Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Firmy amerykańskie w Polsce. Kapitał dla rozwoju i bezpieczeństwa
Artykuł

Firmy amerykańskie w Polsce. Kapitał dla rozwoju i bezpieczeństwa

Panorama Warszawy

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH) wraz z Amerykańską Izbę Handlową w Polsce (AmCham) przygotowały raport podsumowujący działalność firm amerykańskich na rynku polskim w latach 2018-2021.

Upubliczniony 28 czerwca podczas konferencji w siedzibie Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie raport pt. „Firmy Amerykańskie w Polsce – kapitał dla rozwoju i bezpieczeństwa” stanowi istotne podsumowanie działalności komercyjnej amerykańskich firm nad Wisłą. Dokument zawiera nie tylko szereg cennych obserwacji na temat działalności firm, ale i stanowi swoistą ewidencję najważniejszych, zamorskich graczy na Polskim rynku.  Eksperci z SGH i AmCham brali pod uwagę m.in. wartość aktywów, przychody z działalności operacyjnej, wartość inwestycji oraz liczbę zatrudnionych.  

Pod koniec 2021 roku w Polsce było zarejestrowanych 1576 przedsiębiorstw z udziałem kapitału amerykańskiego. W stosunku do liczby z 2018 roku, to wzrost o 2%. Warto zaznaczyć, że w latach 2019-2020 liczba przedsiębiorstw z udziałem kapitału amerykańskiego spadała. W 2020 r. w Polsce funkcjonowały 1462 firmy.

Według ekspertów obecne na polskim rynku firmy amerykańskie spośród innych wyróżnia udział średnich i dużych przedsiębiorstw. Powołując się na dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), eksperci wskazują, na obecność licznych projektów re-inwestycyjnych. Dotyczyły one głównie branż takich jak: energetyka, usługi biznesowe, IT, wyroby medyczne oraz logistyka.

Jednocześnie autorzy zwrócili uwagę na to, że mimo dominującej roli inwestycji związanych z sektorem usług, prawie połowa tj. 48% dotyczyła przemysłu. Pod kątem zatrudnienia najwięcej miejsc pracy generują sektory usług, z handlem włącznie. Według analityków w grupie osób pracujących dla firm amerykańskich 57% stanowią przedstawiciele właśnie tych sektorów.

Aktywa

Wartość aktywów przedsiębiorstw z udziałem amerykańskiego kapitału, w 2021 roku wyniosła ok. 60 mln USD. W przypadku lokalizacji wartości aktywów przedsiębiorstw z udziałem kapitału amerykańskiego – najwięcej, bo aż 50% znajduje się na terenie Mazowsza (50%) – najmniej na Podlasiu (0,01%).

Przychody operacyjne

Wartość przychodów z działalności operacyjnej w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału amerykańskiego w Polsce wniosła w 2021 r. 69 mld USD, stanowi to wzrost o 14% w stosunku do 2018 roku. Przedsiębiorstwa z udziałem kapitału amerykańskiego osiągnęły najwyższe przychody na Mazowszu – 46%, a najniższe na Podlasiu – 0,01%. Pod kątem struktury największe przychody osiągnęły firmy centralne (9%). W Polsce grupę tę reprezentuje 14 przedsiębiorstw.

Inwestycje

W 2021 roku wartość inwestycji przedsiębiorstw z udziałem kapitału amerykańskiego wyniosła ponad 160 mln USD. Dla porównania w 2018 roku było to ponad 24 mln USD. Jak wskazują eksperci – prawie 80% firm amerykańskich w Polsce, zlokalizowanych jest w czterech województwach: mazowieckim, małopolskim, podkarpackim i wielkopolskim. Największa koncentracja kapitału występuje w firmach, prowadzących działalność firm centralnych (10%), a najmniejsza w sektorze przetwórstwa i konserwacji mięsa, z wyłączeniem Drobiu.

Zatrudnienie

Pod koniec 2021 roku w firmach z udziałem kapitału amerykańskiego było zatrudnionych 327 250 osób. Pod kątem lokalizacji najwięcej zatrudnionych było w województwie mazowieckim. W przypadku podziału na sektory – największą grupę stanowią przedstawiciele segmentu specjalizującego się w magazynowaniu i przechowywaniu.

Eksperci z SGH i AmCham wskazują na możliwość pogorszenia wyników w 2022 r., ze względu na niepewność inwestorów. Obecnie postępująca transformacja energetyczna ma jednak wpłynąć na zapotrzebowanie na realizacje inwestycji. Planowane projekty przede wszystkim mają być powiązane z sektorem energetycznym. Pod kątem lokalizacji inwestycji Polski rynek został oceniony pozytywnie.

Źródło: Raport SGH, AmCham „Firmy amerykańskie w Polsce – kapitał dla rozwoju i bezpieczeństwa”

  • Wszystko
  • Aktualności (579)
  • Wiedza (264)
  • Kalendarz (966)
  • Centrum Wsparcia (320)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.