Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wietnam – charakterystyka
Temat

Wietnam – charakterystyka

Wietnam – Socjalistyczna Republika Wietnamu – to kraj o równie burzliwej historii co intrygującej przyszłości.

Mapa Wietnamu

Podstawowe informacje

Socjalistyczną Republikę Wietnamu proklamowano 7 lipca 1976 roku, po wyborach do ogólnonarodowego parlamentu i zjednoczeniu obu części Wietnamu.

Leży we wschodniej części Półwyspu Indochińskiego a kształtem przypomina literę S czy „dwie miseczki ryżu” o długości ponad 1650, która w najszerszym miejscu ma ok.600 km  a w najwęższym 50 km. Długość granic wynosi 4639 km: z Kambodżą 1228 km, z Chinami 1281 km i z Laosem 2130 km a linii brzegowej (nie licząc wysp) – 3260 km.

Wietnam ma powierzchnię 331 211 km2, z czego ok.75% to teren górzysty i wyżynny. Najwyższy szczyt, mierzący 3143 m n.p.m. to Phan Xi Pang, a najdłuższa rzeka to Rzeka Czerwona. Inne rzeki to Mekong, Rzeka Czarna, Ma. Dorzecza Czerwonej Rzeki na północy i Mekongu na południu Wietnamu tworzą właśnie te wizualne „miseczki ryżu”, które są obszarami bardzo żyznych gleb, oddzielonymi od siebie pasmem Gór Annamskich.

Stolicą Wietnamu jest Hanoi.

Językiem urzędowym – język wietnamski.

Walutą – dong (przywiązany do amerykańskiego dolara, dzięki czemu jego kurs zachowuje się dość stabilnie a jego wartość względem USD waha się w granicach 1proc.).

Klimat

W Wietnamie, ze względu na dużą rozciągłość południkową, wyróżnia się kilka stref klimatycznych. W części „miseczki północnej” wyraźnie zarysowane są cztery pory roku, i jest on w zasięgu klimatu monsunowego zwrotnikowego. Charakteryzuje się dużą wilgotnością i najbardziej łagodnymi temperaturami wiosną i jesienią. Pora chłodna i sucha  to miesiące od listopada do kwietnia a pora letnia, deszczowa, od maja do października. Część środkowa, od północy jest pod wpływem klimatu zwrotnikowego wilgotnego, w odmianie monsunowej a od południa – zwrotnikowego typu sawanna z pora suchą i deszczową. W części „miseczki południowej” występuje klimat monsunowy tropikalny, charakteryzujący się  jest wysokimi temperaturami przez cały rok, przy czym gorąco i sucho jest między grudniem i majem a gorąco i deszczowo między czerwcem a listopadem. Najbardziej sprzyjające warunki pogodowe w tym rejonie dla turystów panują od grudnia do lutego.

Ludność

Kaju wynosiła w 2022 roku prawie 98 187 mln wg The World Bank i jest to 14 miejsce na świecie, a przyrost naturalny ok. 1 proc. , co oznacza, że rocznie przybywa prawie 1 mln Wietnamczyków. Średnia wieku wynosi 32,9 roku, czyli jest to dość młode społeczeństwo. Gęstość zaludnienia wynosi 318 os./km2 (dla porównania w Polsce jest to 123 os./km2), przy czym część północna jest nieco mniej zaludniona. W stolicy kraju – Hanoi mieszka około 8,5 mln osób i jest ona nazywana Paryżem Wschodu z jej ponad tysiącletnią historią. Najbardziej zatłoczonym miastem w Wietnamie jest, nazywany stolicą biznesu, Sajgon, obecnie noszący nazwę Ho Chi Minh, który liczy ok. 9,3 mln mieszkańców. W miastach mieszka  37,4 proc. ludności. Wietnam jest krajem wielonarodowościowym, który składa się z 54 grup etnicznych. Najliczniejszą, stanowiącą ok. 85 proc. są Wietowie (Kinh).

Przynależności religijne deklaruje: 6,8 mln buddystów, 5,7 mln katolików i ok. 4 mln innych wyznań. Pozostała część społeczeństwa to bezwyznaniowcy.

Bogactwa naturalne

Główne bogactwa naturalne to węgiel kamienny, który jest podstawowym źródłem energetycznym kraju. Kolejnym źródłem energetycznym jest ropa naftowa, której roczne wydobycie jest na poziomie 110 tys. baryłek. Wietnam posiada także złoża gazu ziemnego, boksytów, fosforytów i manganu. Energia zielona, pochodząca z hydroelektrowni, głównie tej w Tri An, stanowi 25 proc. zapotrzebowania kraju.

Komunikacja

Wietnam dysponuje dobrze zorganizowaną siecią połączeń komunikacyjnych, którą możemy dotrzeć do każdego zakątka kraju.

Lotnicza

Największe międzynarodowe porty lotnicze znajduą się w Hanoi i Ho Chi Minh, dawnym Sajgonie. Inne w Can Tho, Da Lat, Da Nang, Hai Phong, Hue, Nha Trang i  Phu Quoc,  a obsługują je linie linie Vietnam Airlines, Jet Star oraz tania linia lotnicza Viet Jet Air. Ze względu na duże odległości pomiędzy miastami sięgające nawet 2,3 tys. km, bardzo dobrze rozwinięta jest także krajowa komunikacja lotnicza. Pomiędzy większymi miastami lata kilka linii lotniczych, nawet po kilka razy dziennie.

Drogowa i kolejowa

Drogi w Wietnamie liczą ponad 180 tys. km długości. Transport publiczny to przede wszystkim autobusy i mikrobusy. Ze względu na pokonywanie dużych odległości, bardzo popularne i dość wygodne są te z miejscami leżącymi – tzw. sleeper bus. Wietnam jest nazywany królestwem skuterów a jest ich zarejestrowanych w kraju około 5 mln. To najbardziej popularny środek transportu. Trzeba pamiętać, że kask jest obowiązkowy a polskie prawo jazdy nie jest uznawane, dlatego przejażdżkę można odbyć z wynajętym kierowcą. Koszt należy uzgodnić przed jej rozpoczęciem.

Przemieszczać można się także  koleją, która łączy wszystkie największe wietnamskie miasta.Ten środek transportu jest jednak dość wolny i niezbyt komfortowy. Dla przykładu trasę z Hanoi do Sajgodu pokonuje się w 29 godzin.

Transport morski

Obsługujący przede wszystkim towarowy, z najważniejszymi portami w: Cam Pha, Hon Gai, Hai Phong, Nghi Son, Cua Lo, Vung Ang, Chan May, Da Nang, Dung Quat, Quy Nhon, Van Phong, Vung Tau, Dong Nai, Can Tho, Nha Trang, Ba Ngoi, Ho Chi Minh.

Przy wjeździe do Wietnamu polskich obywateli obowiązuje posiadanie ważnej wizy w paszporcie. W zależności od celu pobytu będzie ona jedno- lub wielokrotnego przekraczania granicy. Uzyskać wizę można w urzędach konsularnych Wietnamskiej Republiki Socjalistycznej MOFA lub na lotnisku, po uprzednim uzyskaniu promesy.

  • Wszystko
Wyszukiwanie zaawansowane
  • Brak wyników dla wybranego zestawu filtrów. Zmień ustawienia filtrów i spróbuj ponownie.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.