Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > European Cities and Regions of the Future 2024: wysokie miejsce Polski
Artykuł

European Cities and Regions of the Future 2024: wysokie miejsce Polski

Wrocławski ratusz i rynek o poranku, błękitne niebo i słoneczna pogoda.

W rankingu „European Cities and Regions of the Future 2024” wyróżnionych zostało wiele polskich miast jako liderów przyszłości w Europie. W kategorii miast średniej wielkości wygrał Wrocław.

O rankingu fDi Intelligence

Ranking jest jest corocznym opracowaniem przeprowadzanym przez dwumiesięcznik fDi Intelligence, należący do renomowanego brytyjskiego dziennika „The Financial Times”. Zajmuje się analizami, w tym benchmarkingiem oraz prognozowaniem, które regiony w Europie i na świecie będą korzystne dla inwestycji długoterminowych.

Badanie obejmowało łącznie 330 miast europejskich, które sklasyfikowano według wielkości populacji na pięć grup. Były to miasta główne-największe, duże, średnie, małe i mikro. Sklasyfikowane zostały także 141 regiony europejskie podzielone na trzy grupy – regiony duże, średnie i małe. Poza ogólną klasyfikacją w rankingu wspomniane miasta i regiony oceniane były w 5 kategoriach: „przyjazny dla biznesu”, „potencjał ekonomiczny”, „efektywność kosztowa” (opłacalność), „kapitał ludzki i styl życia” oraz „skomunikowanie”. Osobną kategorią była „strategia Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ)”.

Warszawa tuż za podium

W kategorii największych miast stolica Polski uplasowała się na 4. miejscu. Warszawę wyprzedziły tylko Londyn (1. miejsce), Amsterdam (2. miejsce) i Dublin (3. miejsce). Na tak wysoki wyniki ogólny stolicy Polski wpływ miały wyniki w poszczególnych kategoriach. Warszawa zajęła 2. miejsce w kategorii „przyjazny dla biznesu”, 5. w kategorii „kapitał ludzki i styl życia”, 6. w kategorii „potencjał ekonomiczny” oraz 7. w kategorii „efektywność kosztowa”. Miasto zajęło także 8. miejsce w kategorii „strategia BIZ”.

Zwycięstwo Wrocławia

W miastach średniej wielkości, czyli liczących od 200 do 750 tys. mieszkańców, bezkonkurencyjny okazał się Wrocław. Stolica Dolnego Śląska zajęła 1. miejsce, wyprzedzając Zurych, czyli ubiegłorocznego zwycięzcę. 9. miejsce zajął Gdańsk.

Rok temu Wrocław był w tej kategorii na 3. miejscu. Tym razem zwyciężył, bo – według autorów rankingu – ma za sobą „rekordowy rok pod względem nowych inwestycji bezpośrednich (…), szacowanych wydatkami kapitałowymi w wysokości 5,3 mld dolarów”. Największa w tym zasługa inwestycji amerykańskiego giganta technologicznego, czyli firmy Intel.

Poza rekordowymi nakładami dotyczącymi inwestycji, komisja konkursowa zwróciła też uwagę, że Wrocław jest „domem technologii i innowacji”. Stolica Dolnego Śląska zajęła wysokie miejsca również w kilku podkategoriach. Zwyciężyła jako „przyjazna dla biznesu” i w „kapitale ludzkim i stylu życia” (warto dodać, że w tej kategorii 2. miejsce przypadło Łodzi, 5. Gdańskowi, a 7. Szczecinowi). Wrocław zajął też 3. miejsce w „strategii BIZ” i 4. miejsce w kategorii „potencjał ekonomiczny” (Gdańsk był tu na 9. miejscu).

Kraków jak Warszawa

W rankingu ogólnym dużych miast 4. miejsce zajął Kraków. Wyprzedziły go tylko trzy niemieckie miasta: Frankfurt nad Menem, Hamburg i Dusseldorf. 7. miejsce zajął Poznań. Ponadto Kraków zwyciężył podkategoriach „kapitał ludzki i styl życia” i „przyjazny dla biznesu” (Poznań zajął odpowiednio 3. i 2. miejsce). Stolicę Wielkopolski sklasyfikowano także na miejscu 10. w kategorii „strategia BIZ”). Kraków z kolei został dodatkowo sklasyfikowany na 6. miejscu w kategorii „potencjał ekonomiczny”.

Małe sukcesy innych polskich miast

Wygrana Wrocławia oraz 4. miejsce Warszawy i Krakowa wybijają się wprawdzie na pierwszy plan, jednakże w rankingu pojawiło się więcej polskich miast w poszczególnych kategoriach. Wśród dużych były to Katowice (7. miejsce w kategoriach „efektywność kosztowa” i „strategia BIZ”). Wśród średnich – Bydgoszcz (8. miejsce w kategorii „strategia BIZ” i 10. w „efektywności kosztowej”). W generalnej klasyfikacji dziesięciu małych miast nie pojawiło się żadne polskie, podobnie jak w TOP10 mikro-miast. Jedynie w podkategorii „przyjazny dla biznesu” 2. miejsce zajęły Gliwice (jako małe miasto), Gdynia zaś była 7. w „strategia BIZ”. W kategorii „efektywność kosztowa” wśród mikro-miast 7. i 9. miejsce zajęły Legnica i Stryków.

Wysokie pozycje polskich regionów

Jak zostało zaznaczone wcześniej, w badaniu sklasyfikowano także 141 regionów europejskich, podzielonych na trzy grupy – duże, średnie i małe. I także tu polskie regiony mogą mówić o małych sukcesach.

Wśród największych regionów Mazowsze uzyskało 4 miejsce w „efektywności kosztowej” oraz 8. w „potencjale ekonomicznym” i „kapitale ludzkim i stylu życia”. Śląsk uplasował się na 3. miejscu w kategorii „efektywność kosztowa” i 9. pozycji w „strategii BIZ”.

W podkategorii „przyjazny dla biznesu” znalazło się aż pięć polskich regionów na dziesięć sklasyfikowanych jako średnie. To Dolny Śląsk (2. miejsce), Małopolska (4 miejsce), Wielkopolska (6 miejsce), Pomorze (7 miejsce) oraz region łódzki (9 miejsce).

Źródło: Raport fDi Intelligence