Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Rekordowy wzrost odnawialnych źródeł energii
Artykuł

Rekordowy wzrost odnawialnych źródeł energii

Rok 2023 okazał się przełomowy dla odnawialnych źródeł energii, które po raz pierwszy dostarczyły 30% globalnej energii elektrycznej. Wzrost był napędzany głównie przez energię słoneczną i wiatrową, co wskazuje na początek nowej ery spadku wykorzystania paliw kopalnych. W raporcie Global Electricity Review 2024 naukowcy z Ember podsumowują zużycie i pozyskiwanie energii w 2023 roku.

Turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne, zachodzące słońce, błękitne niebo i trawiaste podłoże. Obok paneli fotowoltaicznych sylwetki młodych ludzi.

Rekordowy udział energii odnawialnej

Od roku 2000 udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej wzrósł z 19% do 30% w 2023 roku. Największy wkład miały Chiny, które odpowiadały za 51% globalnej produkcji energii słonecznej i 60% energii wiatrowej. Wraz z energią jądrową, prawie 40% światowej energii elektrycznej pochodziło z niskoemisyjnych źródeł.

Dominacja energii słonecznej i spadek wodnej

Energia słoneczna była najszybciej rosnącym źródłem energii elektrycznej przez 19 lat z rzędu. Po raz drugi z rzędu stała się największym źródłem nowej energii elektrycznej. Dostarczyła jej ponad dwa razy więcej niż węgiel w 2023 roku. Rekordowy wzrost liczby instalacji pod koniec 2023 roku sugeruje, że w 2024 roku wzrost produkcji energii słonecznej będzie jeszcze większy.

Susza spowodowała spadek produkcji energii wodnej do najniższego poziomu od 5 lat. Zwiększyło to wykorzystanie węgla i spowodowało 1% wzrost globalnej emisji w sektorze energetycznym.

Przewidywania na przyszłość

Prognozy na 2024 rok wskazują na dalszy wzrost czystej energii, przewyższający wzrost zapotrzebowania, co powinno doprowadzić do 2% spadku globalnego wykorzystania paliw kopalnych. Przywódcy na konferencji ONZ COP28 w sprawie zmian klimatu w grudniu 2023 zgodzili się na potrojenie globalnej energii odnawialnej do 2030 roku. Mogłoby to zmniejszyć emisje sektora energetycznego o połowę i zbliżyć świat do celu klimatycznego 1,5°C. To idea niedopuszczenia do wzrostu temperatury na ziemi powyżej 1,5 stopnia Celsjusza.

Wyzwania i szanse

Ambitne cele polityczne, mechanizmy zachęt i rozwiązania zwiększające elastyczność to kluczowe czynniki umożliwiające dalszy rozwój energii odnawialnej. Przykłady Chin, Brazylii i Holandii pokazują, że mimo różnych punktów wyjścia, odpowiednie podejście może prowadzić do szybkiej transformacji systemów energetycznych.

O raporcie

Raport Global Electricity Review 2024, opracowany przez Ember, przedstawia szczegółowy przegląd zmian w globalnej produkcji energii elektrycznej w 2023 roku, bazując na dostępnych danych. Przedstawia on kluczowe trendy i ich potencjalne skutki dla źródeł energii oraz emisji w sektorze energetycznym w najbliższej przyszłości. Ponadto, Ember udostępnia pierwszą darmową, wszechstronną bazę danych dotyczącą globalnej produkcji energii elektrycznej w 2023 roku.

Raport analizuje dane z 215 krajów, w tym najnowsze dane za 2023 rok z 80 krajów. Łącznie odpowiadają za 92% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Obejmuje również dane dla 13 grup geograficznych i ekonomicznych, takich jak Afryka, Azja, UE i G7. Raport szczegółowo omawia też 6 krajów i regionów będących największymi emitentami CO2, które odpowiadają za ponad 72% globalnych emisji sektora energetycznego. Aneks zawiera też przegląd 25 innych krajów, które są istotnymi emitentami zanieczyszczeń.

Źródło: Raport Ember „Global Electricity Review 2024”

  • Wszystko
  • Aktualności (593)
  • Wiedza (268)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.