Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje praktyczne dla polskiego eksportera - Mozambik

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja MRPiT | 2018-03-26 20:42:27
afryka, mozambik, informacje praktyczne dla polskiego eksportera

Eksport Polski do Mozambiku wyniósł 8,2 mln USD w 2014 r. i składał się przede wszystkim z: urządzeń mechanicznych i elektrycznych oraz do rejestracji i odbioru dźwięku, gotowych artykułów spożywczych, napojów bezalkoholowych, alkoholi i octu, tytoniu, zwierząt żywych i produktów pochodzenia zwierzęcego, metali nieszlachetnych i wyrobów z metali nieszlachetnych.

Informacje praktyczne dla polskiego eksportera:

 • Językiem urzędowym w Mozambiku jest portugalski.
 • Polacy objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można nabyć w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie lub Rzymie.
 • Według raportu Banku Światowego z 2014 r. największymi słabościami Mozambiku pozostają m.in.: słaba dostępność źródeł finansowania oraz korupcja na wszystkich szczeblach władzy.
 • Główne sektory gospodarki Mozambiku:
  • usługi: handlowe i transportowe, w mniejszym stopniu: finansowe, budowlane oraz komunikacyjne. Perspektywicznym dla Mozambiku staje się rynek usług turystycznych.

  • sektor wydobywczy i produkcja przemysłowa (aluminium, gaz ziemny, napoje, piwo, papierosy, mydło, cement, rowery, baterie). Większość sektora skupiona jest wokół huty aluminium Mozal. Coraz większą rolę dzięki prywatyzacji przedsiębiorstw ma odgrywać w gospodarce Mozambiku górnictwo (węgiel, gaz ziemny, złoto, tytan, żelazo, marmur, grafit, granit, tantal). Utrudnieniem w eksporcie węgla i jego wydobyciu jest brak infrastruktury transportowej.

  • rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo: w tym sektorze zatrudnionych jest około 80% mieszkańców. Mimo, że od zakończenia wojny domowej w 1992 r. produkcja rolna wzrosła, sektor ten rozwija się znacznie wolniej niż wyżej wspomniane sektory gospodarki.

 • Od grudnia 2007 r. umową regulującą wzajemne stosunki gospodarcze Polska - Mozambik jest tymczasowa umowa IEPA (Interim Economic Partnership Agreement) oraz "Umowa o Partnerstwie Ekonomicznym” (EPA) z UE. Dlatego polskie firmy nie napotykają żadnych barier w eksporcie do Mozambiku, mają pełnoprawny dostęp do tego rynku i takie same warunki jak inne firmy z UE.

 • Rząd Mozambiku nie stosuje żadnych utrudnień w dostępie do rynku pracy. Jednocześnie zachęcając zagranicznych inwestorów do obecności w Mozambiku ustanowił ulgi celne i podatkowe oraz specjalne strefy ekonomiczne.
 • Nie istnieją żadne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców w Mozambiku. Istnieją jednak ograniczenia w nabywaniu ziemi, która jest własnością państwa. W takim przypadku istnieje możliwość wieczystej dzierżawy na okres 99 lat.
 • Inwestorzy muszą uzyskać zgodę na planowane przedsięwzięcie w Ministerstwie Planowania i Rozwoju. Osoby prywatne muszą wykazać się 5-cio letnim legalnym pobytem w Mozambiku bądź też, podobnie jak osoby prawne, muszą założyć firmę/działalność gospodarczą w Mozambiku.
 • Wynajem nieruchomości nie podlega żadnym ograniczeniom.
 • Zamówienia publiczne w większości przypadków podlegają procedurom przetargowym. W większości przetargi są otwarte i nie ma teoretycznie ograniczeń w składaniu ofert. Przy większych przetargach obowiązuje klauzula pre-kwalifikacji bądź też dopuszczane są tylko te firmy, które zostały już zarejestrowane i uznane przez organizatora przetargu. Może się okazać, że w jednym ministerstwie obowiązuje kilka różnych procedur przetargowych w zależności od danego departamentu. Firmy zagraniczne chcące wziąć udział samodzielnie w przetargu muszą być zarejestrowane w Mozambiku. Można też skorzystać z usługi miejscowej firmy, która wystąpi oficjalnie jako oferent. Przetargi w Mozambiku bywają często ustawiane pod konkretnego oferenta bądź też w rezultacie działań korupcyjnych ich warunki nie są przestrzegane. Oferent kwestionujący warunki i przebieg przetargu nie może ich zaskarżyć do Centralnej Komisji Przetargowej, lecz do sądu krajowego. Znajomość portugalskiego i lokalnych zwyczajów jest niezbędna. Przetargi rządowe publikowane są w gazecie codziennej „Noticias”.

***

Informacje pochodzą z Informatora Ekonomicznego MSZ.Czy ta informacja była pomocna?
TAK/NIE 0 0


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Współpraca z biurem rachunkowym Toruń

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym? Biuro rachunkowe Toruń Plusów nawi...
Polska - Toruń 2021-09-14 Dodał: Anna Szewczyk Zdrowie i medycyna, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe, Wydawnictwa Zobacz ofertę

Profesjonalna księgowość dla firm Grajewo

Biuro rachunkowe Grajewo Profesjonalna obsługa księgowa dla Twojej firmy Posiadanie firmy łączy...
Polska - GRAJEWO 2021-09-14 Dodał: Anna Jankowska Zdrowie i medycyna, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe, Media i reklama Zobacz ofertę

Integracja z systemem enova365 – wdrażanie nowoczesnego systemu ERP

Wdrożenia systemu enova365 –Blacksoft -partner enova Toruń Jeżeli szukasz możliwości automatyzac...
Polska - Toruń 2021-03-09 Dodał: Michał Szewczyk Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert