Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKlasyfikacja celna HS: Zharmonizowany System Klasyfikacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Patrycja Operacz | 2017-12-14 11:01:54
zharmonizowany system klasyfikacji, harmonized system, hs, światowa organizacja celna, world customs organization, specyfikacja, odprawa celna, dokumenty celne, klasyfikacja celna hs

Zharmonizowany System Klasyfikacji (ang. Harmonized System, HS) – to międzynarodowa kodyfikacja opracowana przez Światową Organizacje Celną (WCO), która jest stosowana przez ponad 200 państw na całym świecie.

Kody HS przeważnie stosowane są w celu ustanowienia narodowych klasyfikacji taryf celnych produktów oraz pomagają w tworzeniu globalnych statystyk. Wszytskie państwa Unii Europejskiej stosują kodyfikację HS.

 

Kodyfikacja HS obejmuje około pięć tysięcy grup produktowych, które oznaczone są sześciocyfrowym kodem. Kodyfikacja została uporządkowana zgodnie z prawną i logiczną strukturą opartą na ustalonych zasadach. Scalona Nomenklatura Unii Europejskiej obejmuje kodyfikację HS i zawiera dodatkowe ośmiocyfrowe podpodziały oraz uwagi prawne specjalnie stworzone w celu zaspokojenia potrzeb Wspólnoty.

 

Komitet HS zapewnia jednolitą i oficjalną interpretację kodów na całym świecie. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele państw, które stosują kodyfikację HS. Inne administracje, organizacje międzynarodowe, organizacje z obszaru handlu międzynarodowego i przemysłu posiadają status obserwatorów.

 

Konwencja HS przewiduje dwa rodzaje decyzji podejmowanych przez Komitet HS:

  • decyzje zmieniające Konwencję, w tym jej nazewnictwo (procedura na podstawie art. 16),
  • decyzje, które "zarządzają lub interpretują" Konwencję i które zwykle przyjmują formę decyzji klasyfikacyjnych, not wyjaśniających lub opinii klasyfikacyjnych (procedura na podstawie art. 8). Najnowsze poprawki do not wyjaśniających do HS i opinii klasyfikacyjnych znajdują się na stronie internetowej Światowej Organizacji Celnej.

W obu przypadkach UE i jej państwa członkowskie dysponują tylko jednym głosem. Umawiające się Strony mogą złożyć "zastrzeżenie" w odniesieniu do obu rodzajów decyzji. "Zastrzeżenie" przeciwko zmianie konwencji (procedura z art. 16) unieważnia podjętą decyzję. Z drugiej strony prawny skutek "zastrzeżenia" w ramach procedury przewidzianej w art. 8 Konwencji ogranicza się do zawieszenia decyzji, która musi zostać ponownie rozpatrzona na późniejszym posiedzeniu Komitetu. W praktyce oznacza to po prostu, że ostateczna decyzja jest opóźniona od sześciu do dwunastu miesięcy.

 

Zasadniczo poprawki do konwencji HS stają się wiążące dla wszystkich Umawiających się Stron dwa lata po ich notyfikacji przez Sekretarza Generalnego Światowej Organizacji Celnej. Jednakże decyzje dotyczące zarządzania i interpretacji konwencji są ogólnie uważane za przyjęte przez wszystkie Umawiające się Strony dwa miesiące po decyzji Komitetu HS.

 


Ważne informacje

Szczegółowe informacje dotyczące klasyfikacji celbej HS dostępne są na stronie internetowej Światowej Organizacji Celnej.


***

Informacje pochodzą ze strony internetowej Komisji Europejskiej.Czy ta informacja była pomocna?
TAK/NIE 6 7


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert