Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Handel Detaliczny Zalewski Sławomir

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh
Na początek

Wybór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych tak samo ważnych czynników. Poza dostarczaniem światła, okna są izolatorami ciepła, chronią przed jego utratą i przed przypływem zimnego powietrza, a do tego wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą zapewniać bezpieczeństwo: odpowiednio przepuszczać promienie słoneczne, właściwie chronić przed włamaniem oraz być proste w obsłudze. Warto też zastanowić się, który typ okien wybrać: PCV, drewniane czy aluminiowe, a także ile szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda szyba ma 4 - 6 mm, a przestrzenie między nimi zapełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica między pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale też w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słonecznych, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy wpuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, kiedy dom ma stać się energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być doskonale izolowany, więc okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego względu okna dwuszybowe używa się raczej w domach, gdzie termoizolacja nie jest zbyt szczelna oraz występują w nim mostki termiczne, aby nie tracić na okna, które nie poprawią sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Poza ilością szyb jednym z równie istotnych czynników, na które trzeba spojrzeć jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, przede wszystkim zachęcają wieloma dostępnymi rozmiarami i wykończeniem. Najpopularniejsze są w kolorze białym, ale jest też możliwość zakupu wielobarwnych oklein. Dodatkowo są lekkie, a wyposażenie ich w antywłamaniowy system nie stanowi problemu. Nie wymagają też konserwacji i są proste w zachowaniu czystości. Mają niewygórowaną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek nasłonecznienia, deszczu i innych warunków atmosferycznych, zmienić barwę i ulegnąć zniszczeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku poważniejszych uszkodzeń niezbędna jest całkowita wymiana okna, ponieważ nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane nadal kojarzą się z dobrem luksusowym. Nie dziwi to z uwagi na to, że dodają elegancji i współgrają z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Co więcej drewniane okna charakteryzuje świetna wytrzymałość oraz dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w wybranych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są dość sztywne, a ewentualne uszkodzenia można łatwo naprawić. Dodatkowo problemu nie stanowi wyposażenie ich w systemy antywłamaniowe, które podniosą ich bezpieczeństwo.

By okna drewniane służyły jak najdłużej, potrzebna jest im odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Jest to absolutnie ważne, w przypadku domów i pomieszczeń z wysokim ryzykiem zawilgocenia. Warto je wtedy dodatkowo uodparniać. Są one również trochę droższe w porównaniu z oknami PCV, ze względu na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna aluminiowe

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze trwałość oraz lekkość. Są one mniej podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur i warunki atmosferyczne nie wpływają na nie negatywnie przez lata. Ze względu na to, że aluminium jest dość plastycznym materiałem, można z niego wykonywać okna o różnych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dostosowywana. Dzięki temu, dają możliwość optycznego powiększenia nawet niewielkich okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być bardzo szerokie i podtrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Ponadto są calkiem dobrymi izolatorami oraz specjalnie ochrania się je przed rdzewieniem. Producenci oferują też możliwość dowolnego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zepsute okno aluminiowe należy wymienić. Jeżeli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w zestawieniu z oknami drewnianymi i PCV, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła oraz mają znacznie wyższą cenę, dlatego że są wykonywane na zamówienie. Niektórym osobom przeszkadza także to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu warto zapoznać się z możliwościami poszczególnych typów okien. Do najważniejszych czynników, na jakie powinno się zwrócić uwagę kwalifikuje się wytrzymałość i odporność tworzywa, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Lepiej kierować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Nie zawsze cena świadczy o jakości produktu. Dlatego, by mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem należy przeanalizować zalety i wady wszystkich typów okien.

Okna Aluniowe Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Drewniane
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate