Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Zapała Bogumił Zakład Szklarsko Remontowy

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Wybór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na estetykę i wygląd wnętrza, ale też z powodu innych równie znaczących przyczyn. Poza dostarczaniem światła, okna izolują ciepło, zabezpieczają przed jego utratą i przed napływem zimnego powietrza, a do tego wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: właściwie przepuszczać promienie słońca, skutecznie chronić przed włamaniem oraz być proste w obsłudze. Warto też zastanowić się, jaki rodzaj okien wybrać: PCV, drewniane czy aluminiowe, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaka ilość szyb będzie najlepsza do okien w domu?

Okna można zakupić w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda z szyb ma od 4 do 6 mm, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełniają gazy (np. ksenon, krypton, argon), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem trzy i dwuszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale także w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słońca, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy wpuszcza więcej promieni, dlatego daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, gdy dom ma stać się energooszczędny albo pasywny. Taki dom musi być doskonale izolowany, więc okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe używa się raczej w domach, w których termoizolacja nie jest zbyt szczelna oraz występują w nim mostki termiczne, aby nie wydawać pieniędzy na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z równie ważnych czynników, na które trzeba spojrzeć jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, przede wszystkim zachęcają wieloma dostępnymi rozmiarami i wykończeniem. Najpopularniejsze są w białym kolorze, ale jest też możliwość zakupu kolorowych oklein. Ponadto są lekkie, a zaopatrzenie ich w antywłamaniowy system nie stanowi problemu. Nie wymagają też konserwacji oraz są łatwe w zachowaniu czystości. Mają niewygórowaną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą pod wpływem nasłonecznienia, deszczu i innych warunków pogodowych, zmienić barwę lub ulegnąć zniszczeniom: np. mogą się odkształcać i skrzypieć. W przypadku większych uszkodzeń niezbędna jest wymiana całego okna, dlatego że nie można go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane nadal kojarzą się z dobrem luksusowym. Nic dziwnego, ponieważ nadają elegancki wygląd i współgrają na przykład z drewnianymi meblami z wnętrza domu. Ponadto drewniane okna charakteryzuje wysoka wytrzymałość i dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je zamawiać w wybranych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są dość sztywne, a potencjalne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo problemu nie stanowi wyposażenie ich w systemy antywłamaniowe, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Żeby okna drewniane działały przez wiele lat, potrzebna jest im odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z wysokim ryzykiem zawilgocenia. Warto je wtedy dodatkowo uodparniać. Są one też znacznie droższe od okien PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe cechuje przed wszystkim trwałość oraz lekkość. Są one mniej podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur oraz warunki atmosferyczne nie oddziałują na nie ujemnie przez lata. Ze względu na to, że aluminium jest dość plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o odmiennych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dopasowywana. Z tego powodu, dają możliwość optycznego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być znacznie szersze i utrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Dodatkowo są dość dobrymi izolatorami oraz specjalnie ochrania się je przed korozją. Producenci oferują też możliwość dowolnego wykończenia profili dzięki malowaniu proszkowemu.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zepsute okno aluminiowe należy wymienić. Jeśli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w porównaniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła oraz są znacznie bardziej kosztowne, dlatego że są wykonywane na zamówienie. Niektórym użytkownikom zawadza także to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu należy rozeznać się w możliwościach poszczególnych typów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na które powinno się zwrócić uwagę kwalifikuje się odporność i wytrzymałość tworzywa, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Bezpieczniej sugerować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Nie zawsze cena świadczy o jakości produktu. Ze względu na to, aby być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem należy prześledzić plusy i minusy wszystkich rodzajów okien.

Okna PCV Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna PCV
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate