Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacja o stawkach celnych w Azerbejdżanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Elnara Mammadova | 2019-09-16 09:06:10
cło, stawki celne, samochody, eksport, import


Od 1 stycznia 2018 r. w Azerbejdżanie został wprowadzony nowy system opłat celnych.

Nowe stawki celne regulowane są przez „Nomenklaturę towarów zagranicznej działalności gospodarczej, stawki celne na eksport i import”. W związku z tym następujące dwa dokumenty tracą swoją ważność -„Stawki celne na import towarów przywożonych do Azerbejdżanu ”oraz „Wykaz towarów, do których stosowane są stawki eksportowe”.

Podstawowe zmiany dotyczą wprowadzenia trzystopniowej skali opłat celnych (0%, 5%, 15%). Wcześniej istniało siedem poziomów stawek – 0%, 0,5%, 1%, 3%, 5%, 10% i 15%.)

Większość towarów przemysłowych (surowce i sprzęt) z 2018 roku jest opodatkowana stawką zerową, w tym nawet te, do których wcześnie stosowane było cło w wysokości 0,5 %. Dotyczy to tego rodzaju grup produktów (w szczególności towary z grup 84 i 85), które zgodnie z rozporządzeniem Gabinetu Ministrów Republiki Azerbejdżanu podlegają już podatkowi VAT przy imporcie według stawki zerowej.

Stawka celna w wysokości 5 % jest opodatkowana od półproduktów. Jeśli chodzi o produkt gotowy, to stawka na nich wzrosła do 15 %.

Wprowadzono nowe stawki celne na import samochodów. Zgodnie z nowymi taryfami cło importowe na nowe samochody o pojemności 1500 lub więcej silników wyniesie 0,7 USD za każdy cm³, w przypadku samochodów używanych o tej samej wielkości silnika - 1,2 USD za każdy cm³.

Wcześniej stawki celne na import nowych samochodów o pojemności silnika co najmniej 1500 cm³ wynosiło 0,4 USD, a dla samochodów używanych - 0,7 USD. W przypadku nowych i używanych samochodów o pojemności silnika mniejszej niż 1500 cm³ cło przywozowe pozostało takie same - odpowiednio na poziomie 0,4 i 0,7 USD.

15% stawki stosowana jest na import różnych produktów ze złota i srebra. Stawki celne na import książek, czasopism, gazet, broszur i innych materiałów drukowanych podwyższone są z 3% do 5%. Import papieru używanego do produkcji gazet, wiele produktów z tworzyw sztucznych, części instrumentów muzycznych, helikoptery, samoloty i wiele rodzajów żywych ryb są zwolnione z opłat celnych. W przypadku niektórych towarów, na przykład żywności dla niemowląt, opłaty celne zostały obniżone.

Zaktualizowaną listę ceł przywozowych i wywozowych różnych produktów można znaleźć pod tym linkiem: http://www.az-customs.net/az/tarif80.htm.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna Toruń

Na początek Wybór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko z uwagi na estetykę...
Polska - TORUŃ 2022-01-18 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - niewidoczny aparat na zęby Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna technologia ...
Polska - TORUŃ 2022-01-18 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Skrytki depozytowe

Nowoczesne skrytki depozytowe – nowoczesny sejf Wielu z nas potrzebuje bezpiecznej skry...
Polska - TORUŃ 2022-01-18 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert