Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska misja gospodarcza w Arabii Saudyjskiej
Artykuł

Polska misja gospodarcza w Arabii Saudyjskiej

W dniach 7–9 lutego br. przedstawiciele polskiego rządu uczestniczyli w misji gospodarczej w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Arabii Saudyjską, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji, projektów przemysłowych, usług oraz eksportu.

uścisk dłoni biznesmenów

Wzmocnienie współpracy inwestycyjnej i handlowej

Program wizyty obejmował spotkania z przedstawicielami administracji rządowej Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz z reprezentantami saudyjskich państwowych funduszy i instytucji finansowych. Rozmowy koncentrowały się na możliwościach rozszerzenia współpracy inwestycyjnej, realizacji wspólnych projektów oraz zwiększeniu udziału polskich przedsiębiorstw w strategicznych inicjatywach rozwojowych realizowanych w Arabii Saudyjskiej.
Istotnym elementem dialogu była dyskusja o przejściu od dynamicznie rozwijającej się wymiany handlowej do długofalowego partnerstwa inwestycyjnego, opartego na trwałej obecności polskich firm na rynku saudyjskim oraz wspólnym zaangażowaniu kapitałowym. Arabia Saudyjska pozostaje najważniejszym partnerem gospodarczym Polski na Bliskim Wschodzie, a obie strony wyraziły zainteresowanie dalszym zacieśnianiem relacji w oparciu o stabilne i perspektywiczne formy współpracy.
W spotkaniach z przedstawicielami najważniejszych saudyjskich funduszy rozwojowych uczestniczył zespół Team Poland. Rozmowy dotyczyły identyfikacji projektów, w których mogłyby uczestniczyć polskie przedsiębiorstwa, a także możliwości współpracy w zakresie finansowania inwestycji i budowania partnerstw strategicznych pomiędzy podmiotami z obu krajów.

Silna reprezentacja polskiego biznesu i instytucji

Delegacji rządowej towarzyszyła liczna grupa polskich przedsiębiorców, obejmująca blisko 70 przedstawicieli firm działających w sektorach o kluczowym znaczeniu dla rozwoju współpracy dwustronnej, w tym:

  • energetyki
  • infrastruktury
  • gospodarki cyfrowej, w tym IT, fintech i AI
  • rolnictwa
  • przemysłu spożywczego

W wizycie uczestniczyli również przedstawiciele agencji rządowych i instytucji rozwojowych, których zadaniem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia polskim firmom zainteresowanym wejściem na rynek saudyjski lub rozszerzeniem tam ich działalności, a także reprezentanci organizacji zrzeszających pracodawców i przedsiębiorców.

Polsko-Saudyjskie Forum Biznesu

Jednym z punktów programu było Polsko-Saudyjskie Forum Biznesu, które zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej oraz środowisk biznesowych obu krajów. Forum stanowiło platformę do prezentacji potencjału gospodarczego Polski oraz było okazją do bezpośrednich kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami.
Podczas Forum wskazano sektory, w których interesy Polski i Arabii Saudyjskiej są zbieżne i w których możliwa jest realizacja konkretnych, opłacalnych projektów, w tym: energetyki, IT , fintechu i sztucznej inteligencji, budownictwa i inteligentnej infrastruktury oraz bezpieczeństwa żywnościowego.

W trakcie wydarzenia podpisano dwa memoranda o współpracy. Pierwsze z nich dotyczy wsparcia eksportu towarów, usług i inwestycji pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską oraz wspólnego promowania projektów o znaczeniu gospodarczym. Drugie porozumienie dotyczy współpracy pomiędzy organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców obu krajów oraz udzielaniu wsparcia podmiotom zainteresowanym nawiązaniem relacji biznesowych.
Uczestnicy Forum wzięli również udział w spotkaniach sektorowych prowadzonych w czterech obszarach tematycznych: gospodarki cyfrowej, agritechu, infrastruktury i energetyki.

Wizyta w Rijadzie stanowiła kontynuację dialogu zapoczątkowanego podczas spotkań bilateralnych, które odbyły się w Warszawie we wrześniu 2025 roku, i potwierdziła rosnące znaczenie Arabii Saudyjskiej jako perspektywicznego kierunku dla polskich przedsiębiorców.

Obroty handlowe pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską

Obroty handlowe między Polską a Arabii Saudyjską pozostają istotnym elementem dwustronnych relacji gospodarczych, choć z wyraźną dysproporcją między eksportem a importem:

  • w 2024 roku wartość polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej wyniosła ok. 806 mln USD, z dominacją produktów rolno-spożywczych (zboża, produkty mleczne), maszyn i urządzeń mechanicznych, narzędzi metalowych oraz sprzętu elektronicznego i farmaceutycznego
  • import Polski z Arabii Saudyjskiej w tym samym okresie wyniósł ok. 8,52 mld USD, w przeważającej części obejmując paliwa mineralne i produkty ropopochodne.

Według danych saudyjskich Arabia Saudyjska eksportowała do Polski towary o wartości ok. 433 mln USD, co odzwierciedla różnice metodologiczne w rejestracji obrotów handlowych przez oba kraje.

Rozbieżności te wynikają z różnic metodologicznych stosowanych przez urzędy statystyczne, w tym klasyfikacji towarów, momentu rejestracji transakcji oraz sposobu przypisywania kraju pochodzenia.

Źródła:

  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), „Największa w historii polska misja gospodarcza w Arabii Saudyjskiej z udziałem Ministra Finansów i Gospodarki Andrzeja Domańskiego”, 09.02.2026
  • Trading Economics, Poland Exports to Saudi Arabia
  •  
  • Wszystko
  • Aktualności (1031)
  • Wiedza (563)
  • Kalendarz (1838)
  • Centrum Wsparcia (350)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.