wkładami leżące na blacie

Amerykańska firma znowu zainwestuje w Polsce. Ponad 1 mld złotych i wiele nowych miejsc pracy ponownie dla Krakowa.

Philip Morris International (PMI)  jest obecny w naszym kraju od 1996 roku i zainwestował już tutaj prawie 25,5 mld złotych, dając pracę wielu tysiącom ludzi. Dotychczasowe inwestycje obejmują już istniejącą fabrykę w Krakowie i jej ciągłe modernizacje oraz rozwój krakowskiego centrum usług biznesowych dla wielu rynków.

Amerykański producent papierosów, na chwilę obecną,  jest jedyną firmą tytoniową na świecie, która publicznie zapowiedziała, że zamierza w niedalekiej przyszłości, całkowicie zrezygnować ze sprzedaży tradycyjnych papierosów i zastąpić je produktami bezdymnymi, które są lepszą alternatywą zdrowotną dla osób palących.

Prace nad ocenami toksykologicznymi produktów bezdymnych PMI rozpoczęła w 2015. Wykonano 26 badań klinicznych i 58 badań percepcji i zachowań konsumenckich przed i po wprowadzeniu tych produktów do sprzedaży.

W Polsce liczba palących zwykłe papierosy jest niechlubna i obejmuje aż 29% populacji. Podgrzewacze wraz z wkładami amerykańskiej firmy zadebiutowały w kraju nad Wisłą  na początku 2017 roku. Jak twierdzi ich producent, dzięki produktom nowej generacji, szkodliwości działań tytoniowego nałogu, mogą być mocno zredukowane. Koncern na koniec II kwartału 2023 oszacował, że podgrzewane papierosy stanowią już ponad 8,6% udział w polskim rynku i jest to obecnie 3. miejsce na świecie po Japonii i Włoszech.

Philip Morris International (PMI) na koniec 2022 roku posiadał ok. 2,5 tys. patentów związanych z technologiami bezdymnymi, pozostając branżowym liderem.

Inwestycja w Polsce zapewne nieprzypadkowo zbiegła się z  wprowadzeniem na rynek nowego systemu podgrzewania – IQOS Iluma. Przyszła inwestycja w Krakowie będzie związana z tym produktem. W nowej fabryce, nowoczesne maszyny, będą produkować  bezdymne wkłady tytoniowe do tej właśnie wersji podgrzewacza. Produkcja ma ruszyć w 2024 roku a produkty mają być szeroko eksportowane na rynki światowe.

  • Wszystko
  • Aktualności (12)
  • Wiedza (9)
  • Kalendarz (37)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.