Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Sklep spożywczy Maluch Krystyna Chojnacka

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Dobór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych równie znaczących czynników. Poza dostarczaniem światła, okna izolują ciepło, zabezpieczają przed jego utratą i przed napływem zimnego powietrza, a także wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: odpowiednio przepuszczać promienie słoneczne, właściwie chronić przed włamaniem i być proste w obsłudze. Trzeba też zastanowić się, który typ okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także ile szyb zastosować?

Jaka ilość szyb będzie najlepsza do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: dwuszybowym i trzyszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda szyba ma od 4 do 6 mm, a przestrzenie pomiędzy nimi zapełniają gazy (np. ksenon, krypton, argon), które podnoszą izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale też w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słonecznych, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, gdy dom ma stać się energooszczędny albo pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie spełnić wymagań. Z tego względu okna dwuszybowe stosuje się raczej w domach, gdzie termoizolacja nie jest zbyt szczelna oraz pojawiają się w nim mostki termiczne, by nie tracić na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z równie istotnych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, przede wszystkim zachęcają uniwersalnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najpopularniejsze są w białym kolorze, ale jest też możliwość kupna kolorowych oklein. Ponadto są lekkie, a wyposażenie ich w antywłamaniowy system nie stanowi problemu. Nie wymagają też konserwacji i są proste w zachowaniu czystości. Mają niewygórowaną cenę i są także ogólnodostępne.

Niestety z upływem lat mogą pod wpływem nasłonecznienia, deszczu i innych warunków atmosferycznych, zmienić barwę lub ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą się odkształcać i skrzypieć. W przypadku większych uszkodzeń konieczna jest wymiana całego okna, ponieważ nie można go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane nadal kojarzą się z dobrem luksusowym. Nic dziwnego, ponieważ dodają elegancji i komponują się na przykład z drewnianymi meblami z wnętrza domu. Ponadto drewniane okna cechuje wysoka wytrzymałość oraz dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w dowolnych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są sztywne, a ewentualne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w systemy antywłamaniowe, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane działały przez wiele lat, niezbędna jest im odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku domów i pomieszczeń z większym ryzykiem zawilgocenia. Trzeba je wtedy dodatkowo uodparniać. Są one również znacznie droższe w porównaniu z oknami PCV, z uwagi na długi proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze lekkość oraz trwałość. Są one mniej podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także zmiany temperatur oraz warunki atmosferyczne nie wpływają na nie ujemnie przez długi czas. Ze względu na to, że aluminium jest dość plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o różnych kształtach. Także szerokość ram może być dowolnie dopasowywana. Z tego powodu, dają możliwość wizualnego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być znacznie szersze i utrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Ponadto są calkiem dobrymi izolatorami i specjalnie ochrania się je przed rdzewieniem. Producenci oferują też możliwość dowolnego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno aluminiowe trzeba wymienić. Jeśli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie da się go naprawić. Ponadto w porównaniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są słabszymi izolatorami ciepła oraz mają znacznie wyższą cenę, dlatego że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom zawadza także to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie okna do domu należy zaznajomić się z możliwościami poszczególnych typów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na które należy zwrócić uwagę kwalifikuje się odporność i wytrzymałość tworzywa, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Lepiej kierować się godnymi zaufania certyfikatami niż marketingowym namowom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o wartości produktu. Dlatego, aby być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem trzeba przeanalizować plusy i minusy wszystkich rodzajów okien.

Okna Aluniowe Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Aluniowe
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate