08.04.2025
Polska przyspiesza w wyścigu technologicznym
Polska dokonuje coraz większej liczby zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). W 2024 roku zgłoszono 692 wynalazki, co oznacza wzrost o 3,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z danych opublikowanych w „Patent Index 2024” wynika, że na całym świecie dokonano 199 264 zgłoszeń patentowych do EPO. Zgłoszenia pochodzące z Europy wzrosły o 0,3 proc., podczas gdy te spoza Europy spadły o 0,4 proc.

Mimo globalnego spadku liczby zgłoszeń o 0,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ich liczba i tak utrzymuje się na wysokim poziomie. Europejskie firmy i wynalazcy kontynuują inwestycje w badania i rozwój, umacniając swoją pozycję w obszarze technologii. Sektorami napędzającymi dalszy rozwój są przede wszystkim zielone technologie, sztuczna inteligencja oraz półprzewodniki.
Globalne trendy w zgłoszeniach patentowych
Liderem w liczbie zgłoszeń do EPO pozostają Stany Zjednoczone, wyprzedzając Niemcy, Japonię, Chiny i Koreę Południową. Zgłoszenia z państw członkowskich EPO stanowiły 43 proc. wszystkich wniosków, natomiast 57 proc. pochodziło spoza Europy. Najszybciej rozwijała się Korea Południowa (+4,2 proc.), natomiast spadki odnotowano w Stanach Zjednoczonych (-0,8 proc.) oraz Japonii (-2,4 proc.).
Najwięcej zgłoszeń patentowych w 2024 roku dokonała firma Samsung, odzyskując po czterech latach pozycję lidera. Kolejne miejsca zajęły Huawei, LG, Qualcomm i RTX. W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery firmy europejskie, dwie z Korei Południowej, dwie ze Stanów Zjednoczonych oraz po jednej z Chin i Japonii.
Polska na tle innych krajów europejskich
Liczba zgłoszeń patentowych z Polski piąty rok z rzędu rośnie, z 478 w 2020 roku do 692 w 2024 roku. Polska zajmuje 26. miejsce wśród wszystkich krajów zgłaszających do EPO.
Wiodące dziedziny techniczne w zgłoszeniach z naszego kraju to:
- technologia medyczna (57 zgłoszeń), choć odnotowała ona spadek o 26,9 proc. w porównaniu z 2023 rokiem,
- inżynieria lądowa, wykazująca wzrost o 15 proc. rok do roku,
- chemia organiczna,
- technologie związane z czystą energią (największy wzrost, o 40,9 proc. rok do roku).
Wśród krajów europejskich o liczbie zgłoszeń przekraczającej 1 tys. wniosków wyróżniały się:
- Irlandia (+4,4 proc.),
- Hiszpania (+3,0 proc.),
- Finlandia (+2,7 proc.).
Niemcy i Francja, jako dwa największe europejskie rynki patentowe, zanotowały niewielki wzrost, odpowiednio o 0,4 proc. i 1,1 proc.
W 2024 roku największą liczbę zgłoszeń z Polski do EPO złożyły Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska oraz Ryvu Therapeutics. Warto również odnotować, że w 32 proc. zgłoszeń patentowych z Polski wśród wynalazców znajdowały się kobiety – to wynik wyższy niż europejska średnia wynosząca 25 proc. Liderem w tej kategorii pozostaje Hiszpania z wynikiem 42 proc.
Technologie przyszłości
Najwięcej zgłoszeń patentowych w 2024 roku dotyczyło technologii komputerowej, w tym sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i rozpoznawania wzorców (16 815 zgłoszeń). Dynamiczny wzrost odnotowały technologie związane z energią elektryczną i czystą energią (+8,9 proc.), szczególnie w obszarze baterii (+24,0 proc.). Z kolei liczba zgłoszeń w zakresie cyfrowej komunikacji, obejmującej m.in. technologie sieci mobilnych, spadła o 6,3 proc.
Źródło:
The European Patent Office (EPO), „European innovation remains robust, with demand for patents sustained at a high level”, marzec 2025
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (829)
- Wiedza (399)
- Kalendarz (1508)
- Centrum Wsparcia (348)
-
Wydarzenie
Dobrowolny Standard Raportowania Zrównoważonego Rozwoju dla MŚP w UE
Wielkopolski Fundusz Rozwoju zaprasza na webinar o raportowaniu w ESG
-
Artykuł
Eksport surowców wtórnych z UE spada, import rośnie
Według danych Eurostatu eksport surowców wtórnych do krajów spoza UE zmniejszył się o 8,2 proc.
ArtykułPrzegląd gospodarek europejskich – kwiecień 2025 r.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem wydanym przez Biuro Analiz PFR
-
Artykuł
Bośnia i Hercegowina – rynek w fazie transformacji
Kraj, choć formalnie pozostaje poza UE, integruje się z europejskimi strukturami gospodarczymi
ArtykułPsychologia handlu – decyzje cenowe w eksporcie
Jak ustalić cenę, by nie zaniżyć wartości, nie odstraszyć i nie stracić marży?
-
Wydarzenie
Dobrowolny Standard Raportowania Zrównoważonego Rozwoju dla MŚP w UE
Wielkopolski Fundusz Rozwoju zaprasza na webinar o raportowaniu w ESG
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.