Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
SPINKA STUDIO MAGDALENA SZWATOŃSKA

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Dobór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na estetykę i wygląd wnętrza, ale także z powodu innych tak samo ważnych czynników. Poza dostarczaniem światła, okna są izolatorami ciepła, chronią przed jego utratą i przed napływem zimnego powietrza, a do tego wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: właściwie przepuszczać promienie słoneczne, właściwie chronić przed włamaniem i być proste w obsłudze. Warto też zdecydować się, jaki typ okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna można zakupić w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda szyba ma od 4 do 6 mm, a powierzchnie między nimi zapełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), które podnoszą izolacyjność okien. Różnica między pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale także w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słonecznych, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, kiedy dom ma być co do zasady energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być doskonale izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe stosuje się raczej w domach, w których termoizolacja nie jest zbyt szczelna oraz pojawiają się w nim mostki termiczne, by nie tracić na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z tak samo ważnych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, w głównej mierze zachęcają wieloma dostępnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najczęstsze są w białym kolorze, ale jest również możliwość kupna kolorowych oklein. Dodatkowo są lekkie, a zaopatrzenie ich w system antywłamaniowy nie stanowi problemu. Nie wymagają także konserwacji oraz są łatwe w utrzymaniu czystości. Mają niewygórowaną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z upływem lat mogą pod wpływem nasłonecznienia, deszczu i innych warunków atmosferycznych, zmienić kolor albo ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczna jest wymiana całego okna, dlatego że nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane nadal są postrzegane jako produkt luksusowy. Nie dziwi to z uwagi na to, że dodają elegancji oraz współgrają z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Ponadto drewniane okna charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz dobra izolacja dźwiękowa i cieplna. Można je wykonywać w dowolnych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie ulegają naprężeniu i są sztywne, a potencjalne uszkodzenia można łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w systemy antywłamaniowe, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane działały jak najdłużej, potrzebna jest im właściwa konserwacja i pielęgnacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z wysokim ryzykiem zawilgocenia. Trzeba je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one również znacznie droższe w porównaniu z oknami PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe charakteryzuje przed wszystkim trwałość oraz lekkość. Nie są one tak podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także zmiany temperatur oraz warunki pogodowe nie wpływają na nie ujemnie przez lata. Z uwagi na to, że aluminium jest całkiem plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o odmiennych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dopasowywana. Dzięki temu, dają możliwość wizualnego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej właściwośc ramy mogą być znacznie szersze i utrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Ponadto są calkiem dobrymi izolatorami oraz specjalnie zabezpiecza się je przed korozją. Producenci oferują też możliwość wybranego wykończenia profili dzięki malowaniu proszkowemu.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno z aluminium należy wymienić. Jeżeli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie da się go naprawić. Ponadto w porównaniu z oknami drewnianymi i PCV, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła i są znacznie bardziej kosztowne, ze względu na to, że są wykonywane na zamówienie. Niektórym osobom zawadza też to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie okna do domu warto rozeznać się w możliwościach poszczególnych rodzajów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na które należy zwrócić uwagę zalicza się wytrzymałość i odporność materiału, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Lepiej kierować się godnymi zaufania certyfikatami niż marketingowym namowom sprzedawców. Nie zawsze cena świadczy o wartości produktu. Ze względu na to, by mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem należy przeanalizować mocne i słaby strony wszystkich rodzajów okien.

Okna Aluniowe

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Aluniowe
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate