Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
TOR-INSTAL Andrzej Błaziak

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh
Na początek

Wybór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę wnętrza, ale też z powodu innych równie znaczących czynników. Poza dawaniem światła, okna są izolatorami ciepła, zabezpieczają przed jego utratą i przed napływem zimnego powietrza, a także wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: odpowiednio przepuszczać promienie słoneczne, właściwie chronić przed włamaniem i być proste w obsłudze. Warto też zastanowić się, który typ okien wybrać: PCV, drewniane czy aluminiowe, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaka ilość szyb będzie najlepsza do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: dwuszybowym i trzyszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda z szyb ma 4 - 6 mm, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale także w ilości pochłanianych i zatrzymywanych promieni słońca, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale za to pokoje nagrzewają się szybciej.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, kiedy dom ma być co do zasady energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być doskonale izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego względu okna dwuszybowe stosuje się raczej w domach, w których termoizolacja nie jest aż tak szczelna oraz występują w nim mostki termiczne, by nie tracić na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Poza ilością szyb jednym z równie istotnych czynników, na jakie trzeba spojrzeć jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, przede wszystkim zachęcają wieloma dostępnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najczęstsze są w kolorze białym, ale jest również możliwość kupna kolorowych oklein. Ponadto są lekkie, a wyposażenie ich w system antywłamaniowy nie będzie problemem. Nie wymagają także konserwacji i są łatwe w utrzymaniu czystości. Mają przystępną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą pod wpływem światła słonecznego, wiatru i innych warunków atmosferycznych, zmienić barwę oraz ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku poważniejszych uszkodzeń niezbędna jest całkowita wymiana okna, ponieważ nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane wciąż są postrzegane jako produkt luksusowy. Nie dziwi to z uwagi na to, że dodają elegancji i komponują się na przykład z drewnianymi meblami z wnętrza domu. Ponadto drewniane okna charakteryzuje świetna wytrzymałość oraz dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w dowolnych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie ulegają naprężeniu i są sztywne, a ewentualne uszkodzenia można łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w antywłamaniowe systemy, które poprawią ich bezpieczeństwo.

By okna drewniane działały jak najdłużej, niezbędna jest im odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z większym ryzykiem zawilgocenia. Należy je wtedy dodatkowo uodparniać. Są one również znacznie droższe w porównaniu z oknami PCV, ze względu na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna aluminiowe

Okna aluminiowe cechuje przed wszystkim trwałość oraz lekkość. Nie są one tak podatne na uszkodzenia jak w przypadku okien PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur oraz warunki atmosferyczne nie wpływają na nie negatywnie przez długi czas. Ze względu na to, że aluminium jest dość plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o odmiennych kształtach. Także szerokość ram może być dowolnie dostosowywana. Dzięki temu, dają możliwość optycznego powiększenia nawet niewielkich okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być znacznie szersze i utrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Dodatkowo są dość dobrymi izolatorami i specjalnie ochrania się je przed rdzewieniem. Producenci dają też możliwość wybranego wykończenia profili dzięki malowaniu proszkowemu.

Niestety, pomimo świetnej wytrzymałości, zepsute okno z aluminium należy wymienić. Jeśli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w zestawieniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są słabszymi izolatorami ciepła i są znacznie bardziej kosztowne, ze względu na to, że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom przeszkadza też to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu warto rozeznać się w możliwościach poszczególnych typów okien. Do najważniejszych czynników, na jakie powinno się zwrócić uwagę kwalifikuje się wytrzymałość i odporność tworzywa, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Bezpieczniej kierować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Nie zawsze cena świadczy o wartości produktu. Ze względu na to, aby mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem trzeba prześledzić mocne i słaby strony wszystkich typów okien.

Okna Drewniane Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Drewniane
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate