03.01.2025
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej
1 stycznia 2025 roku Polska oficjalnie objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przez najbliższe pół roku nasz kraj stanie się centrum unijnej polityki i będzie organizatorem kilkuset oficjalnych spotkań, a także nieformalnych rad z udziałem unijnych ministrów.

W praktyce oznacza to, że przez najbliższe miesiące Polska będzie pośredniczyć w negocjacjach, kierując rozmowami prowadzącymi do zawierania porozumień między krajami członkowskimi UE.
Uroczysta inauguracja prezydencji odbędzie się 3 stycznia w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Priorytety Polski na czas prezydencji
Polska prezydencja odbywa się pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” i będzie skoncentrowana na siedmiu jego wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Spotkania i wydarzenia w Polsce
W ramach prezydencji, Polska stanie się miejscem najważniejszych debat i negocjacji. W najbliższych miesiącach odbędzie się 22 nieformalne rady unijnych ministrów. Pierwsze spotkanie, dotyczące edukacji, zaplanowano na 21-22 stycznia. Kolejne, dotyczące sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, odbędzie się 30-31 stycznia. Oczekuje się, że przez pierwsze półrocze 2025 roku nasz kraj odwiedzi ponad 40 tys. gości, a w samą organizację prezydencji zaangażowanych jest ponad 3 tys. polskich urzędników.
Polska otwiera nowy cykl instytucjonalny UE
Polska prezydencja przypada na początek nowego, pięcioletniego cyklu instytucjonalnego UE. Pod koniec listopada zatwierdzono nowy skład Komisji Europejskiej, a pierwszy szczyt z udziałem nowego przewodniczącego Rady Europejskiej, Antónia Costy, odbył się w grudniu. Polska będzie zatem pełnić rolę prezydencji otwierającej, starając się wyznaczyć kierunek działań UE na kolejne lata.
System trio prezydencji
Polska współpracuje w ramach tzw. trio prezydencji z Danią i Cyprem. Po zakończeniu polskiej prezydencji w lipcu 2025 roku, przewodnictwo przejmie Dania, a następnie Cypr w pierwszym półroczu 2026 roku. System trio pozwala na lepsze planowanie i koordynację działań między krajami sprawującymi prezydencję.
Objęcie prezydencji w Radzie UE to szansa na wzmocnienie pozycji Polski nie tylko w Unii, ale też na światowej arenie. To także możliwość zaprezentowania naszego kraju jako lidera w rozwiązywaniu głównych wyzwań stojących przed Europą. Priorytety Polski – bezpieczeństwo i konkurencyjność – wpisują się w potrzeby całej wspólnoty, co może zaowocować trwałymi korzyściami dla naszego kraju.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA)
- Wszystko
- Aktualności (842)
- Wiedza (409)
- Kalendarz (1542)
- Centrum Wsparcia (348)
-
Wydarzenie
POLFISH 2026
POLFISH to jedyne w Polsce targi branży rybnej oraz jedne z największych tego typu w Europie Środkow…
ArtykułPolski sektor lotniczy i kosmiczny – stan i perspektywy rozwoju
Polska buduje swoją pozycję, łącząc doświadczenie inżynieryjne z innowacjami technologicznymi
-
Artykuł
Kompendium handlu zagranicznego Polski – maj 2025 r.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem wydanym przez Biuro Analiz PFR
ArtykułProgram promocji polskiego sektora lotniczo-kosmicznego na 2025 rok
POLSA organizuje stoiska narodowe i misje gospodarcze na kluczowych imprezach branżowych
-
Wydarzenie
POLFISH 2026
POLFISH to jedyne w Polsce targi branży rybnej oraz jedne z największych tego typu w Europie Środkow…
WydarzenieStoisko narodowe i misja gospodarcza na Paris Air Show 2025
POLSA zaprasza do udziału w stoisku narodowym i misji gospodarczej na Paris Air Show 2025
-
Artykuł
Promocja marki innowacyjnych MŚP
Od 13 maja 2025 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP”
Oferta wsparciaPolskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.