23.12.2024
Polskie i europejskie mikrofirmy
Mikrofirmy stanowią trzon gospodarki zarówno w Polsce, jak i w Unii EuropejskiejW UE funkcjonuje około 31 mln mikroprzedsiębiorstw, co stanowi 94 proc. ogółu firm. Polska w tej statystyce wyróżnia się jeszcze wyższym udziałem mikrofirm – w 2023 r. stanowiły one 97 proc. wszystkich przedsiębiorstw, co odpowiada 2,2 mln podmiotów.

W mikrofirmach w Polsce zatrudnionych jest 42 proc. ogółu pracowników, co jest wynikiem znacznie wyższym od średniej unijnej wynoszącej 30 proc..
Produktywność polskich mikrofirm na tle UE
Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Mikrofirmy pod lupą w latach 2019-2023” wskazuje, że mimo dużego znaczenia mikrofirm dla gospodarki, ich produktywność w Polsce pozostaje znacznie niższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. W 2022 r. produktywność pracy w polskich mikroprzedsiębiorstwach wynosiła 14 tys. EUR na pracownika, co przekłada się na ponad 2,5 razy mniej niż średnia unijna (38 tys. EUR) i aż dziewięć razy mniej niż w krajach o najwyższej produktywności. Najpewniej różnica produktywności pomiędzy krajami Europy Zachodniej a Europy Środkowo-Wschodniej wynika przede wszystkim z luki w poziomie innowacyjności i wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Bariery rozwoju mikroprzedsiębiorstw
Ostatnie lata były szczególnie trudne dla polskich mikroprzedsiębiorstw. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny oraz wysoka inflacja wprowadziły znaczącą niepewność w funkcjonowaniu biznesów. W latach 2019-2023 ponad 70 proc. mikrofirm wskazywało na niepewność gospodarczą jako główną barierę działalności. Dodatkowo mikroprzedsiębiorstwa zmagały się z rosnącymi kosztami pracowniczymi (80 proc. wskazań w 2023 r.) oraz drożejącymi surowcami i materiałami (63 proc. wskazań w 2023 r., w porównaniu do 29 proc. w 2021 r.). Problemy takie jak zatory płatnicze czy trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników również nie sprzyjały działalności mikrofirm.
Relacje z klientami podstawą rozwoju
W związku z licznymi wyzwaniami mikrofirmy koncentrują się przede wszystkim na zacieśnianiu relacji z klientami. Działania te są szczególnie widoczne w branży gastronomicznej, zakwaterowania oraz handlowej, gdzie większość firm (ponad 80 proc.) wskazuje na budowanie lojalności klientów jako najważniejsze działanie. Niestety, znacznie rzadsze są inwestycje w badania i rozwój (B+R) czy automatyzację procesów, co ogranicza długofalowy wzrost produktywności. Dlatego mikrofirmy tak bardzo potrzebują wsparcia w obszarze dostępu do wiedzy oraz rynków międzynarodowych, aby mogły skutecznie rozwijać swoje działalności.
Działania podejmowane w branżach w 2023r.

Źródło: PIE – opracowanie na podstawie własnych wyników badań
Raport wskazuje, że aby polskie mikroprzedsiębiorstwa mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, konieczne są inwestycje w innowacje, cyfryzację oraz rozwój kapitału ludzkiego. Wsparcie w zakresie finansowania, edukacji oraz dostępu do technologii, które to mogą pomóc mikrofirmom przekroczyć obecne bariery. Ponadto wspieranie współpracy z większymi przedsiębiorstwami oraz promowanie aktywności na rynkach zagranicznych mogą przyczynić się do zwiększenia ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej.
Źródło:Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „ Mikrofirmy pod lupą w latach 2019-2023”, grudzień 2024r.
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (877)
- Wiedza (444)
- Kalendarz (1664)
- Centrum Wsparcia (350)
-
Artykuł
Polska branża meblarska w 2024 roku – eksport, wyzwania i nowe perspektywy
Polska pozostaje 3. największym eksporterem mebli w Europie i 6. na świecie
ArtykułKultura biznesu w Szwajcarii
Szwajcaria to kraj, który odznacza się unikalną kulturą biznesu
-
Artykuł
Polskie produkty roślinne w eksporcie 2024 poza UE
Wzrost eksportu polskich produktów roślinnych na rynkach pozaunijnych
ArtykułPoszukiwani producenci innowacyjnych leków i nutraceutyków
Włoska firma jest zainteresowana nawiązaniem współpracy komercyjnej
-
Artykuł
Polska branża meblarska w 2024 roku – eksport, wyzwania i nowe perspektywy
Polska pozostaje 3. największym eksporterem mebli w Europie i 6. na świecie
ArtykułKultura biznesu w Szwajcarii
Szwajcaria to kraj, który odznacza się unikalną kulturą biznesu
-
Wydarzenie
III Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze
PAIH zaprasza do udziału w III Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym.
WydarzenieCiechanowskie Forum Biznesowe – sięgaj po nowe rynki zagraniczne z PAIH
PAIH zaprasza przedsiębiorców z województwa mazowieckiego na Ciechanowskie Forum Biznesowe
-
Artykuł
Promocja marki innowacyjnych MŚP
Od 13 maja 2025 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP”
Oferta wsparciaPolskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.