Ochrona oznaczeń geograficznych na produkty przemysłowe i rzemieślnicze
09.10.2023

Urząd Patentowy RP zaprasza na webinarium pt. „Ochrona oznaczeń geograficznych na produkty przemysłowe i rzemieślnicze”, które odbędzie się w dniu 16 października o godzinie 13:00. Poprowadzi je dyrektor Departamentu Znaków Towarowych Urzędu Patentowego RP – Małgorzata Szymańska-Rybak.
W kwietniu 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała pierwsze w historii ramy ochrony własności intelektualnejw przypadku wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych.
UE dysponuje szczególną ochroną oznaczeń geograficznych dla win, napojów spirytusowych oraz innych produktów rolnych i środków spożywczych. Do tej pory nie istniał jednak ogólnounijny mechanizm ochrony cech charakterystycznych przypisywanych szczególnym lokalnym umiejętnościom i tradycjom związanym z innymi produktami, takimi jak produkty rzemieślnicze i przemysłowe (np. ceramika, wyroby szklane, odzież, koronki, biżuteria, meble i noże). Wśród chronionych w ten sposób produktów może znaleźć się m.in. ceramika z Bolesławca, szkło krośnieńskie, koronki z Koniakowa, szkło z Murano, itd. Podstawę tych ram mają stanowić oryginalność i autentyczność tradycyjnych praktyk w regionach, z których produkty te pochodzą.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony oznaczeń geograficznychproduktów rzemieślniczych i przemysłowych, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 i (UE) 2019/1753 oraz decyzję Rady (UE) 2019/1754 ma umożliwić producentom – analogicznie do systemu oznaczeń geograficznych dla produktów rolnych i spożywczych – ochronę wyrobów rzemieślniczych i produktów przemysłowych w kontekście ich pochodzenia oraz związanych z nimi tradycyjnych umiejętności, i to zarówno w Europie, jak i poza jej granicami.
Link do transmisji online pojawi się tutaj w dniu wydarzenia.
- Wszystko
- Aktualności (891)
- Wiedza (454)
- Kalendarz (1697)
- Centrum Wsparcia (350)
-
Wydarzenie
Global Check-In – konferencja o ekspansji zagranicznej
Global Check-in – konferencja o ekspansji zagranicznej 01.10.2025 r.
ArtykułPolska liderem wzrostu produkcji lodów w UE – eksport rośnie
Polska na 5. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej
ArtykułTrzy miesiące Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai
Od dnia otwarcia Pawilon Polski odwiedziło już ponad 500 tys. osób
ArtykułHandel zagraniczny w sektorze rolno-spożywczym utrzymuje dobrą passę
W okresie styczeń-maj 2025 r. wartość eksportu osiągnęła 23,5 mld EUR
WydarzenieStoisko PAIH na targach XENIA 2025
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zaprasza do współtworzenia stoiska na targach XENIA
-
Artykuł
Polska liderem wzrostu produkcji lodów w UE – eksport rośnie
Polska na 5. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej
ArtykułTrzy miesiące Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai
Od dnia otwarcia Pawilon Polski odwiedziło już ponad 500 tys. osób
ArtykułHandel zagraniczny w sektorze rolno-spożywczym utrzymuje dobrą passę
W okresie styczeń-maj 2025 r. wartość eksportu osiągnęła 23,5 mld EUR
ArtykułPartnerstwo i potencjał: wnioski po wizycie mediów z Indonezji
Członkowie indonezyjskiej delegacji dostrzegli ogromny potencjał do rozwoju współpracy
ArtykułPolska na światowej mapie poligrafii – eksport rośnie
W 2024 r. Polska była 6. globalnym eksporterem wyrobów poligraficznych
-
Artykuł
Od stereotypów do strategii – co naprawdę oferuje Kolumbia?
Gospodarka kraju jest oparta na mocnych podstawach makroekonomicznych i silnych instytucjach
ArtykułKultura biznesu w Grecji
Grecka kultura biznesu łączy w sobie elementy otwartości z dużym przywiązaniem do relacji osobistych
ArtykułPotencjalne kary dla przewoźników podczas kontroli granicznych
Działaj zgodnie z przepisami – to się opłaca
ArtykułRumunia – szanse dla polskich MŚP na rozwijającym się rynku
Kraj znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu gospodarczego i modernizacji
ArtykułRosnące znaczenie Kazachstanu w polskiej wymianie handlowej
Kazachstan bramą do szerszego regionu Eurazji
-
Wydarzenie
Global Check-In – konferencja o ekspansji zagranicznej
Global Check-in – konferencja o ekspansji zagranicznej 01.10.2025 r.
WydarzenieStoisko PAIH na targach XENIA 2025
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zaprasza do współtworzenia stoiska na targach XENIA
WydarzenieKultura biznesu w Szwecji
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zaprasza na webinarium pn. „Kultura biznesu w Szwecji”
WydarzenieJak z sukcesem rozpocząć współpracę z francuskim dystrybutorem mebli
PAIH zaprasza na webinarium pn. „Jak z sukcesem rozpocząć współpracę z francuskim dystrybutorem mebl…
WydarzenieE-fakturowanie dla MŚP – nadchodzące zmiany w Polsce, Niemczech i Belgii
PAIH zaprasza na webinarium pn. „E-fakturowanie dla MŚP – nadchodzące zmiany w Polsce, Niemczech i B…
-
Artykuł
Promocja marki innowacyjnych MŚP
Od 13 maja 2025 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP”
Oferta wsparciaPolskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
Oferta wsparciaWspółpraca z biznesem na rzecz przygotowań do powojennej odbudowy Ukrainy
Program „Odbudowa Ukrainy” ma na celu wspieranie Ukrainy w powojennej odbudowie, skupiając się na ws…
Oferta wsparciaINTEREUROPA – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województw…
Głównym celem projektu jest zwiększenie skali potencjału eksportowego firm z sektora MŚP
Oferta wsparciaKierunek Azja – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z wojewódz…
Projekt „Kierunek Azja – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego po…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.