Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
LOGOTER Monika Masłowska

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh
Na początek

Wybór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych równie znaczących czynników. Poza dawaniem światła, okna są izolatorami ciepła, chronią przed jego utratą oraz przed napływem zimnego powietrza, a do tego wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Muszą zapewniać bezpieczeństwo: właściwie przepuszczać promienie słoneczne, właściwie chronić przed włamaniem i być proste w obsłudze. Warto też zdecydować się, który typ okien wybrać: PCV, drewniane czy aluminiowe, a także ile szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna można zakupić w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Dwuszybowe okna są standardem. Każda z szyb ma od 4 do 6 mm, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica między pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale także w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słońca, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, gdy dom ma być co do zasady energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie spełnić wymagań. Z tego powodu okna dwuszybowe stosuje się raczej w przypadku domów, w których termoizolacja nie jest zbyt szczelna oraz pojawiają się w nim mostki termiczne, aby nie wydawać pieniędzy na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z tak samo ważnych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, w głównej mierze zachęcają uniwersalnymi rozmiarami i wykończeniem. Najczęstsze są w kolorze białym, ale jest również możliwość kupna wielobarwnych oklein. Ponadto są lekkie, a wyposażenie ich w system antywłamaniowy nie stanowi problemu. Nie wymagają też konserwacji oraz są łatwe w utrzymaniu czystości. Mają przystępną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z upływem lat mogą pod wpływem nasłonecznienia, deszczu i innych warunków atmosferycznych, zmienić barwę albo ulegnąć zniszczeniom: np. mogą się odkształcać i skrzypieć. W przypadku większych uszkodzeń konieczna jest wymiana całego okna, dlatego że nie można go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane wciąż kojarzą się z dobrem luksusowym. Nie dziwi to z uwagi na to, że dodają elegancji oraz komponują się na przykład z drewnianymi meblami z wnętrza domu. Ponadto drewniane okna charakteryzuje wysoka wytrzymałość i dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je zamawiać w dowolnych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są dość sztywne, a ewentualne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo problemu nie stanowi wyposażenie ich w antywłamaniowe systemy, które poprawią ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane działały jak najdłużej, niezbędna jest im odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Jest to absolutnie ważne, w przypadku domów i pomieszczeń z większym ryzykiem zawilgocenia. Trzeba je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one też znacznie droższe od okien PCV, z uwagi na długi proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze lekkość oraz trwałość. Są one mniej podatne na uszkodzenia jak w przypadku okien PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur i warunki atmosferyczne nie oddziałują na nie negatywnie przez długi czas. Ze względu na to, że aluminium jest dość plastycznym tworzywem, można z niego wykonywać okna o odmiennych kształtach. Także szerokość ram może być dowolnie dopasowywana. Dzięki temu, dają możliwość wizualnego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej właściwośc ramy mogą być bardzo szerokie i utrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Dodatkowo są dość dobrymi izolatorami oraz specjalnie zabezpiecza się je przed rdzewieniem. Producenci oferują też możliwość wybranego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zepsute okno z aluminium należy wymienić. Jeżeli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w zestawieniu z oknami drewnianymi i PCV, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła oraz są znacznie bardziej kosztowne, dlatego że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom przeszkadza także to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie okna do domu warto zapoznać się z możliwościami poszczególnych rodzajów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na jakie powinno się zwrócić uwagę kwalifikuje się odporność i wytrzymałość materiału, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Lepiej sugerować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym namowom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o wartości produktu. Dlatego, by być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem trzeba prześledzić zalety i wady wszystkich rodzajów okien.

Okna Aluniowe Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Drewniane
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate